Tisztelt Zsinat! Kedves Testvérek!
Sajátos időszakban és sajátos helyzetben kell éves beszámoló jelentésemet a Zsinat nyilvánossága előtt megtenni.
Most, amikor jelentésemet írom, már biztos, hogy a Zsinati Tanács döntése szerint, személyesen, nyilvános ülésen nem tudok számot adni az elvégzett munkáról.
Fájdalmas döntés volt ez a Zsinati Tanács részéről, de bízom benne, hogy látva, megélve ezt a kritikus helyzetet elfogadjátok, hogy 90 ember rendezett, az előírásoknak megfelelő kezelésére nincs elfogadható helyünk, és közbenső információk alapján a helyzet ismeretében többen nem is vállalnák az utazást.
Szomorú és nagyon nehéz időszakon vagyunk túl, – ezt a beszámolási időszakra értem –, de ismerve a naponta ránk zúduló információkat, még bőven benne is vagyunk a COVID időszakában.
Igen, a járvány, a vírushelyzet átformálta életünket, a gyülekezeteink, de egyházunk életét is. Különösen nehéz volt megélni azt az időszakot, amikor templomainkat is be kellett zárni.
Azt hiszem, egyházunk vezetése féltő aggodalommal figyelte a kialakult helyzetet és józan belátással, megfontolt intézkedésekkel kezelte a helyzetet.
Nevezhetnénk az elmúlt hónapokat „a leleményesség, a találékonyság” hónapjainak is, mert lelkészeink, gyülekezeti munkatársaink, élve a modern technika adta lehetőségekkel, online kapcsolattartásra koncentráltak.
Sok-sok nagyszerű kezdeményezés született és az egyházi tartalmú megszólalások megsokasodtak az elektronikus médiában.
Lehetőségünk nyílt egy-egy vasárnapon akár több Istentiszteleten is „részt venni”.
Örülök annak is, hogy sok helyen megmaradtak és ma is élnek ezek az új megjelenési formák. Személyesen, – utoljára a 2020. február 21-i XI/5. számú zsinati ülésszakon találkozhattunk. Emlékeztetésül beidézem, hogy milyen kérdéseket is tárgyaltunk akkor:
- Megtörtént a Magyarország Kormánya és a Magyarországi Evangélikus Egyház között megkötendő szerződés jóváhagyása.
- Téma volt a Magyarországi Evangélikus Egyház (hitéleti) gazdasági önállósodásának (felelősség vállalás a gyülekezetekben) stratégiája a Zsinat 17/2016. (XI.18) számú határozata alapján.
- Elindult a jogi személyiség törvényi szabályozásának kérdése, az állami törvényeknek megfelelő szabályozás megalkotása.
- Tájékoztató hangzott el a gyülekezeti ének (korál) szerepének megerősítéséről az evangélikus köznevelési intézményekben – a 2/2018. (II.23) számú zsinati határozat végrehajtása kérdésében.
- Tájékoztatót hallgatott meg a Zsinat a lelkészi életpálya modell bevezetése óta eltelt időszak tapasztalatairól.
- Tárgyalt a Zsinat a Zelenka Pál Szolidarítási Alap tevékenységéről, a bevezetése óta eltelt időszak tapasztalatairól.
- Tájékoztatót hallgattunk meg az Evangélikus Hittudományi Egyetemen zajló fejlesztési folyamatokról, az EHE munkájától.
- Megtárgyalta és elfogadta a Zsinat a Tényfeltáró Bizottság éves jelentését.
Tisztelt Zsinat!
Hiába igyekeztünk a februári ülésszakunk zárszavában bejelentett témákra koncentrálva előkészíteni az országos naptárban szereplő XI/6. májusi – tavaszi – ülésszakot, az akkor érvényes korlátozó intézkedések miatt nem tudtuk azt összehívni, megtartani. Így a Zsinati Tanács már akkor is egy fájdalmas döntésre kényszerült, a májusi ülésszakunkat szeptember 25-re halasztottuk.
Nehezítette a helyzetet annak kezelését az is, hogy Ügyrendünk nem ismerte, nem kezelte korábban a távolléti szavazás lehetőségét. Megalkotói akkor nem számoltak az ilyen jellegű anomáliával, amikor is nem lehet rendezetten összehívni a Zsinat plenáris ülésszakát.
A májusi ülésszakunkat azért is tudtuk halasztani, mert időközben, figyelemmel a vírushelyzetre, a kormányzat egy kormányrendelettel május 31-ről szeptember 30-ra módosította a beszámolók, záró számadások elkészítésének és leadásának határidejét.
Ez a határidőmódosítás elsősorban egyházunk 2019. évi beszámolójának elfogadása, illetve a 2020. évi költségvetésünk módosítása szempontjából volt meghatározó.
Mint korábban jeleztem, ügyrendi szabályozás hiányában az elnökség a krízishelyzetben nem tehetett mást, mint a Zsinati Tanáccsal egyetértésben kiírt egy távolléti szavazást az Ügyrend módosításáról. Így született meg a 6/2020 (IX.18) számú Zsinati Határozat, mely alapján a zsinati elnökség – távolléti ülést –, távszavazást rendelhet el.
A most már ügyrend szempontjából is rendezett helyzetben távolléti szavazást rendeltünk el a 2019. évi beszámoló és a 2020. évi költségvetés módosítása tárgyában.
Ez úton is megköszönve zsinati tagjaink pozitív hozzáállását, a szeptember 25.-el zárult távszavazás érvényes és eredményes volt.
Elfogadásra került a Magyarországi Evangélikus Egyház 2019. évi beszámolója és a 2020. évi költségvetés módosítása.
Ugyanakkor több téma elmaradt a szeptember 25.-re nyilvánosra tervezett zsinati ülésszakunkról.
Melyek ezek:
- A Magyarországi Evangélikus Egyház (hitéleti) gazdasági önállósodásának startégiája – az 1/2020 (II.21) számú zsinati határozat végrehajtásáról – dr. Fábri György, egyházkerületi felügyelő
- A Magyarországi Evangélikus Egyház Zsinata Ügyrendjének részletes felülvizsgálata, módosítása – Tölli Balázs, az Ügyrendi Bizottság elnöke
- Az Országos Szabályrendeletek törvényi felülvizsgálata a 2005. évi IV. törvény 104.§ (2) bekezdés c) pontja alapján – dr. Tengölics Márta, a Törvényelőkészítő Bizottság elnöke
- 2020 az Úrvacsora éve – a Zsinat által elfogadott cselekvési program felülvizsgálata, határidő módosítása; A gyermek Úrvacsora kérdése – Dr. Hafenscher Károly, a Zsinat lelkészi elnöke
- A Liturgiai Bizottság jelentése a 2005. évi IV. törvény 104.§ (1) bekezdés b) pontja alapján – Dr. Hafenscher Károly, a Zsinat lelkészi elnöke
- Az Evangélikus Kórház projektről a Zsinat 1/2019 (II.22) számú határozata alapján – dr. Cserháti Péter, a Zsinat által kijelölt moderátor és Benyó Balázs, az Evangélikus Fejlesztési Iroda igazgatója
- Beszámoló a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodája működéséről a 2005. évi IV. törvény 103. és 104.§ vonatkozó pontjai alapján – Krámer György, az Országos Iroda igazgatója
A felsorolt, és a májusi, majd a szeptemberi halasztott ülésszak okán, néhány témát igyekeztünk a „távolléti ülés” napirendjére tűzni és a döntéseket „távszavazással” kérni, elfogadtatni.
-
Tisztelt Zsinat!
Szeretnék néhány mondatban beszámolni a Zsinati Tanács munkájáról is.
A Zsinati Tanács tagjai a zsinat elnökei és alelnökei, valamint a zsinati bizottságok elnökei. Tanácskozási jogkörrel részt vesz a Zsinati Tanács ülésein a Jogi- és Testületi Osztály vezetője. Esetenként behívjuk az egyes napirendek előterjesztőit is.
A februári zsinati ülésszak óta a Zsinati Tanács öt ülést tartott online „üzemmódban”, elektronikus DISCORD felületen. A távolléti online ülések gyakorlata elsősorban a vírushelyzet miatt, de költségtakarékossági szempontok figyelembe vétele miatt került meghatározásra.
Kedves Testvérek!
Nem tudjuk, mi vár ránk a 2021. évi – februári – téli ülésszakunk megtartása kapcsán. Csak remélni tudom, hogy bizottságaink ebben a sajátos helyzetben, élve az elektronikus kapcsolattartás lehetőségeivel, folyamatosan végzik munkájukat és dolgoznak a tárgyalandó anyagok előkészítésén.
Az előbb felsorolt és a mai, online ülésszakunk elé nem kerülő témákon túl, azért vannak még folyamatban lévő, további tárgyalást igénylő kérdések is:
- A belső egyházi jogi személyiség törvényi szabályozása utalva a 7/2017 (V.26) számú zsinati határozatra;
- A Magyarországi Evangélikus Egyház szervezetének szerkezeti egyszerűsítése a Zsinat által kijelölt Struktúra Munkacsoport jelentése alapján, utalva a Zsinat 22/2017 (XI.25) számú határozatára;
- A 2005. évi VII. törvény a választásokról és szavazásról – felülvizsgálata, további pontosítása, módosítása – a korábban jelzett igények alapján;
- Folyamatos tájékoztatás a Magyarország Kormánya és a Magyarországi Evangélikus Egyház között megkötött szerződés időarányos végrehajtásáról a 2005. évi törvény 103.§ (1) bekezdése alapján;
Tisztelt Zsinat!
Kedves Testvérek!
Mit is mond a 2005. évi IV. törvényünk 103.§ (1) bekezdése a Zsinatról: A Zsinat a Magyarországi Evangélikus Egyház legszélesebb körű döntéshozó, legfőbb képviseleti és törvényhozó testülete. Irányítja, segíti, felügyeli az egyház lelki, szellemi és anyagi életét.
Igen, ez a paragrafus többször előkerül elnöktársammal való megbeszéléseink, egyeztetéseink során, de említésre került már a Zsinati Tanács ülésein is.
Figyeljünk a második mondat végén szereplő felsorolásra, annak sorrendjére!
Irányítja, segíti, felügyeli az egyház LELKI, SZELLEMI és anyagi életét.
Azt gondolom, hogy a Zsinat munkájában is irányt kell váltanunk.
Nem csak annak okán, hogy a törvénykönyvünk kialakítása, véglegesítése a IX. és X. Zsinat időszakában nagyrészt, de azt is mondhatnánk döntő részben kialakult – persze jó lenne ismerni és az abban foglaltak szerint cselekedni -, figyelmünket az előzőekben idézett felsorolás kiemelt részére kellene fordítani.
Igen, mert az igazi kincsünk a lelki és szellemi gazdagságunkban lehet, és ott is van elrejtve számunkra!
Hát akkor fedezzük fel!
Szeretnénk, ha a jövőben ezekkel a „dolgainkkal” intenzívebben foglalkoznánk. A teljesség igénye nélkül:
- Újra tárgyalhatná a Zsinat pld. a misszió ügyét. Nem lehet erről a kérdésről sem eleget beszélni!
- A Zsinat elé kerülhetne az evangélikus oktatásügy kérdése.
Mitől evangélikus egy intézményünk, egy óvodánk vagy egy iskolánk? Hol van az intézményátvételek határa, ha van ilyen mérőszám?
- Diakónia, és szeretetszolgálat?
-
Itt is, mitől evangélikus egy átvett intézmény?
De nem elhanyagolható kérdés: csak intézményesített szeretetszolgálat lehet?
Biblikus alapon minden gyülekezetnek kell (kellene) végezni szeretetszolgálati tevékenységet. Pál írja: „a szeretet soha el nem fogy” (1Kor 13,8).és így tovább!...
Nem dughatjuk fejünket a homokba!
Elöregedő gyülekezeteink, a csökkenő lélekszámunk, az összevonások szükségessége, kényszere, gyülekezeti központok létrehozása és sorolhatnám azokat a kérdéseket, amelyről a LELKI és SZELLEMI életen túl, illetve azzal összefüggésben: de a tükörbe bátran és őszintén belenézve, eszmecserét kellene folytatni a Zsinat keretein belül is.
- Itt egyszerű a kérdés: Hogyan tovább Magyarországi Evangélikus Egyház?
Készülve az ez évi jelentéstételemre, átnéztem az elmúlt évit is. Annak a végén szerepelt egy felsorolás a Zsinat előtt álló feladatokról.
Nem mondom azt, hogy teljes mértékben eltöltött az elégedettség, sok témában előre léptünk, de még van előttünk nem kevés feladat, mondhatnám, van munkánk elég.
Itt is kérlek benneteket, hogy segítsétek a bizottsági elnökök munkáját feladatvállalással és hatékony munkavégzéssel.
Csak úgy tudunk előre lépni, ha zsinati eskünkhöz méltóan, munkánkat legjobb tudásunk szerint, kellő szorgalommal végezzük el.
Isten éltesse szeretett Evangélikus Egyházunkat!
Tisztelettel kérem éves jelentésem elfogadását.
Erős vár a mi Istenünk!
Abaffy Zoltán
MEE Zsinat nemlelkészi elnök
Debrecen, 2020. október 24.
„Gyógyíts meg, URam, akkor meggyógyulok, szabadíts meg, akkor megszabadulok” (Jer 17,14)