Általános cél
Keresztyén családok támogatása a Ninivei-fennsíkra történő hazatelepülésben.
Konkrét cél
Részvétel olyan keresztyén családok házainak felújításában, akik vállalják, hogy amint lehetőségük nyílik rá, visszatérnek észak-iraki (kurdisztáni) otthonaikba, amelyeket az Iszlám Állam tevékenysége miatt voltak kénytelenek elhagyni. A felújítás és hazatelepülés után lehetőség szerint folyamatos kapcsolattartás biztosítása ezekkel a keresztyénekkel.
Eszköz
Projektdonorként részvétel a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek a térségben 2003 óta folyó munkájában, összhangban a bajor partneregyház és a Lutheránus Világszövetség tevékenységével is.
A házak helyreállítási munkálataihoz a MÖS olyan házakat választ ki, amelyek nem teljesen égtek le vagy semmisültek meg.
A kedvezményezett családok kiválasztásának szempontjai
- A kiválasztást a segélyszervezet egy helyi egyházi, erre a célra létrehozott bizottsággal együttműködésben végzi. Ez a bizottság kifejezetten a Ninivei-fennsíkon zajló újjáépítés érdekében jött létre.
- A kiválasztás csak azon családok közül lehetséges, akik hajlandók visszatérni eredeti lakóhelyükre, ha házaikat helyreállítják.
- Csak úgynevezett C kategóriás házak kerülnek kiválasztásra (ezek azok a házak, amelyek a legkevésbé rongálódtak meg, ahol csak festés, tisztítás, a nyílászárók cseréje, elektromos munkák és néhány egyéb, apróbb javítás szükséges).
- Minden családnak alá kell írnia egy megállapodást, melyben vállalják a ház hivatalos tulajdonosi papírjainak átadását, és a házba való visszatérést annak helyreállítása után.
A projekt lebonyolítása
Jelen projektet az MEE a MÖS helyi partnerszervezetével, a CAPNI-vel (Christian Aid Program Nohadra Iraq) együttműködésben hajtja végre. Az elmúlt évben a CAPNI hozzávetőleg 200 ház újjáépítésében vett részt Karakos, Bartella, Bashiqa és Bahzani településeken, valamint tizennyolc általános és középiskolát állított helyre, komoly tapasztalattal rendelkezik a helyreállítási munkákban. A CAPNI helyismeretével és a felújításban szerzett tapasztalataival, a segélyszervezet pedig állandó jelenlétével, a munkálatok rendszeres ellenőrzésével biztosítja a projekt eredményes és átlátható végrehajtását. A donornak megküldött jelentések és a fotódokumentáció lehetővé teszi a projekt folyamatos nyomon követését.
A projektidőszak végén ünnepélyes átadásra kerül sor, amelyre a projektdonor, vagyis a Magyarországi Evangélikus Egyház képviselői is meghívást kapnak.
Ütemterv
2017. január: előkészítés
2017. február–május: végrehajtás
2018. május–június: házak átadása, projekt lezárása
Költségek
Az egy házra jutó felújítási költségeket a segélyszervezet és a CAPNI helyi felmérései és az eddigi, kétszáz ház felújítása alapján állapította meg, ezek alapján a C kategóriás házak felújítása házanként átlagosan 1,5 millió forintba kerül. Így például ha 15 millió forint adományt sikerül összegyűjteni, az tíz ház felújítását jelentheti.
Budapest, 2017. december 11.
Prőhle Gergely országos felügyelő, dr. Fabiny Tamás elnök-püspök