Tudni kell ehhez, hogy elég nagy volt közöttünk a kor különbség. 1994-ben, amikor a közös szolgálatunkat kezdtük, ő hetvenkét éves volt, én pedig harmincegy. Tudom, nem azért mondta, hogy felmentést kapjon a gyülekezeti feladatok alól, hiszen nemcsak jól tartotta magát, de a közösségünkben adódó valamennyi munkából kivette a ré szét, az udvarrendezéstől a favágáson át az építkezésekig. Talán magában és a környezetében is tudatosítani akarta életkorának előrehaladását és az élet ajándék jellegét. Minden nap ajándék...
A mostani nehéz időkben ádventben, a karácsonyi készülődés és várakozás lázában különösen is sokszor eszembe jut Gyuszi bácsi mondata. Minden nap ajándék. Nem „minden napra egy ajándék” – amelyet az ajándékosztó ádventi naptárak kínálnak, naponta egy-egy elrejtett édességgel vagy valamilyen aprósággal. Maga az élet és annak minden napja az ajándék, amelyet Istentől kaptunk.
Közel egy éve robbant be a köztudatba az addig ismeretlen, de veszélyes vírus, a Covid-19. Azóta uralja a médiát, és befészkelte magát a mindennapjainkba. Az egész világon felborította az emberek megszokott életét. Lényegtelen apróságnak tűnik, hogy be kellett zárniuk a színházaknak, és hogy megfagyott a sportélet, ahhoz képest, hogy cégek, vállalkozások ezreit döntötte be a vírus nyomán kialakult válság, és hogy emberek millióit hozta rendkívül nehéz helyzetbe.
Erősen megzavarta egyházi életünk rendjét is. A vírus helyzet első robbanásakor templomainkat be kellett zárnunk, és istentiszteleteinket át kellett vinnünk a virtuális térbe. A helyzet időszakos javulásakor korlátozott mértékben kinyithattunk ugyan, de az úrvacsora évében mégis alig tudtunk élni ezzel az áldott ajándékkal.
A korlátozó intézkedésekből fakadó kellemetlenségeket sem viselték jól az emberek. Ám a fertőzés kiszélesedésével, a naponként érkező szomorú hírek nyomán, a betegek és a halálozások számának növekedésével, de különösen az ismerősi körben előforduló esetek gyarapodása miatt egyre több embertársunk lelkére telepedett és telepedik rá a félelem. Mi lesz, ha engem vagy a közeli szeretteimet is eléri ez a furcsa vírus, amellyel szemben tehetetlen a sokszor mindenhatónak gondolt modern kori orvostudomány? Mi lesz, ha rosszul reagál az immunrend szerem vagy a szeretteimé?
Itt érdemes megállni egy pillanatra. Mi, magyarok haj lamosak vagyunk arra, hogy a dolgok negatív oldalára fókuszáljunk, és szinte észre se vegyük a másik oldalon lévő pozitívumokat vagy akár magát a csodát. Látásom szerint az egyáltalán nem baj, sőt nagyon is fontos, hogy a mostani rendkívüli helyzet szembesít bennünket a törékenységünkkel, mert az életünk tényleg törékeny. Egyébként nem csak a pandémia idején, mert előtte is az volt, és ha – reménység szerint mielőbb – a Coviddal szemben nem leszünk már ennyire kiszolgáltatottak, a törékenységünk azért utána is megmarad.
Jobban rá kellene csodálkoznunk a gyógyulás ajándékára. Merthogy a betegek túlnyomó többsége kisebb-nagyobb megrázkódtatás után mégiscsak meggyógyul. Az orvostudomány még fel sem térképezte ennek ez új vírusnak természetét, nincs még gyógyszer és biztos gyógymód, de az embert belülről védő, a teremtő Istentől kapott immun rendszer kifejezetten jó hatásfokkal működik.
Szabad felfedeznünk minden gyógyulásban Isten csodáját. Mi sokszor tévesen azt hisszük, hogy az élet természetes, a halál a természetellenes. Pont fordítva van. Sajnos a halál a természetes, az élet viszont csoda. Ahogy magam is haladok előre a korban, egyre nagyobb igazságként ismétel getem Gyuszi bácsi mondatát: minden nap ajándék. Egyre tisztábban látom, hogy nemcsak hetvenkét év után, hanem előtte is. Nemcsak pandémia idején, de előtte és utána is.
Az idei ádventben is rácsodálkozhatunk arra, hogy Isten, aki megajándékozott bennünket a földi élet csodá jával, még az eddig ismertnél is lényegesen többet akar nekünk ajándékozni. Már attól jobban érezzük magunkat, ha törékeny életünk minden napját ajándékként vesszük Isten kezéből, de mi ez ahhoz képest, amit a karácsony kor érkező gyermekben, Jézus Krisztusban kaptunk?! Nekünk, akik múló életünk minden napját a halál árnyékának völgyében éljük, elhozta az igazi világosságot és az igazi reményt. Közel hozta és elérhetővé tette számunkra az örökkévalóságot.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 85. évfolyam, 49–50. számában jelent meg 2020. december 20-án.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a kiadó oldalán.