„Amikor, márciusban nemcsak könnyes terv, hanem valóság lett a kapuk és ajtók bezáródása a templomi és a hétközi gyülekezeti alkalmak előtt, hihetetlen hiányérzés töltött el belülről – kezdte beszámolóját a lelkész. – Nem csak arról van szó, hogy a magas fordulatszámon pörgő lelkésznek egyszer csak ki kell találnia, mit kezd magával, hanem a gyülekezet aktív tagjai, vagy éppen nem aktív, de érdeklődő tagjai vajon mit kezdenek az új helyzettel, illetve mik az igényeik a négy fal közé zárt valóságban? Mi az, ami a virtuális térbe költöztethető, mi az, amire digitális valóságon túl új megoldásokat kíván. De mára a Kőbányán megtapasztalható és megvalósuló összefogás és érdeklődés olyan hullámokat ver, melyen jómagam is elámulok” – vallotta be Benkóczy Péter.
Nagykanizsán szolgáló lelkész kollégája, Makoviczky Gyula ötlete alapján indult útjára a „balkonéneklés”, melyhez ő is csatlakozott, és esténként az ajánlott énekeket követik. „A legismertebb közösségi médium kőbányai oldalán meg is hirdettem a lehetőséget, csatlakozzunk be az első ökumenikus balkonéneklésbe. Az első kommentet soha se felejtem: „Na, nee!” – írta egy kedves hozzászóló. Persze voltak olyan vélemények is, melyeket a moderátornak később törölnie kellett. Mindezek ellenére, felbátorodva kis családommal, a templomunk egyik ablakába álltunk este 7 órakor, gyertyát gyújtottunk, és az utca irányába, kifelé harsogtuk az esti éneket. Egy hét eltelte után, látva, hogy a kezdeményezés jól startolt, az országszerte beindult kezdeményeket önállóságra buzdította Gyula. Így tettünk. Azóta minden este megszólal a „balkonének” a templomépület egyik ablakából vagy éppen a kerthelyiségből.
„Élőzve” közvetítjük az énekeket, hogy bárki, aki szívesen bekapcsolódna, az megtehesse. Volt, aki azt kérdezte, mi lesz, ha vége lesz a karanténnak? Vajon folyatódik-e az éneklés? Mert sokak számára ez mára a mindennapokat nagyszerűen strukturálja, egyik stabil kapaszkodóvá vált.
Az esti „liturgia” a bejelentkezés után, egy korálénekből áll, amit rövid idézet, történet, mese, időnként áldásszöveg követ, végül elmondjuk közösen az Úrtól tanult imádságot” – mesélte a kereteket a lelkész, aki a mindennapokban filmklubot is szervez.
„A Kápolna Filmklub egészséges időkben havonta egyszer tart vetítést, melyet minden alkalommal beszélgetés követ. Karantén idején, amikor szívesen vesznek filmajánlásokat, inkább naponta küldünk filmajánlatokat és az adott film elérhetőségét, egy aktív linket. A felhívásban szerepel a következő: „A Kápolna Filmklub egy időre az Ön monitorára költözött! A film megtekintése után kommentben illetve e-mailben várjuk az élményeket, visszajelzéseket!” A filmkínálat elég széles spektrumú. Olyan filmeket választok, melyek méltónak bizonyulnak a Kápolna Filmklub 10 éves múltjához. Valamint olyanokat, melyek eléréséhez nem szükséges regisztráció.
A visszajelzések mennyisége igen hullámzó. Abban biztos vagyok, hogy a filmeknek naponta vannak nézői, ha nem is ugyanazok. Rendszeresen kapok visszajelzéseket, véleményeket, kritikákat az alkotásokkal kapcsolatban. Ez a lehetőség különleges felületet biztosít, és élő kapcsolatot eredményez sokakkal” – sorolja tapasztalatait Benkóczy Péter, aki istentiszteleteket is közvetít a világhálón.
„Az istentiszteleti „közvetítés” külön tanulási folyamat, mely a mai napig nem zárult le. Valójában nincsen külön stáb. A képet kezdetben tükörreflexes fényképezőgépem biztosította, mára egy sportkamera, mely képes webkamera funkcióra is. Amit elejétől fogva tudtam, hogy a hang rögzítése, az érthetőség miatt a leglényegesebb.
Az istentiszteletet korábban vesszük fel, feleségem közreműködésével, aki lektorként rendszeresen részt vesz a szolgálatokban, valamint kezeli azt a néhány gombot, amit ilyenkor kell.
A „home church”, azaz a monitor előtti templomi alkalom ritmusa és az otthoni fogyaszthatóság teljesen más, mint a megszokott istentisztelet. A közvetítések alkalmával nem mutatjuk az üres templomot, csak az oltár teret, ahol maga a szolgálat történik, mindezt rövidített liturgiával tartjuk. Három énekünk egy-egy versszakának acapella éneklése a jellemző, továbbá az előírt oltár előtti ige felolvasása, bűnvallást és imádságokat, valamint az igehirdetést és a záró oltári szolgálatot foglalja magába. Ez mindösszesen 30-35 perc.”
A lelkész tudja, vannak, akik régóta nem tudtak már eljutni templomunkba, így kimaradtak az istentiszteleti alkalmakról is. Ezért elköteleződött abban, hogy amikor majd visszatér az egészséges időszak és újra nyitják majd a templomukat, az online istentisztelet közvetítést fenn kívánják tartani. Immáron nem felvételről, hanem valós időben közvetítve azt. Az online istentiszteletek látogatottsága náluk kétszer, háromszor több mint szokásos istentiszteletek részvételi száma.
De mi van azokkal, akik számára nem elérhető az internet kapcsolat valamint a kizárólag ott elérhető tartalmak? „Gyülekezetünkben elindult egy kezdeményezés azok számára, akik nem rendelkeznek ilyen kapcsolattal, de telefonnal igen – mondta. – Őket felhívják, és a telefon mikrofonjába lejátsszák a balkonéneklés és az istentisztelet alkalmait. Ezt a kezdeményezést szervezett módon szeretnénk folyatatni tovább bontakoztatni. Természetesen a digitálistér más platformjait is használjuk a közösségépítésben, de a személyes szó még mindig a legértékesebb, így a telefonos kapcsolattartás fontos eszköz marad."
A kőbányai gyülekezet három levelezőlistáján hirdetik alkalmaikat valamint a közösségi média felületén, a lelkész saját oldalán, valamint különböző csoportjaiban.
A kőbányai evangélikus gyülekezet elérhetősége.