Helga Haugland Byfuglien (Norvégia) az észak-európai régió alelnöke és dr. Frank O. July (Württemberg, Németország) közép- és nyugat-európai régió alelnöke azért látogattak el dr. Fabiny Tamáshoz, a kelet-európai régió alelnökéhez, hogy tájékozódjanak a magyarországi menekülthelyzettel kapcsolatban, támogassák az evangélikus egyház menekültek körében végzett munkáját, egy esetleges jövőbeli helyzettel kapcsolatban tervezzenek és nem utolsósorban szolidaritásukat és köszönetüket fejezzék ki a korábbi események során végzett egyházi tevékenységgel kapcsolatban.
A delegáció tagjaként hazánkba érkezett Ralston Deffenbaugh, az LVSZ főtitkárságának nemzetközi kapcsolatokkal és emberi jogokkal foglalkozó asszisztense és Klaus Rieth egyháztanácsos, aki a Württembergi Evangélikus Tartományi Egyház misszióval, ökumenével és fejlesztéssel kapcsolatos referense és az LVSZ-Tanács tanácsadójaként is működik, valamint Oliver Hoesch, a Württembergi Evangélikus Tartományi Egyház sajtószóvivője.
Fabiny Tamás üdvözölte az evangélikus egyházközösség vezetőinek elhatározását és a találkozás kezdő áhítatában elmondta nekik, hogy az Útmutató ezévi igéjének üzenete hogyan változott szinte hónapról hónapra, hétről hétre, aztán már napról napra is, az adott helyzetnek megfelelően. Míg az év elején az egyház a befogadásról szóló igét követve a hajléktalanokat, a szükséget szenvedőket támogatta a hideg napokban, ajtókat nyitva például az országos iroda üres részeiben, aztán a cigánymisszióra fordított nagyobb figyelmet, alkalmakat szervezve. Később egyre inkább fordult a figyelem a menekültek között végzett munkára és kezdték az erőket erre összpontosítani.
„Egyik napról a másikra megváltozott ennek az igének a lényege. Tanulnunk kellett abból, hogy egy igének mennyiféle jelentése lehet a számunkra szituációtól és élethelyzettől függően. Isten igéjének erejétől nem menekülhetünk. Megpróbálhatunk elmenekülni számos módon, megpróbálhatunk kibúvókat keresni, de világosan meg van írva, hogy fogadjátok be egymást. Felelősségünk van a világban keresztényként. A politikusok, a média, a világ mondhat bármit e kérdésben, nekünk az a szolgálatunk, hogy Jézus szavának megfelelően cselekedjünk és segítsünk a bajban lévőkön. Kérjük Isten áldását, hogy áldja meg egyházunk ezen munkáját és áldja meg az európai egyházak menekültek és szükséget szenvedők között végzett munkáját” - hangsúlyozta a püspök.
Az áhítat után sor került a diakóniai osztály munkatársainak prezentáiójára. Buda Annamária osztályvezető, Mészáros Attila és Hajdú Tibor munkatársak képes összefoglalójukban beszámoltak arról, hogy az evangélikus egyház mit tett az elmúlt időszakban a menekültkérdésben, amelyekről az evangelikus.hu is folyamatosan tudósított (Összefoglaló anyagunk itt található a kérdésről.)
Az alkalmon jelenlévő Prőhle Gergely országos felügyelő, államtitkár helyettes állami és egyházi oldalról szintén részletesen körbejárta a migráció-kérdését. Megállapításra került, hogy a menekültkérdés nem csak azoknak az országoknak a problémája, ahol a menekültek először jelentkeznek, hanem szükséges a kérdés összeurópai kezelése. Prőhle Gergely nemzetközi szinten járta körbe a kérdést, megvilágítva az Orbán-kormány intézkedéseinek külföldi megítélését és a valós tényeket is. Szomorúan kellett megállapítani, hogy sokszor a nyugati média mennyire egysíkúan számolt be a magyarországi történésekről és hogy mennyire nem mutattak reális képet az eseményekről. Fontos volt a külföldi delegáció előtt is tisztázni ezen kérdéseket.
A vendégek számos kérdést fogalmaztak meg, amelyekre észletes választ kaptak. Kifejezték köszönetüket az evangélikus egyház eddigi tevékenységével kapcsolatban és hangsúlyozták a további összefogás jelentőségét. Hangot adtak annak is, hogy az egész lutheránus közösség közös állásfoglalást és véleményt dolgozzon ki a migráció kérdéséről és ezt egységesen képviselje, hatást gyakorolva ezzel a politikai és társadalmi véleményformálásra is.
A tanácskozás végén, a holnapi nap folyamán az alelnökök szeretnének egy közös nyilatkozatot is megfogalmazni a kérdésről, amelyet honlapunkon is közlünk majd.