Lelkésziktatás a Zemplénben

Lelkésziktatás a Zemplénben

Share this content.

Szöveg és fotó: Csűry Csaba, szöveg: Gerlai Pál
Tállya – Tokaj és környékén már nemcsak csodálatos tájak és finom borok várják az evangélikus híveket, hanem Gerlai Pál, újonnan beiktatott lelkészük is. A lelkésziktatásnak a híres tállyai evangélikus templom adott otthont, ahol többek között Kossuth Lajos részesült a szent keresztségben. A késő barokk stílusban épült kis templom – melynek felújítása hamarosan megkezdődhet – még mindig állja az idők zord járását, hirdetve Isten nagyságát és dicsőségét.

Az ünnepi alkalomra nem csupán a környékről érkeztek hívek, hanem a felvidéki Nagytárkányból is, ahol havonta egyszer Gerlai Pál, a Borsod-Hevesi Egyházmegye espereshelyettese tart anyanyelvű istentiszteletet a híveknek. 

A megválasztott lelkész beiktatását a meghívó levél átvételét követően Buday Barnabás, a Borsod-Hevesi Egyházmegye esperese végezte, az igehirdetést dr. Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke szolgálatával hallhatták a résztvevők, aki Saul meghívásának történetét olvasta fel. Boldog az a lelkipásztor, aki itt szolgál – mondta a szép zempléni tájra utalva. Persze nem csak szépség, hanem nehézség is akad bőven – ennek kapcsán felelevenített egy Nógrádban történt esetet. Egyszer egy idős lelkipásztor az éppen beiktatott fiatal utódjának megmutatta a szép tájat, és azt mondta: Gyere, nézz körül, itt van a fele fizetésed. De nem csak a szép táj jelenti az örömöt az új lelkésznek, hanem az emberek és a közösség is, ahol fontos, hogy ökumenikus lelkiséggel legyen jelen.

A püspök rámutatott, hogy a választott ige nem Gerlai Pálról, hanem Tarzuszi Pálról szól, akinek az útját a fiatal lelkésznek is követni kell. Pál apostolnak tehetetlenné kellett válnia, hogy őt Jézus használni tudja. Te is, Pali tehetetlenné kell, hogy válj, neked mint vezetőnek is vezettetned kell lenned azért, hogy az Úristen rendelkezzen veled - emelte ki az egyházfő, majd az egyházközséghez szólva a szeretetre, példaadásra és nyitottságra szólította őket. Az üldözőből üldözött lett. A rendszerváltást követően sokan mondták: „Nagy a tolongás a damaszkuszi úton.” Pál nem érdekből lett az egyház apostola, hiszen az árnyákos oldalra került, üldözőből, üldözött lett. Pál apostol az emberileg bukott ügy mellé állt, és mégis a győztes Krisztus oldalára került. Krisztus megteszi ezt a csodát, hogy az elesetteket felemeli. Pál apostol fejvadászból emberhalász lett, a rombolás helyett építenie kellett. A püspök arra hívta a lelkészt, hogy ő is ezt a szolgálatot végezze, s váljon méltóvá a hely, Pál apostol és a krisztusi példa örökségéhez.

Az ünnepséget jelenlétükkel a testvéregyházak képviselői, görögkatolikus és református lelkészek is megtisztelték.

A közgyűlést követően a köszöntések, ajándékok átadása következett. Dr. Fabiny Tamás püspök az egyházkerület elnöksége nevében anyagi támogatást nyújtott át az egyházközségnek, hogy a templom környezete tovább épüljön, szépüljön. A további köszöntések is nagyon kedvesek és személyesek voltak, a református egyházmegye részéről Mészáros István esperes, valamint görög katolikus részről Dudás László érdemesült esperes atya köszöntötte a lelkészt. A miskolci Kossuth gimnázium küldöttsége, az egyházmegye képviselői is külön köszöntést mondtak, a szomszédos gyülekezetek nevében pedig Laborczi Géza evangélikus lelkész mondott köszöntőt. Megható volt Szalipszki Péter gratulációja is.

Mindezek végén a hívek a szomszédos, régi iskolaépületbe kaptak meghívást, ahol szeretetvendégség keretei között folytathatták a beszélgetést.

Csendesnapot is tartottak

Az iktatás része volt a Borsod-Hevesi Evangélikus Egyházmegye és a Hajdú-Szabolcsi Evangélikus Egyházmegye közös csendesnapjának. De az eseményre a környező egyházmegyékből is érkeztek hívek. Az együtténeklés, az igehallgatás és a szabad beszélgetések már évek óta összehozzák a híveket, akik feltöltekezve mehetnek haza az alkalom után.

Az idei alkalmat Gerlai Pál lelkész és felesége, Helga szervezték. A csendesnapon Dienes Dénes a sárospataki református kollégium igazgatója tartott előadást Zemplén sajátságos egyházi történelméről. A mezővárosi rendszer kialakulásától az abaújkéri református-evangélikus egyezményig, a 19. század uniós törekvéseiről is hallhattak a résztvevők. Orosz Gábor Viktor az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológiai tanára pedig az asztalközösségekről szólt referátumában.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!