A 2016. október 20–23. között megrendezett találkozó első napján dr. Sándor Ildikó, a Hagyományok Háza főmunkatársa tartott néprajzi előadást Mitikus és mágikus részegség a magyar népköltészetben címmel. Az előadó a Parasztbibliát felhasználva forrásul az alkoholtartalmú italok létrejöttéről, teremtettségéről, azoknak a népi életben betöltött szerepéről beszélt.
A pénteki nap Kovács Áron áhítatával indult, majd a délelőtt folyamán Késmárky-Nagy Katalin (Kapucinus Sörfőzde, Magyarhertelend) és Fodor Gabriella (Áperte Sörfőzde, Újhartyán) közreműködésével sörfőzésre került sor.
Délután többek számára jelentett gasztronómiai utazást Horváth-Bolla Zsuzsannával a sörös kenyér készítése. Míg a lányok és asszonyok az elkészítés módja és a recept iránt érdeklődtek, addig a gyerekek saját maguknak gyúrták és nyújtották az esti vacsorához a bucikat, kifliket, manókat, kígyókat és bogárkákat.
Amíg azonban ez zajlott, közben Kövesdi Miklós humorista „Csak az első 500 év nehéz” címmel tartotta meg mókás előadását.
Aztán Bart Dániel, a Főzdefeszt megálmodója, az Élesztő és a Braufest Berlin tulajdonosa az idén 500 éves német sörtisztasági törvény apropóján nyitotta fel szemünket arról, hogy valójában ez a törvény nem is létezik ennyi ideje.
A következő előadó Szetlik Péter filmesztéta volt, aki olyan filmeket hozott levetítésre, amelyekben a sör valamilyen szerepet kapott. A némafilmektől az ötvenes évek magyar filmjein át néhány kevésbé ismert hollywoodi alkotásba is bepillanthattunk.
A fesztivál főnapja szombaton következett. Budapestről is érkeztek buszokkal résztvevők, így több mint háromszáz ember gyűlt össze kint és bent, a nagy sátorban, az épületben, vagy az immáron napos időben, a Balaton partján.
Krámer György országos irodaigazgató, a fesztivál idei fővédnöke nyitotta meg személyes sörélményeit is felsorakoztató formabontó áhítatával a napot, melyben rámutatott arra, hogy a fesztivál logójában található „prémium világossággal Bí(e)r 1517 óta” szlogen valójában magára az evangéliumra utal.
A reformáció énekeit adta elő az Istvánffy Kamarakórus, Muntag Lőrinc vezetésével,
majd bemutatkozott a Kapucinus Sörfőzde, Késmárky-Nagy Katalin mutatta be kínálatukat, köztük a 2015-ös Lutherfesztre főzött Frau Luther nevű sörüket.
Végh Szabolcs házigazda ezután különleges bejelentéssel rukkolt elő. A reformáció ötszázadik évfordulójára egy turisztikai pályázat segítségével Kötcsén, a már létrehozott szociális mintagazdaságban megalapítanák a Reformátor nevű sörfőzdét. A tervek szerint a reformáció 500. évfordulójára különleges söröket dobnának piacra, így lenne Luther Márton és Kálvin János nevű sörük is, de terveznek további reformátorok nevével fémjelzett italokat is gyártani. A cél nem a sörnek vagy magának a reformációnak a reklámozása, hanem a címkék, díszdobozok kommunikációs felületének felhasználásával a reformátorok bemutatása mellett a legfontosabb „üzenet” átadása. Ez a fajta megjelenés nem feltétlenül az egyházban élőknek szól, hanem azokat próbálja megszólítani, akik egyelőre távol állnak a hitélet gyakorlásától és a reformációról mit sem tudnak. A bejelentést nagy taps övezte.
Izsák atya ezután következő előadásában bemutatta a bakonybéli Szent Mauriciusz-monostor hitéletét és gazdálkodását.
A kemencében sült malac és csirke elfogyasztása után a Large Room együttes egyházi könnyűzenei koncertje jött.
A kisebbek gyerekeknek ezalatt már kézműves foglalkozásokban volt részük, a nagyobbak idézeteket nyomtathattak korabeli technológia alkalmazásával. Voltak, akik korhű ruhákat próbálták fel egy-egy fénykép kedvéért, mások pedig a frissen sült gesztenyét ropogtatták, Kocsis Istvánnak az Országos Iroda Pályázati és Fejlesztési Osztályának vezetője és szorgos csapata jóvoltából.
Dr. Korányi András lelkész, egyetemi tanár Reformáció és nemzet címmel tartott előadást.
Beatles-dalokat adtak elő ezután a Bubbles zenekar tagjai, akik 20 éve léteznek. A sikerük frenetikus volt: ekkor már többen táncra is perdültek muzsikáljukra.
Este a frissen sült bajor kolbász és perec majszolása után a nemrégiben alakult Recless few zenekar ír zenei koncertjére került sor.
Másnap a fesztivál ünnepi istentisztelettel ért véget, amelyen Kovács Áron rákoskeresztúri lelkész, a programok egyik összeállítója hirdette Isten igéjét. Gondolataival az egymás felé gyakorolt kölcsönös megbocsátást szorgalmazta. Az alkalmon Weisz Jenő evangélikus lelkész saját, 1956-ban írt verseit olvasta fel. Őt annak idején börtönbüntetésre ítélték, majd később hazájából elmenekülve nyugat-európai országokban végezte lelkészi szolgálatát. Így segítségével emlékezhettünk mi, kései utódok az egykor történtekre.
Testileg és lelkileg feltöltekezve ért véget tehát az ünnep, amelyen sok-sok boldog, életvidám, közös nevezőn lévő és felszabadult evangélikussal lehetett találkozni, ami igazán felemelő érzés volt. Itt nem pusztán a sör a főszereplő, hanem ahogyan a rendezvény logójának szellemes utalása is mutatja: a Lutherfeszt „prémium világossággal Bí(e)r”.