Az evangélikus lelkészi szolgálat és a lelkészképzés útkeresése című tanulmány az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológus-lelkész szakának hatodéves képzését mutatja be.
A lelkészi életpálya történelmi sokszínűségét és a kontextuális kihívásokat értékelő (I.) fejezetet Korányi András professzor, az EHE teológus-lelkész szakának szakfelelőse, a hatodéves képzést és az ehhez kapcsolódó kutatás eredményeit ismertető (II–III.) részt pedig Pángyánszky Ágnes adjunktus, a gyakorlati intézet vezetője írta. Munkájukban arra keresnek választ, hogy a hazai adottságok között milyen lehetőségek nyílnak a lelkészi hivatás szakmailag színvonalas és Krisztus ügyéért elkötelezett betöltésére.
Steve Kenner és Dirk Lange Az iskola mint a demokrácia tanulásának színtere című pedagógiai tanulmánya a demokráciatanítás hangsúlyait és feltételeit kutatja. Vajon eleget tud-e tenni az iskola ennek a komplex feladatnak, és képes-e mozgásteret biztosítani ahhoz, hogy a demokrácia tanulásának színtere legyen? Milyen cselekvési területtel, milyen feltételekkel és kihívásokkal szembesül az iskola a demokráciatanítás színtereként? Ilyen és hasonló jelentőségű kérdésekkel foglalkoznak a szerzők dolgozatukban.
A 2020-as pandémia kapcsán írt munkájában Johann Gyula megállapítja: „Mondhatnánk akár, hogy a félelem nagy, motiváló erő lehet a »még rosszabb« helyzetek elkerülésében, mégis a beszűkült, krízises időszakokban a hatása fokozottan összetett, sokoldalú, kiszámíthatatlan. Az egyénre gyakorolt állandó nyomásával folyamatos hatást gyakorol a személyes viszonyszintekre, az interperszonális kapcsolatokra, a szinte teljesen megbénult közösségi életre.” Hogyan segíthet az énerő és az istenkapcsolat a bennünket ért negatív hatások sikeres megküzdésében?
TARTALOM
MÉCSES A TE IGÉD
Keczkó Pál: Bárcsak jó napokat látnánk………………1
TANULMÁNYOK
Pángyánszky Ágnes – Korányi András: Az evangélikus lelkészi szolgálat és a lelkészképzés útkeresése. Adottságok, lehetőségek, kihívások………………2
Steve Kenner – Dirk Lange: Az iskola mint a demokrácia tanulásának színtere………………8
FIGYELŐ
Johann Gyula: Isten jelenléte az összeszűkülő időben. Avagy óda a lemetszett és a megmaradó szőlővesszők életkilátásaihoz pandémia idején (Jn 15,2)………………13
Németh Kitti: A bűn: kiveszőben lévő fogalom?………………17
Könyvrecenzió
Zsugyel János: Habent sua fata libelli………………18
Kerekasztal-beszélgetés
Gáncs Péter: Miért vagyok még lelkész? On-line kerekasztal-beszélgetés egy provokatív könyv kapcsán………………20
Krisztusban mindnyájan életre kelnek
Nobik Erzsébet: Emlékezés Pathó Gyula evangélikus lelkész szolgálatára (1950–2020)………………25
Lázár Zsolt: Igehirdetés Pathó Gyula temetésén (Zsolt 73,28)………………25
AZ IGEHIRDETŐ MŰHELYE
Kasza Gábor: Vízkereszt ünnepe után 2. vasárnap (5Móz 31,9–15)………………27
Benkóczy Péter: Vízkereszt ünnepe után utolsó vasárnap (2Móz 24,12–18)………………29
Khaled A. László: Hetvened vasárnap (1Pt 2,1–5)………………32
Darvas Anikó: Hatvanad vasárnap (Zsid 4,12–13)………………35
Kalincsák Balázsné Varga Katalin: Ötvened vasárnap (Jak 3,13–18)………………37
Előfizetni a folyóiratra a Luther Kiadó webáruházában lehet.
Az idei első lapszám itt található.