Látogatóban norvég testvéreinknél

Látogatóban norvég testvéreinknél

Share this content.

Szöveg: Fabiny Tamás
Molde – Norvégia alighanem legszebb, titokzatos fjordokkal és nyáron is hósipkás hegyekkel övezett nyugati vidékén rendhagyó módon élik meg hitüket az evangélikusok. A Molde központú mørei egyházkerület mintegy nyolcvan lelkésze hatalmas szárazföldi és óceáni területen végzi szolgálatát. Egyikük így fogalmaz: „A Biblia mellett a kompmenetrend a legfontosabb könyvecskénk, hiszen minden egyházi alkalmat és gyülekezeti látogatást a hajók és a kompok közlekedéséhez kell igazítanunk.”

A régi és az új ad kézfogót egymásnak ezen a vidéken. A középkor kezdetén itt csaptak össze a pogányság és a kereszténység képviselői, amelynek eredményeképpen aztán krisztianizálódott az ország. A 9. században az Atlanti-óceánon keresztül, Angliából jutott ide az új hit. A Kuli-kövek eredetileg még a pogány vallás jelképei voltak, ám hamarosan kedvelt keresztelő hellyé váltak. Az egyik szépséges fjord mellett terül el Veøy szigete, ahol az 1100 éves templom mellett keresztény temetőt is találtak. Ez a vidék ugyanakkor a Norvég Evangélikus Egyház legfiatalabb része is abban az értelemben, hogy a mørei egyházkerület csak 1983-ban szerveződött. Az elmúlt években kölcsönös látogatások, gyülekezeti, népfőiskolai és ifjúsági kapcsolatok töltötték ki a megállapodás kereteit.

2016 júniusában Pap Kinga tanácsossal a kétévente esedékes találkozóra kaptunk meghívást, amelyen a mørei egyházkerület lelkészei és gyülekezeti munkatársai vesznek részt, közel háromszázan. Ingeborg püspök stílusosan norvég mintás pulóvert visel, hátán nagy betűkkel az egyház jelmondata olvasható: „Meir himmel på jorda”, vagyis Több mennyet a földön. Ez a mottó szerepel az egyházkerület dossziéján és számos kiadványán is.

A lehetőségek piacán az északon nagy hagyományra visszatekintő missziói szervezetek mutatkoznak be. Örömmel találkozunk Ralf Gunnar Heitmann-nal, a norvég Izrael-misszió vezetőjével, aki régóta kapcsolatban áll a mi egyházunkkal is. Egy nyugdíjas lelkész azzal lép hozzám, hogy jól ismerte a nemrég elhunyt Terray László lelkészt, aki norvégiai szolgálata során is sokat tett a magyarországi és erdélyi evangélikusokért. Finnugor nyelvrokonaink, a számik gyönyörű népviseletben jelennek meg. A Stephanus alapítvány képviselője arról számol be, hogy mi mindent tesznek a világ üldözött keresztényeiért.

Az első este Ingeborg püspök és férje vendégei vagyunk. Ablakukból pazar látvány nyílik a tengeröbölre és a még ilyenkor is hófedte hegycsúcsokra. Teljes nyíltsággal arról beszélgetünk, hogyan fogadták azt a zsinati döntést, amelynek értelmében a norvég egyház homoszexuális párokat is megesket. Ingeborg a konzervatívnak nevezett püspökök egyik vezéralakjaként soha nem rejtette véka alá véleményét. „Csak sírtam és imádkoztam”, mondja. Megtudjuk, hogy a lelkészeknek lehetőségük van az ilyen esketés visszautasítására, ilyenkor az esperesnek kell szolgálót biztosítania. A döntés elleni tiltakozásként többen kiléptek az egyházból, van olyan lelkész, aki a katolikusoknál keres szolgálatot. Ebben a nehéz helyzetben Ingeborg püspök még intenzívebben látogatja gyülekezeteit. Egy-egy vizitáció keretében akár öt napot is az adott közösségben tölt. Fontosnak érzi azt is, hogy minden évben egy hetet az egyházkerület teológushallgatóival legyen együtt hivatáserősítő találkozó keretében. Jócskán elmúlt éjfél, ám még mindig világos van, amikor szedelődzködünk.

A kisváros Molde egyik szállodájában zajló találkozón „Luther Márton öröksége” címmel tartok előadást. Úgy érzem, főleg annak bemutatását fogadták örömmel, hogy a reformátor igehirdetései mögött milyen mély imádságos gyakorlat állt. Pap Kinga munkatársnőm pedig a konferencia műhelygyakorlatai keretében magyar kórusműveket tanít nagy sikerrel az érdeklődőknek. Vélelmezem, hogy jövőre több norvég templomi kórus énekli majd Sulyok Imre vagy Szokolay Sándor darabjait.

2016 nyarán elkerülhetetlen, hogy az Európába érkező menekültekről is szóljon az egyik pódiumbeszélgetés. Itt is Ingeborg viszi a szót, aki a püspöki kar nevében többször kifogásolta a kormány lényegében bevándorlás-ellenes magatartását. Egy lelkésznő azt hangsúlyozza, hogy nem menekültválságról van szó, hanem az irgalmasság hiányáról. Sok múlik ezért a közösségek, így a keresztény gyülekezetek gyakorlatán. Egy évek óta Norvégiában élő madagaszkári asszony azt kéri a résztvevőktől, hogy úgy éljék meg hitüket, hogy az vonzó példa legyen a bevándorlóknak. A beszélgetés számos sikeres gyakorlatot mutat be. Az egyik gyülekezet rendszeresen istentiszteleti helyet biztosít kopt keresztényeknek. Egy papné norvégra tanít eritreai menekülteket. Megtudjuk, hogy az általunk is használt szinkrontolmács-berendezést azért vásárolta meg az egyik gyülekezet, hogy az istentiszteleteken jelen levő menekültek anyanyelvükön hallgathassák a prédikációkat. A templomkapuban az egyik lelkész menekülteknek ad át néhány belépőt, amely a moldei focicsapat meccsére szól. Ő maga is ott lesz, és őszintén reméli, hogy ilyen eszközökkel is segíteni tudja a migránsok beilleszkedését.

Egy őszinte beszélgetés keretében valaki azt mondja: tartott attól, hogy országaink eltérő helyzete, a társadalmainkban megmutatkozó számos különbség negatív hatással lesz a két egyházkerület együttműködésére. Örömmel állapítjuk meg, hogy szó sincs erről. Testvérekhez illően vagyunk képesek egymással beszélni, a különbségeket sem tagadva. Egy-egy ilyen találkozás után jobban tudjuk, miért is kell imádkoznunk. Például azért, hogy legyen több menny a földön.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!