Kastélyosdombón a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet a HEINEKEN Hungária támogatásával két éve telepített egy hektárnyi komlót a Perle, Saazer és Chinook növényekből, amelyek széles körben ismert komlótípusok. A közös kezdeményezés célja, hogy növelje a jó minőségű, magyar alapanyagok mennyiségét a sörgyártásban. A HEINEKEN Hungária 2016 óta dolgozik azon, hogy növelje a hazai nyersanyag mennyiségét termékeiben, a kezdeményezésnek köszönhetően pedig a magyar árpa és a radlerekben használt meggy és bodza után, most komló is magyar lehet.
A komlótermesztésnek nagy hagyománya van Magyarországon, amely az elmúlt évtizedekben visszaszorult. Ezt a hagyományt kívánja újjáéleszteni a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a HEINEKEN Hungária közös programja. A két éve telepített növények idén először adnak tetemes mennyiségű termést, napokban zajló szüret során várhatóan több mázsát szüretelnek. A hozam növekedésével a két év múlva már hektáronként másfél tonna komlót tudnak a hazai sörgyártás rendelkezésére bocsátani.
„Célunk, hogy minél színesebbé, ellenállóbbá tegyük a magyar agráriumot, amiben kiemelt szerepe van a korábban jól működő ágazatok, köztük a nagy múltú komlótermesztés felélesztésének. A magyar mezőgazdaság akkor tud rugalmasan felelni a piaci kihívásokra, versenyképességünket akkor tudjuk megőrizni és növelni, ha az élelmiszeripar mind nagyobb arányban támaszkodik hazai alapanyagokra, mezőgazdasági termékeink bővülő kínálatára. Egy ágazat újjászületése, megfelelő felvevőpiac esetén a komló termesztése új munkahelyeket teremt, erősíti a vidék gazdaságát, színesíti a magyar agráriumot. A termelők augusztus 31. és szeptember 22. között nyújthatják be a támogatási kérelmüket a 150 millió forintos keretösszegű programba, amelynek révén akár húsz hektárral is növekedhet azon területek nagysága, melyeken komlót termesztenek Magyarországon” – mondta a szüret alkalmából Nagy István agrárminiszter.
A komlótermesztés intenzív emberi munkát igénylő agrártevékenység, emellett műszaki feltételei is vannak: a termőterületen támoszlopokra és a szüretelt növény szárítására, valamint pelletálására (tömörítésére) alkalmas berendezésre is szükség van, ezek már rendelkezésre állnak Kastélyosdombón. A közelmúltban német szakmai közreműködéssel létesített szárító berendezések sikeres próbaüzemére is sor kerülhetett. Az újabb komlóültetvények létesítéséhez szükséges talaj-előkészítésre, alaptrágyázásra, valamint a komlóültetvény támrendszerének és öntözési rendszerének kialakítására támogatást is igényelhetnek a helyi gazdák.
A HEINEKEN Hungária a programban piaci áron vásárolja meg az itt termett komlót, biztosítva ezzel a program hosszú távú fenntarthatóságát. A kastélyosdombói programban jelenleg mintegy 10 család vesz részt, de az ültetvény növekedésével ez az agrártevékenység egyre több családnak biztosíthat jövedelmet.
„Örülünk, hogy közös összefogás révén vezethetjük vissza Magyarországot a komlót termelő országok közé. Az elmúlt két év során, ami a komlónövények telepítése óta eltelt, a munkatársaink és a helyi családok is óriási tapasztalatra tettek szert a komlótermesztéssel kapcsolatban. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet tudást és lehetőséget ad a jövőben a hátrányos helyzetű térség, illetve az ültetvény gondozásába és termés feldolgozásába bevonódó szegény családok kezébe azzal, hogy megteremtette a komlótermesztés feltételeit és támogatja a kastélyosdombóiakat ebben a munkában. A munkahelyteremtés és a megélhetés biztosítása a döntő számunkra” – mondta Lehel László, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója.
A sör alapanyaga kiút lehet a szegénységből. A HEINEKEN a világ minden táján különös értékként tekint a helyi közösségekre, helyi termékekre. A Kastélyosdombói komlót Magyarország kedvenc söréhez, a Sopronihoz fogjuk felhasználni. Célunk, hogy a jövőben Soproni előállítása során 100 százalékban magyar komlóra támaszkodhassunk” – mondta Geert Swaanenburg, a HEINEKEN Hungária vezérigazgatója.