Luther-konferencia: Teológia – nem csak teológusoknak

Luther-konferencia: Teológia – nem csak teológusoknak

Share this content.

Szöveg és fotó: dr. Wagner Gyula, dr. Németh Emilia, videó: Győri András Timótheus
Révfülöp – Immáron 11. alkalommal találkozhattak a testvérek a „Teológia nemcsak teológusoknak” mottó jegyében a Révfülöpön tartott Luther-konferencián 2018. február 2. és 4. között. A vendéglátó dr. Hafenscher Károly, az Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központ igazgatója volt. A konferenciát most is Isó Dorottya veszprémi lelkész szervezte.

A kezdő áhítatot követően, amelyet Weltler Gábor malomsoki lelkész tartott, Gáncs Péter korábbi elnök-püspök Mit jelentett a reformáció emlékéve címmel adott átfogó elemzést. Ezt dr. Hafenscher Károly, az emlékév miniszteri biztosa margójegyzetekkel egészítette ki. Nincs ok a felhőtlen örömre, sok teendőnk van  lehetne összegezni az elhangzottakat.

Dr. Horváth Orsolya, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) docense a heidelbergi disputa paradoxonjait értelmezte Krisztus keresztjéhez vezető, meggyőző erővel.

Dr. Csepregi Zoltán, az Evangélikus Hittudományi Egyetem (EHE) professzora az 1527-es wittenbergi pestisjárvány kapcsán azzal a kérdéssel foglalkozott, hogy vajon elmenekülhetünk-e a halál elől (szabad-e?, lehet-e?, kell-e?). Mindenesetre Luther Márton mint hűséges pásztor a helyén maradt.

Dr. Ittzés Gábor, a Debreceni Hittudományi Egyetem docense Melanchthon életművét méltatta. Hangsúlyozta, hogy Fülöpnek döntő szerepe volt a reformáció folyamatában. Erről maga Luther is így ír: „Nekem sziklákat kihánynom, tuskókat kidobálnom, a tövist és a bojtorjánt irtanom kell. Olyan vagyok, mint a durva favágó. Készítem az ösvényt, töltögetem a pocsolyákat. Fülöp ellenben szépen, csendesen halad előre, épít és ültet, vet és öntöz jó kedvvel...” (A hozzá kapcsolódó videót hamarosan nyilvánosságra hozzuk  a szerk).

Dr. Fabiny Tibor, a KRE egyetemi tanára a 16. századi képvita körülményeit taglalta: Andreas Bodenstein von Kalrstadt a szentképek eltávolítását szorgalmazta a templomokból, mely sokszor a képek megsemmisítéséhez vezetett. Luther ezt elítélte, de a képtiszteletet (ikonodulosz) nem tartotta helyesnek. Lehetnek képeink, de nem hozzájuk imádkozunk.

Dr. Reuss András, az EHE emeritus professzora az evangélikus lelkiállapotot (2017) elemezve megállapította, hogy „szegények” vagyunk, ugyanakkor nagyon „gazdagok”, és ezt csak akkor őrizhetjük meg, ha továbbadjuk.

A tartalmas szombati program végén Gryllus Dániel és művésztársai Pál apostol leveleinek megzenésített változatát adták elő  a hallgatóságot is nagy sikerrel bevonva.

A záró istentiszteletet Ittzés János nyugállományba vonult püspök tartotta. 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!