Közös katolikus-evangélikus imádság a reformáció 500. évfordulójára

Közös katolikus-evangélikus imádság a reformáció 500. évfordulójára

Share this content.

Forrás: Lutheranworld.org, fordítás: Balicza Klára
Genf – A Lutheránus Világszövetség (LVSZ) és a Keresztény Egység Előmozdításának Pápai Tanácsa (KEEPT) felhívást tett közzé, melyben arra bátorítják az evangélikus egyházakat és a katolikus püspöki karokat, hogy használják a reformáció 500. évfordulójára közösen kidolgozott Közös ima címet viselő liturgiai anyagot.

A reformációi évfordulós megemlékezések rendjét az LVSZ főtitkára, dr. Martin Junge és a KEEPT elnöke, Kurt Koch kardinális mutatta be a katolikus püspöki karoknak és az LVSZ tagegyházaknak címzett közös levelükben. A Közös ima az első olyan liturgikus anyag, amelyet az LVSZ Lutheránus – Római Katolikus Egység Bizottságának liturgiai munkacsoportja és a KEEPT együtt dolgozott ki. Alapjául a nemrégiben megjelent A szembenállástól a közösségig. Evangélikus–római katolikus közös megemlékezés a reformációról 2017-ben című párbeszéddokumentum szolgált, célja pedig, hogy bátorítsa a katolikus és evangélikus közösségeket a megemlékezéshez kapcsolódó közös imádságra. (A dokumentum magyar fordításának bemutatójára 2016. január 17-én kerül sor. Információk itt találhatóak.)

A Közös ima olyan anyagokat tartalmaz, amelyek könnyen alkalmazkodnak mindkét keresztény felekezet liturgiai és zenei hagyományaihoz.

„Ez a kiadvány nagyon fontos mérföldkő a két felekezet szembenállástól a közösségig vezető közös útján. Hálásak vagyunk azért, hogy lehetőségünk van meghívni testvéreinket, hogy ők is csatlakozzanak hozzánk ezen az úton, amelyen Istenünk kegyelméről szeretnénk tanúbizonyságot tenni a világban” – írta Junge és Koch a katolikus és evangélikus egyházvezetőknek.

Mind Junge, mind Koch köszönik a katolikusok és az evangélikusok elszántságát és közös kezdeményezéseit, amelyek arra irányulnak, hogy együtt tanulmányozzák a 16. századi reformáció történetét és céljait első alkalommal közösen bemutató A szembenállástól a közösségig című dokumentumot. A Lutheránus – Római Katolikus Egység Bizottsága által 2013-ban megjelentetett tanulmány számos katolikus és evangélikus közösségbe eljutott. Olvasható az LVSZ mind a négy hivatalos nyelvén – angolul, franciául, németül és spanyolul – és számos fordítása született különböző nemzeti és regionális nyelveken.

A Közös ima gyakorlati iránymutatást nyújt a reformáció 500. évfordulójáról való közös katolikus-evangélikus megemlékezés istentiszteleti rendjéhez. A hálaadás, bűnbocsánat és a közös tanúságtétel melletti elköteleződés témái köré épített anyag célja, hogy kifejezésre juttassa a reformáció ajándékai iránti hálát és bűnbánatért könyörögjön a két felekezet által továbbvitt megosztottság miatt.

„[A liturgia] lehetőséget ad arra, hogy hálatelt szívvel, de bűnbánattal tekintsünk vissza a múltra, és a közös bizonyságtétel iránti elszánással nézzünk előre a jövőbe, az előttünk lévő útra” – olvashatjuk a kiadvány bevezetőjében.

A Közös imában javaslatokat találhatunk arra nézve, hogy milyen módon osszák meg a katolikusok és evangélikusok a liturgusi és felolvasói szolgálatokat egy közös istentiszteleti alkalmon. A különböző kulturális hátterű énekek mellett helyet kaptak a tartalomban olyan meditációk is, amelyek a közös örömöt és bűnbánatot valamint az együttes szolgálat és bizonyságtétel iránti vágyat juttatják kifejezésre.

A Junge és Koch által aláírt levél emlékezteti az egyházvezetőket arra is, hogy a 2017-es év egyben a nemzetközi katolikus-evangélikus párbeszéd fellendülésének 50. évfordulója is. Ez alatt az időszak alatt számtalan jelentős tanulmány és kiadvány született. Az LVSZ számára az évforduló egybeesik a namibiai Windhoekban tartandó, az „Isten kegyelméből szabadon” mottót viselő 12. nagygyűlés időpontjával is.

Ez év októberében az LVSZ és a KEEPT közös ökumenikus megemlékezést szervez a svédországi Lundban, ahol az LVSZ 1947-ben megalakult.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!