2015. július 21-ig még hazánkban tartózkodnak a Lutheránus Világszövetség és a Vatikáni Keresztény Egység Előmozdításának Pápai Tanácsa tagjai, akik a Lutheránus-Római Katolikus Közös Bizottságban fontos témákat tárgyalnak ezekben a forró napokban az Evangélikus Hittudományi Egyetemen.
Bár 2015. július 16-án délelőtt a bizottság tagjai még üléseztek, délután azonban felkerekedtek, hogy Budapest látnivalóival megismerkedjenek. A világ minden tájáról összesereglett, az ökumenikus dialógusban részt vevő jeles teológusok többek között a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában megtekintették Luther Márton végrendeletét, amely bár a Magyarországi Evangélikus Egyház tulajdonát képezi, de amíg az Üllői út 24-ben lévő székház felújítási munkálatai folynak, addig az Evangélikus Országos Levéltár helyett, náluk őrzik ezt a becses dokumentumot.
A Bécsi kapu téri épületnek a magyar történelem neves eseményeit idéző díszes tanácstermében először a levéltár képviselői köszöntötték az egybegyűlteket és rövid betekintést adtak az intézmény életébe.
Ezután Czenthe Miklós, az Evangélikus Országos Levéltár igazgatója ismertette a végrendelet történetét. Megtudtuk, hogy hiába is reménykedtünk: az 1542-ben írt testamentumban nem teológiai gondolatait osztotta meg a reformátor, hanem anyagi javait testálta benne feleségére, amely az akkori korban különleges lépésnek számított, mivel általában a gyermekekre szálltak a javak. Luther azonban úgy vélte, hogy felesége irányításában a családi vagyonnak jobb helye lesz.
Az iratot Jankovich Miklós a 19. század első felének nagy mecénása egy aukción vásárolta meg 40 arany forintért, és bár katolikus volt, idős korában az evangélikus egyháznak adományozta azt, azzal a feltétellel, hogy a Magyarországi Evangélikus Egyház sosem értékesítheti, vagy adhatja oda másnak az iratot. A német nyelvű végrendelet maga négy oldalas, az ötödiken a tanúk aláírása olvasható. Philipp Melanchthon, Johannes Bugenhangen és Caspar Cruciger latinul ellenjegyezték azt.
A bizottság tagjai - függetlenül felekezeti hovatartozásukra - nagy érdeklődéssel szemlélték meg a neves dokumentumot.
A résztvevők a városnézés után este a Deák Téri Evangélikus Gimnázium dísztermében gyűltek össze, ahol a vendéglátó magyarországi evangélikus és katolikus egyházak képviselői, valamint kormányzati vendégek is csatlakoztak hozzájuk.
Gáncs Péter elnök püspök Zsoltárverset idézve számolt be azokról a pozitív lépésekről, amelyeket hazánkban a két felekezet tagjai megtesznek egymás felé, majd átadta a szót Kiss-Rigó Lászlónak a szeged-csanádi egyházmegye püspökének, akivel együtt hívogattak a szeptemberben megrendezésre kerülő szegedi Tágas Tér nevű ökumenikus fesztiválra.
A bizottság tagjai részéről köszöntötte a jelenlévőket William Kenney birminghami katolikus püspök, a bizottság katolikus elnöke, aki korábban is sokat járt már Magyarországon és kiemelte, hogy jelenlegi munkájuk, a megigazulás után a keresztség kérdésének tisztázása mellett fontos az, hogy a két egyház tagjai folyamatosan hordozzák egymást imádságaikban. Eero Huovinen a Finnországi Evangélikus Egyház nyugalmazott püspöke, a bizottság evangélikus elnöke hangsúlyozta, hogy a két egyházat több köti össze, mint ami elválasztja. A püspök fontos magyar evangélikus egyházatyákról is megemlékezett, úgymint Gáncs Péterről, Harmati Béláról, Ordass Lajosról, Prőhle Károlyról, Csepregi Béláról, Molnár Rudolfról és fiáról, Molnár Gáborról.
A köszöntések sorát közös étkezés szakította meg, majd két amerikai jelenlévő folytatta a visszaemlékezéseket: Mark Hanson, az Amerikai Evangélikus Lutheránus Egyház püspöke és Denis J. Madden Baltimore-i katolikus püspök mindketten hálásan tekintettek vissza a bizottság eddig elért eredményeire.
Utánuk Szőke Péter a Szent Egyed Közösség vezetője szólt. Harmati Béla nyugalmazott püspök, mint a bizottság korábbi evangélikus társelnöke az elmúlt évekre emlékezett, majd pedig ajándékul átadta a tagoknak tavaly elhunyt feleségének, Polgár Rózsának a műveit bemutató kötetet. Igen megható momentum volt, amikor beszéde elmondása után barátja, Eero Huovinen püspök megölelte és megáldotta őt.
A jóhangulatú együttléten több alkalom is nyílt arra, hogy a jelenlévők személyesen is megismerhessék egymást. Régi ismerősök személyes élményeiket elevenítették fel, újak pedig elérhetőségeket cseréltek a további kapcsolattartás végett.
Az alkalom zárásaképpen Denis J. Madden püspök és Kaisamari Hintikka a Lutheránus Világszövetség főtitkár-helyettese imádkozott és áldotta meg a jelenlévőket.
Az alkalmon a bizottság tagjai kívül számos meghívott vendég is részt vett. Katolikus részről jelen volt Kránitz Mihály, a Pázmány Péter Katolikus Egytem Alapvető Hittani Tanszékének vezetője.
A Magyar Államot képviselte Hegyi László helyettes államtitkár, Gonda Lászó missziológiai professzor, a Külgazdasági és Külügyminisztérium főosztályvezető helyettese, Hafenscher Károly miniszteri biztos, az evangélikus Zsinat egyházi elnöke, Érszegi Márk Aurél valláspolitikai főtanácsadó, Vatikán-szakértő.
A Magyarországi Evangélikus Egyház részéről jelen volt az alkalmon mindhárom püspökünk, így Gáncs Péter elnök-püspök, Fabiny Tamás és Szemerei János püspökök.
Evangélikus résztvevők voltak még a bizottság tagjai közül Wanda Deifelt (Brazília), Sandra Gintere (Litvánia) Turid Karlsen Seim (Norvégia), Dirk G. Lange (U.S.A.), Fidon R. Mwombeki (Tanzánia), Friederike Nüssel (Németország), Hiroshi Augustine Suzuki (Japán), Theodor Dieter (Strasbourg), Mercedes Restrepo (LVSZ).
Katolikus bizottsági résztvevők voltak Angelo Maffeis (Olaszország) Thomas Söding (Németország), Susan K. Wood (U.S.A.), P. Michel Fédou (Franciaország), Christian D. Washburn (U.S.A.), Wolfgang Thönissen Leitender (Németország), Eva-Maria Faber (Svájc), Matthias Türk (Vatikán).