– Egy évvel ezelőtt került a piacra a Luther-társas. Milyen esztendőt tudhatnak maguk mögött?
– Tavaly év elején, a játék megjelenésekor még csak abban reménykedtünk, hogy Magyarországon az első kiadása el fog fogyni. Hála Istennek, ez elég hamar be is következett. A fogadtatás a várakozásainkon felül van, jelenleg már a második kiadásnak is több mint a fele elfogyott. A társasjátékok világában a nyár holtszezon, ettől függetlenül mozgalmas évünk volt. Az egyik legnagyobb előrelépés, hogy a játék februárban megjelent német nyelven, de a terjesztést nem egy német kiadóra bíztuk, hanem magunk próbáljuk megoldani.
– Bizonyára érkeztek visszajelzések.
– Rengeteg visszajelzést kaptunk, elsősorban egyházi közegből. Ezek kivétel nélkül abban erősítenek meg minket, hogy a kitűzött célokat sikerült elérni, azaz a szórakoztatás mellett jól alkalmazható a játék az oktatásban is. Azt gondoljuk, hogy nemcsak a témája, hanem a mechanizmusa miatt is érdekes, ezért minél több társasjátékozóhoz szerettük volna eljuttatni. Többek között egy magyar társasjátékos magazin is tesztelte, és annak ellenére, hogy a lap munkatársai nem vallásosak – sőt –, és elég kritikusak, nagyon pozitívan nyilatkoztak róla.
– Miként került a játék az országhatáron túlra?
– Amikor az itthoni pozitív fogadtatást tapasztaltuk, elkezdtünk a külföldi kiadásban is gondolkodni. A kapcsolataink miatt két ország jött szóba: Finnország és Németország. Az előbbiben sajnos eddig még nem sikerült kiadnunk, német nyelven azonban igen. Kezdetben még csak a webshopunkon keresztül lehetett megrendelni, májusban pedig a Kirchentagon is bemutattuk és árusítottuk a játékot, nagy sikerrel. A németországi ügyekben nagy segítségünkre van a sógorom és a felesége, akik ott is élnek. Illetve arra nagyon büszkék vagyunk, hogy a Közép-németországi Evangélikus Egyház tesztjén a mi játékunk kapta a legtöbb pontot; a teszten nyolc olyan társasjátékot viszgáltak, amelyek a reformációhoz vagy Luther Mártonhoz köthetők.
– Alakítottak rajta egy év alatt, kellett fejleszteni valamit?
– A megjelenése előtt több mint százszor teszteltük. Fontos volt, hogy ez különböző korosztályokban, különböző beállítottságú emberekkel történjen, és legyen köztük gyakorlott társasjátékos, illetve nem vallásos is. Így a játék biztos alapokon állt, még az apróbb szabályokon sem kellett változtatni. Két apró módosítás történt csupán. Az egyik, hogy a dobozon feltüntetett játékidőt harmincról negyven percre növeltük. Ez a játékban nem jelent változást, csupán a dobozon lévő információ így jobban fedi a valóságot. A másik, hogy a szabályok között a játék végét egy kicsit pontosabban definiáltuk.
– Van tervben új játék, vagy szeretnék a Luther-társast továbbfejleszteni és terjeszteni?
– Tervek mindig vannak, de 2018 januárjában szeretnénk leülni a csapattal kiértékelni az elmúlt évet, illetve megbeszélni, hogy a következő projektekben ki milyen szinten szeretne részt vállalni.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 83. évfolyam, 1-2. számában jelent meg, 2018. január 14-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.