A segélyszervezet több figyelemfelhívó akcióval is készül a következő hetekben, hogy minél több adományt gyűjtsön a rászoruló gyermekek körülményeinek javításához, a felzárkóztató és közösségi programokhoz, valamint a segélyszervezet nyári táboraihoz.
Mitől igazán felhőtlen a gyermekkor? Mik a legszükségesebb körülmények a gyermekek egészséges fejlődéséhez? Ezekről a kérdésekről készített országos reprezentatív kutatást a Kutatópont Kft. A felmérés részleteit Székely Levente, a Kutatópont Kft. kutatási igazgatója ismertette. A prezentációból kiderült egyebek mellett, hogy a válaszadók 86%-a a biztonságos otthont és a harmonikus családi környezetet tartotta legmeghatározóbbnak, melyek után következett a megfelelő étkezés (83%) és a megfelelő ruházat (58%) megléte.
A kutatás segít abban, hogy megértsük, milyen nehéz azoknak a gyermekeknek, akiknek az egészséges fejlődéshez szükséges körülmények hiányoznak. A felmérés számai azt is megmutatják, hogy a biztonságos alapok mellett mennyire fontos a felhőtlen gyermekkor megéléséhez a sok és hasznos szabadidős program, melyet a válaszadók 52%-a, azaz több mint a fele értékelt kifejezetten szükségesnek.
A friss felmérés adatai rávilágítnak arra, hogy a családi nyaralások (51%), a barátokkal töltött közös programok (48%) nyújtanak leginkább maradandó élményeket a gyermekkor során. Az ajándékok és a gyerektáborok a harmadik, illetve negyedik helyet foglalják el a fontossági sorrendben (36 és 33 százalék).
A kutatás rákérdezett a családok anyagi helyzetére is, melyből kiderült, hogy egyharmaduk (31%) érzi úgy, hogy nem rendelkezik elég pénzzel ahhoz, hogy mindent megadjon gyermekének, a válaszadók 14 %-ának gyermekét pedig már érte hátrányos megkülönböztetés szerényebb anyagi helyzetük miatt az iskolában, az óvodában.
Az Ökumenikus Segélyszervezet kilenc központban (Budapest, Kaposvár, Kastélyosdombó, Szolnok, Miskolc, Debrecen, Szendrő, Olaszliszka, Orosháza) nyújt rendszeres és személyre szabott segítséget gyermekeknek. A kézzel fogható támogatás (élelmiszer, ruha, tanszer) mellett a szervezet Kapaszkodó programjának keretein belül nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy egyéni és közösségi fejlesztő programokkal kínáljon esélyt a felzárkózásra. A fejlesztő és közösségépítő programok között megtalálható a korrepetálás, mozgásfejlesztés, mozgásterápiás fejlesztések, lovas- illetve zeneterápia csakúgy, mint a pszichológiai segítségnyújtás, relaxációs módszerek, meseterápia, mesejóga, babamasszázs, babaúszás, táncfoglalkozás, logopédia, vagy éppen kézműves foglalkozás, pályaorientációs foglalkozás. A program jelenleg évente 1500 gyereket ér el országszerte. A folyamatos munka mellett fontosak a nyári balatongyöröki fejlesztőtáborok is, melyeket minden évben a Felhőtlen gyermekkor gyűjtésekor érkezett adományokból tud megszervezni a segélyszervezet.
Gáncs Kristóf, az Ökumenikus Segélyszervezet kommunikációs igazgatója a sajtótájékoztatón az adománygyűjtés fontosságára hívta föl a figyelmet. Sok szó esik manapság a gyerekszegénység „materiális” dimenzióiról: a nem megfelelő étkezésről, a szegényes öltözetről, vagy éppen a fűtetlen lakásról, de a segélyszervezet felhívása ezeken túl, arra szeretné ráirányítani a figyelmet, hogy a szegénységnek vannak olyan kevésbé kézzel fogható aspektusai, melyek talán elsőre nem oly látványosak, nem hatnak olyan szívbemarkolóan, de hosszú távon mégis negatív következményei lehetnek. Ilyen a biztonságos otthon hiánya, a közösségi élmények, a szabadidős programok, de például a nyaralás elmaradása is. Éppen ezért az Ökumenikus Segélyszervezet valamennyi központja kiemelt figyelmet fordít a gyermekekre, akiknek alapvetően meghatározhatja a sorsát, a jövőjét, hogy időben megkapják-e a segítséget a szegénység okozta hátrányaik leküzdésében. Aki csatlakozik a Felhőtlen gyermekkor gyűjtéshez, az esélyt adományoz, méghozzá olyan gyermekeknek, akik önhibájukon kívül esélytelenek – tette hozzá a kommunikációs igazgató.
Rácsok Balázs, az Ökumenikus Segélyszervezet szociális és fejlesztési igazgatója kifejtette: évről-évre bővülnek a szervezet gyermekeket segítő programjai. Egyre több helyszínen, egyre több szakemberrel, egyre több gyermeknek tudnak segítséget nyújtania a felzárkózáshoz. Az Ökumenikus Segélyszervezet igyekszik a gyermekek számára minél korábbi életkorban olyan segítséget, fejlesztő támogatást nyújtani, amelyek révén a hozott és kialakult hátrányaik leküzdhetővé válnak. Biztosítják a testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődéshez szükséges alapvető körülményeket, valamint a szülőket is támogatják ezen célok elérése érdekében. A munkatársak nap mint nap azért dolgoznak, hogy minden gyermek esélyt kaphasson a biztonságos otthonra, az egészséges fejlődésre, a felzárkózásra. Nem egy esetben találkoznak olyan gyermekekkel, akik több éves lemaradásban vannak hasonló sorsú társaikhoz képest. Ezért különösen fontos, hogy a fizikai ellátás mellett jól felépített fejlesztő programban vegyenek részt a gyerekek és minél több pozitív ingert (élményt) kapjanak, hiszen az egészséges gyerekkor többet jelent a fizikai egészségnél.
A sajtótájékoztató résztvevői a rendezvény végén Katus Attila aerobik világbajnok, az Ökumenikus Segélyszervezet önkéntesének vezetésével fejlesztő eszközökből rakták ki a 1353-as adományvonal számait, és ezzel is felhívták a figyelmet a mától tárcsázható és hívásonként 250 forintot érő támogatási lehetőségre.
Az Ökumenikus Segélyszervezet arra kér minden támogatót, hogy adományukkal járuljanak hozzá ahhoz, hogy minél több gyermek életéből sikerüljön rövidebb-hosszabb időre elűzni a gondfelhőket. Az Ökumenikus Segélyszervezet gyermekekért végzett munkájának támogatására indított adománygyűjtéshez az alábbi módokon lehet csatlakozni:
az 1353-as adományvonal hívásával június végéig (250 Ft / hívás);
a Tesco áruházak pénztárainál kihelyezett 250 forintos kupon megvásárlásával május végéig; a segelyszervezet.hu oldalon az online segítségével egyszerűen és biztonságosan lehet adományozni; rendszeres adományozással kiszámíthatóan, hónapról hónapra fix összeggel; átutalással vagy csekkbefizetéssel a következő számlaszámon: 11705008-20464565. A közlemény rovatban kérjük feltüntetni: Felhőtlen gyermekkor! Köszönjük!