Maléter Pál születésének centenáriumáról emlékeztek meg Eperjesen

Maléter Pál születésének centenáriumáról emlékeztek meg Eperjesen

Share this content.

Forrás: felvidek.ma, Északi Evangélikus Egyházkerület Püspöki Hivatala. Fotó: Kovács István
Eperjes – A Magyarországi Evangélikus Egyház kezdeményezésére a Nagy Imre-kormány honvédelmi minisztere születésének századik évfordulója alkalmából 2017. szeptember 27-én emlékkonferenciát rendeztek Eperjesen. Magyarország Kassai Főkonzulátusa, az Eperjesi Egyetem és az Eperjes megyei jogú város együttműködésével megrendezett esemény az 1956-os forradalom és szabadságharc vértanújának szülővárosában zajlott.

Maléter Pál 1917-ben látta meg a napvilágot, tanító családból származott, édesapja az Eperjesi Evangélikus Kollégium igazgatója volt. Az érettségi után Prágában orvosnak tanult, majd Budapesten a katonai akadémián folytatta tanulmányait. Az 1956-os forradalom és szabadságharc idején a hadsereg tisztjeként a kommunista rendszer ellen harcolók sorába lépett. A szovjet titkosszolgálat Tökölön letartóztatta, és 1958-ban Nagy Imrével, a forradalom vezetőjével együtt kivégezték.

A találkozó során a résztvevők – köztük a Magyarországi Evangélikus Egyház képviseletében dr. Fabiny Tamás püspök és Prőhle Gergely országos felügyelő –  megkoszorúzták a kommunizmus áldozatainak a Fő utca 72. szám alatt található emléktábláját. Ünnepi beszédet mondott Haraszti Attila kassai főkonzul, Andrea Turčanová, Eperjes polgármestere és Ľudovít Petraško, a Szlovákiai Politikai Foglyok Szövetsége Eperjesi Szervezetének elnöke. Maléter Pál szülőháza előtt emlékezett meg a családról és a városhoz fűződő történetéről az egykori honvédelmi miniszter özvegye, Gyenes Judit is.

A jelenleg püspöki székházként funkcionáló Eperjesi Evangélikus Kollégium épületében tartott emlékkonferenciát házigazdaként Slavomír Sabol, a Szlovákiai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház Keleti Egyházkerületének püspöke nyitotta meg.

Ezt követően Prőhle Gergely mondott köszöntőt. Bevezetőjében az evangélikus országos felügyelő, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója elmondta, hogy „ebben az évben ez már a második alkalom, hogy egy olyan evangélikus vallású személyiségről emlékezünk meg, aki a magyar kultúrtörténetben és a magyar történelemben fontos szerepet játszott. Márciusban Hamvas Bélát, most pedig a száz éve született Maléter Pált ünnepeljük. Örvendetes, hogy mindkét esetben szlovák barátainkkal együtt tudtunk megemlékezni, ami biztos jele annak, hogy mind Hamvas Béla életműve, mind pedig Maléter Pál hősiessége a közös közép-európai emlékezet része és ezt mindenki elfogadja. A Magyarországi Evangélikus Egyház számára nagyon fontos, hogy különösen itt, az eperjesi Szlovákiai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház Keleti Egyházkerülete püspökségének székházában – amely egykor az evangélikus kollégium épülete és Kossuth Lajos alma matere is volt  emlékeztesse a szélesebb közvéleményt arra, hogy evangélikus hittestvéreink milyen fontos szerepet játszottak a magyar történelemben.”

A Maléter Pál és a jelen címmel szervezett konferencián a Maléter család eperjesi és kassai történetéről, illetve Maléter Pál 1956-ban betöltött szerepéről, valamint a kommunizmus eperjesi áldozatairól hangzottak el előadások.

Gyenes Judit Férjemre, Maléter Pálra emlékezem című nagyon megindító, személyes előadásában idézte fel közös életútjukat. Dr. Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház Északi Egyházkerületének püspöke beszédében (amely a tudósítás végén teljes terjedelmében olvasható – a szerk.) kihangsúlyozta, hogy az evangélikus Maléter az 1930-as évek végén az egyház budapesti Üllői úti székházának épületében akkor működő Luther Otthon lakója volt.

Patrik Derfiňák, az Eperjesi Egyetem Bölcsészkarának docense a Maléter család eperjesi életképeit mutatta be. A történelmi összefüggésekről és vonatkozásokról a Budapestről érkezett Horváth Miklós történész beszélt. Balassa Zoltán kassai helytörténész emlékeztette a közönséget az 1956-os magyar forradalom szlovákiai reakcióira. Ľudovít Petraško pedig előadásában kitért a kommunista diktatúra eperjesi áldozatainak sorsára.

Csatolt állományok: 2017_09_27_Eperjes_Maléter.pdf -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!