Mesélő Ószövetség című tanulmányában Tóth Krisztina arra hívja fel a figyelmet, hogy hittanórán a bibliai történetek elmondása során legtöbbször bele sem gondolunk, hogy azok akár életre szóló „kulccsá” is válhatnak a diákjaink számára.
Az Ószövetség történetfűzését át- meg átszövik a mesemotívumok: beszélő kígyó és szamár; a legkisebb fiú elindul szerencsét próbálni; királyságot elvállaló tövisbokor. Hermann Gunkel négyszáz helyen azonosított mesemotívumokat a Bibliában. A szerző dolgozatában arra keres választ, hogy az ószövetségi mesemotívumok, meseelemek adhatnak-e a gyermekek kezébe olyan életvezetési stratégiákat, iránymutatásokat, amelyeket akár még felnőttkorukban is sikerrel alkalmazhatnak.
Rendkívül aktuális és érdekfeszítő vizsgálat eredményeit mutatja be Pángyánszky Ágnes tanulmánya, amelyben a Magyarországi Evangélikus Egyház lelkészei között végzett kvantitatív kutatás eredményeit értékeli a szerző. A járványhelyzet sokféle változása közepette az egyház és az egyháztagok közötti összekötő kapoccsá az új formájú igehirdetés vált. A Krisztus-központúság kivételével szinte minden megváltozott: az igehirdetésre való készülés ideje, módja, a liturgia, a gyülekezet jelenléte, a fájdalmasan hiányzó úrvacsora. A kérdőív eredményei alapján a kutatás igyekszik választ keresni arra a kérdésre, hogy a karantén ideje alatt az online térbe költözött istentisztelet és igehirdetés hogyan formálta a lelkészek igehirdetéssel kapcsolatos megfigyeléseit és önreflexióját.
Teológiai reflexiók – a 2020. első félévi járványhelyzet egyházi vonatkozásairól című sorozatunk második részében Seben Glória és Molnár Lilla homiletikai, valamint Balogné Vincze Katalin valláspedagógiai hozzászólásai olvashatók, a sorozatot Szűcs Kinga Jövőképek a világjárvány tükrében című írása zárja.
TARTALOM
MÉCSES A TE IGÉD
Seben Glória: Kisböjt………………441
TANULMÁNYOK
Tóth Krisztina: Mesélő Ószövetség………………441
Pángyánszky Ágnes: A karantén hatása az igehirdetésre és ennek tanulságai a homiletikai képzés területén. A Magyarországi Evangélikus Egyház lelkészei között végzett homiletikai felmérés eredményei………………450
FIGYELŐ
Reflexiók
Teológiai reflexiók – a 2020. első félévi járványhelyzet egyházi vonatkozásairól. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem oktatóinak gondolatai a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Presbitériumának 2020. szeptemberi 24-i ülésére – 2. rész………………458
Seben Glória – Molnár Lilla: Textusválasztás és -használat a járványhelyzet idején………………458
Balogné Vincze Katalin: Hitoktatás a járványveszély idején………………460
Szűcs Kinga: Jövőképek a világjárvány tükrében………………462
AZ IGEHIRDETŐ MŰHELYE
Balicza Iván: Karácsony második napja (István vértanú ünnepe) (Jn 13,34–35)………………464
Erdélyi Csaba: Karácsony utáni vasárnap (Lk 10,5–9)………………467
Franko Mátyás: Óév este (Mt 9,14–17)………………469
Weltler Gábor: Újév (Mt 7,24–27)………………472
Endreffy Máté: Az esztendő első vasárnapja (Mt 18,1–5)………………474
Molnár Lilla: Vízkereszt ünnepe (1Kir 10,1–9)………………476
Győri Gábor: Vízkereszt ünnepe után 1. vasárnap (1Móz 9,12–16)………………478