A Magyarországi Evangélikus Egyház Északi Egyházkerületének vezetését 2019 őszén többen is (köztük számosan egyházunk elkötelezett, hűséges tagjai) közvetlenül megkeresték azzal, hogy évtizedekkel korábban Donáth László evangélikus lelkész olyan módon közeledett hozzájuk testi érintkezéssel is, ami számukra elfogadhatatlan, bántó, zaklató volt.
Az elnökség 2019 ősze és 2020 tavasza között személyes, szakembereket is bevonó beszélgetésekkel tárta fel a bejelentések tartalmát. Mindezek alapján számunkra az elbeszélések életszerűnek és hitelesnek bizonyultak. Ezt követően az elnökség (természetesen megtartva a bejelentők anonimitását) testvéri beszélgetések és a tények bemutatása mellett megkérdezte Donáth Lászlót a bejelentések valóságtartalmáról, azonban kitérő, hárító válaszokat kaptunk. Számunkra mindez csalódást okozott: lelkész testvérünk több évtizedes gyülekezetépítő és diakóniai szolgálata, teológiai felkészültsége, társadalmi ügyekben tanúsított kiállása elegendő morális hátteret adhatna a bűnbánatra. Szembenézésre olyan tettekkel, amelyek az elszenvedők számára mást jelentettek, mint amit korábban ő maga gondolt.
Ebben a helyzetben a bejelentők személyi-érzelmi integritásának védelme, helyreállításának segítése az elsődleges szempont. Ez azzal együtt is feladatunk, hogy az elévülésre vonatkozó szabályok miatt az évtizedekkel ezelőtti eseményeket nincs módunk fegyelmi eljárásban tisztázni.
Elkötelezettek vagyunk az áldozatok védelmében, így kötelességünk kijelenteni: mélységesen elítéljük és elfogadhatatlannak tartjuk, ha lelkész vagy bármilyen egyházi szolgálattevő visszaél a hivatásából és pozíciójából adódó bizalommal, és a rábízottak körében zaklatóan, bántóan cselekszik. Úgy gondoljuk, az elszenvedők joggal igénylik, hogy a feloldáshoz megértést és támogatást kapjanak, amennyiben a történtek traumaként csapódtak le bennük. Akkor is, ha ott és akkor a helyzet nem adott lehetőséget számukra erőteljes tiltakozásra. Ezt az empátiát és önvizsgálatot hiányoltuk tényfeltárásunk során.
Az egyházkerületi elnökség az egyház nevében megköveti azokat, akik áldozatként, vagy akár áldozatnak érezvén magukat nem kaptak olyan segítséget, nem találtak olyan segítő közegre, amely megvédte volna őket a zaklatásoktól és azok utóhatásaitól. Számunkra elfogadhatatlan bármiféle teologizáló vagy pszichologizáló magyarázat, amely figyelmen kívül hagyja a másik ember érzékenységét, érzelmi kiszolgáltatottságát, megalázottságát.
Ezen tanulságok alapján is jelzőrendszert és olyan támogató szolgálatot hozunk létre, amelyben egyházi és világi szakemberekhez fordulhatnak azok, akiket hasonló bántalom ér. Megvizsgáljuk annak lehetőségét, hogy a fegyelmi és etikai szabályozás miként alakítható át oly módon, hogy az ilyen jellegű ügyek az általános elévülési időn túl is vizsgálhatók legyenek.
Időközben Donáth László nyugdíjazása megtörtént. Bár a gyülekezet presbitériuma és lelkész úr is élni kívántak azzal a joggal, hogy további 2 évig aktív lelkészként szolgáljon, az egyházkerület püspöke ehhez nem járult hozzá.
Végezetül határozottan kijelentjük: a legteljesebb mértékben elhatárolódunk azoktól a rosszízű, keresztényietlen és immorális sajtómegnyilatkozásoktól, amelyek a politikai kampányok méltatlan eszközeivel igyekeznek kihasználni mások fájdalmát, rágalmazásokkal sértve ezzel Donáth László családját is. Nyomatékkal felhívjuk azok figyelmét, akik jelen állásfoglalásunkat erre használnák a médiában vagy az egyházban, hogy tettükkel sértik a keresztény és a polgári normákat. Ezért a hivatkozás során elvárjuk a teljes tartalom közlését.
Bízunk abban, hogy az egyház egyértelmű állásfoglalása és szervezeti lépései a jövőben segítséget nyújtanak abban, hogy egyetlen egyházi szolgálattevő se követhessen el a hivatásához és pozíciójához kapcsolódó bizalom megrendítésére alkalmas cselekményeket; ha mégis történne bármi elfogadhatatlan, akkor az esetleges áldozatok megfelelő segítséget kaphassanak fájdalmuk enyhítése, traumájuk feldolgozása érdekében.
Budapest, 2020. december 8.
Dr. Fabiny Tamás püspök, Dr. Fábri György felügyelő