Az adásban többek között beszéltek a jószolgálati nagykövet szerepeiről, hogy mennyire fontos a terepismeret, hogy helyszínen kell lenni, de szóba került a közömbösség felelőssége is, azaz, hogyan viszonyul Európa és az európai képviselők a keresztényellenesség kérdéséhez, és mit tesznek az ügy érdekében.
Hölvényi György elsők között volt a magyar közéletben, aki személyes missziók során látogatott el a Közel- Keletre, azért hogy megismerje az üldözött keresztények helyzetét. Ő is társult azokhoz a kormányzati szereplőkhöz, magyar politikusokhoz, akik úgy gondolták, hogy szükséges egy olyan programot elindítani, mint a Hungary Helps Program.
Hölvényi György arra a kérdésre, hogy mennyire ismerik a Hungary Helps Programot Európában, és van-e visszhangja, a következőket válaszolta: „azért dolgozunk, hogy tudjanak róla.” Magáról a Hungary Helps Programról is egyre többen tudnak, egyre jobban ismerik Európában – tette hozzá. Ugyanakkor úgy látja, „a keresztény dolgokról nem beszélni kell, hanem oda kell menni, és csinálni kell – a Hungary Helps Program egy elképesztő jó lehetőség jószolgálati nagykövetként is, de bárki számára.”
Megjegyezte a KDNP európai parlamenti képviselője, hogy kiemelten a keresztény üldözötteket segíteni – ez egy specifikum – egy magyar különlegesség.
„Természetesen a nagy nemzetközi szervezetek és különböző vallási szervezetek nagyon élénken és hatékonyan foglalkoznak a keresztények üldözésével és a szükséget szenvedő keresztények helyzetével – fogalmazott Hölvényi György. – Számunkra ez az egész hitbéli kérdés, de egy emberjogi és kulturális kérdés is. Ezt megértetni Európában, ezt megértetni a döntéshozókkal, Európában ehhez a feladathoz sok évi képviselői gyakorlat és mandátum szükséges” – hangsúlyozta.
Európai parlamenti képviselőként fő missziójának tekinti, hogy minél többet legyen terepen, hogy hiteles információkat hozzon be a rendszerbe, a bizottsági ülésekre. Azt is fontosnak tartja, hogy meghívja az érintetteket is, hogy első kézből meséljenek a valóságról.
Arról már Azbej Tristan beszélt, hogy „ha nem győzünk meg másokat – például az Európai Uniót, hogy álljanak ki az üldözött keresztények jogainak a védelmében – akkor legfeljebb egy szép gesztus lehet az egész Hungary Helps Program.”
Friss adatok az elmúlt egy hétről
Az elmúlt egy-két hétben sem csökkent a keresztényeket ért terrorista atrocitások. Kongó észak-keleti részén egyre erőszakosabb rémtetteket követ el, egy ADF rövidítésű ugandai bázisú dzsihadista szervezet. Az államtitkár elmondta, hogy a legfrissebb kimutatásaik szerint csak idén a másfél hónap alatt száz embernél is többet gyilkoltak meg a dzsihadisták Kongóban. Ráadásul megalapítják az Iszlám Államnak a Közép-Afrikai úgynevezett kalifátusát – emelte ki Azbej Tristan. De hasonlóan véres terrortámadásokról lehet hallani Nigériából, ahol több tucat áldozatot követeltek a dzsihadista támadások.
Mozambikban lassan a népirtás szintjére emelkedik a dzsihadista erőszak, tömeggyilkosságokat követtek el egy északi tartományban, ahol szerencsére a kormány erőinek sikerült valamennyire teret nyerniük és legalább a belső menekültek helyzetét sikerült konszolidálni – részletezte az államtitkár a legfrissebb fejleményeket. Beszámolt arról is, hogy Északkelet-Nigéria egy olyan területén, ahol Magyarország több iskola és kórház újjáépítését támogatta a katolikus egyházon keresztül, megkezdődött a belső menekülteknek a visszatelepülése a kormány támogatásával. Ez tizenhatezer embert érint.
Irakban egy békés együttélés felé elmozduló folyamatot indított el a kormányzat, és megkezdődött az Iszlám Állam elleni háború során a keresztényektől elkobzott ingatlanoknak, sőt egész falvaknak a visszaszolgáltatása.
„Hit nélkül ezt nem lehet csinálni, ahhoz, hogy az üldözött keresztények megmeneküljenek, főleg válságövezetekben, ahhoz isteni csoda kellene, ehhez képest a mi munkánk és feladatunk, hogy kiprovokáljuk valahogy az isteni csodát, ezért dolgozunk” – összegezte Azbej Tristan.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg.