„Kevesek előtt ismert, Maléter Pál evangélikus kötődése. Mentalitásában és kulturális beágyazottságában döntő hatással volt rá édesapja, Maléter István, aki az eperjesi evangélikus jogakadémia neves tanára volt” – emelte ki beszédében Fabiny Tamás.
Minden bizonnyal ezért is kérte Maléter Pál budapesti egyetemistaként a Luther Otthonba való felvételét. A budapesti Evangélikus Országos Levéltárban fellelhető Maléter Pálnak az a sajátkezű levele, amelyet a Luther Otthon vezetőségének írt: „Alulírott azon tiszteletteljes kéréssel fordulok a tekintetes Igazgatósághoz, hogy engem, ki ev. vallású orvostanhallgató vagyok (…) a ’Luther Otthon’ bentlakó tagjául felvenni szíveskedjék.”
1949-ig az Üllői út és a Szentkirályi utca sarkán található épületben működött az evangélikus egyetemi fiúkollégium, a Luther Otthon, melynek Maléter 1939-ben lakója volt.
Annyiban sorsának későbbi alakulását is meghatározta az itt eltöltött időszak, hogy nyilvánvalóan jó személyes kapcsolatot alakított ki a Luther Otthon akkori igazgatójával, Kuthy Dezsővel. Ezt a kapcsolatot évekkel később is tartották, erre példa, hogy 1954 májusában Kuthy, immáron nyugdíjas püspökként eskette Maléter Pált és Gyenes Juditot titokban a lelkész pestszentlőrinci lakásán.
A megemlékezésen Fabiny Tamás hangsúlyozta, hogy fontos lenne, hogy evangélikus hőseinkre, kiemelkedőt alkotó közéleti emberekre, politikusokra, akár újabb és újabb utca elnevezésekkel is emlékezzünk, kezdeményezzük ezeket. A rövid megemlékezés végén a jelenlévők közösen elmondták az Úrtól tanult imádságot.