A nemzetközi segítségnyújtásban egyedülálló tapasztalattal bíró magyar testület, az Ökumenikus Segélyszervezet nagy hangsúlyt fektet a kritikus helyzetű országokban végrehajtott segélyprogramokra. Ahogy a szervezet képviselői a felerősödő migrációs hullámok kapcsán többször is hangsúlyozták, az adott országban, azaz a helyszínen történő nemzetközi humanitárius segítségnyújtást és fejlesztést tartják kulcsfontosságúnak a migrációs krízis hosszú távú kezelésében – emelte ki a jelenleg Afganisztánban tartózkodó Bálint Gábor, az Ökumenikus Segélyszervezet nemzetközi programjainak vezetője.
Az ENSZ World Food Program elnevezésű támogatásával, a már számos esetben alkalmazott „food for work” (élelmet a munkáért), illetve „asset creation” típusú program formájában valósul meg az idei nagyszabású szerepvállalás. Az utóbbi támogatási forma legfontosabb jellemzője, hogy az élelmiszertámogatásért a családok olyan munkálatokat végeznek, melyekkel a saját hosszabb távú megélhetésükhöz járulnak hozzá, illetve a helyi közösségek számára fontos és hasznos feladatokat látnak el. A projekt keretében több ezer afgán háztartás számára összesen közel ezer tonna élelmiszert juttat el a tervek szerint a magyar segélyszervezet. A kedvezményezettek öntözőcsatornákat tisztítanak, utakat újítanak fel, gyümölcsfaültetvényeket gondoznak, valamint erdősítési programot indítanak.
Az összetett segélyprogram további különlegessége az a széles körű együttműködés, ami a fenntarthatóságot biztosítja. Így az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) mellett a segélyszervezet együttműködik az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetével (FAO), valamint az Afganisztáni Mezőgazdasági Öntözési és Állattenyésztési Minisztérium helyi Igazgatóságával (DAIL).
A World Food Program keretében 2012 óta 212 231 ember jutott 5,321 tonna élelmiszerhez a magyar humanitárius szervezet közreműködésével. Az Ökumenikus Segélyszervezet 2001 óta több mint 4,4 milliárd forint értékben nyújtott humanitárius és fejlesztési segítséget Afganisztánban.