A ZDF moderátora, Peter Hahne a Neuen Osnabrücker Zeitung hasábjain erősen kikelt Angela Merkel és vendége, Barack Obama találkozása kapcsán. „Obama egy lefejezett Messiás, hiszen annak ellenére, hogy mindenféle üdvösségi ígéretei voltak, mégsem záratta be a guantanamói tábort.” Majd feltette a kérdést: „Miért is fizetek én a saját egyházadómból azért, hogy Angela Merkel választási kampányát támogassam?”
Pozitívan látta azonban a fellépést az egyik moderátor Christinaaus der Au, a Kirchentag elnök asszonya: Merkel és Obama szerinte két olyan ember, akik tudatosan élik meg a keresztény értékeket a politikában. A reformációnak is volt politikai dimenziója.
Heinrich Bedford-Strohm, a Németországi Protestáns Egyház vezetője, a beszélgetés másik résztvevője is úgy nyilatkozott, hogy Merkel asszony nem pártpolitikusként vett részt az alkalmon, hanem szövetségi kancellárként.
Mindenesetre órákon át várakoztak a színpad előtti területen azok, akik ennek a különleges alkalomnak részesei szerettek volna lenni a Brandenburgi Kapunál, 2017. május 25-én délelőtt.
Amikor Barack Obama Angela Merkel oldalán fellépett a színpadra, a tömeg úgy köszöntötte, mintha még mindig az Egyesült Államok elnöke lenne.
„First of all: Guten Tag! Schön, in Berlin zu sein” (Először is: Jó napot, Jó, hogy itt lehetek Berlinben) - kiáltotta Obama a tömegnek.
Ez volt az egykori amerikai elnök első németországi látogatása azóta, hogy nyugállományba vonult elnöki tisztéből.
„Nem csak ezt a várost kedvelem. Mellettem ül Angela Merkel asszony, aki elnökségem alatt az egyik legkedvesebb partnerem volt.”
A beszélgetés során, amelyen négy fiatal Chicagóból és Mannheimből is jelen volt, Obama és Merkel a demokráciáról, a felelősségről és
mindenekelőtt az elkötelezettségről beszéltek.
„A világ nagyon komplikált lett és borzalmas erőszak uralkodik. A nemzetközi rend kisiklóban van - mondta Obama a manchesteri terrortámadásra utalva, majd hozzátette: – elsőként a népek és vallások közötti szakadékot kellene minél hamarabb és minél nagyobb hatékonysággal áthidalni. Mindenekelőtt a fiatalokra lenne szükség, hogy a béke és az igazságosság érdekében aktívan együttműködjenek.”
Természetesen az olyan politikusoknak, mint Merkel, vagy a döntéseikkel arról kell gondoskodniuk, hogy a polgárok számára jó életet biztosítsanak. „Ennek ellenére el kell ismerjem, hogy nem lehet mindent elérni, amit az ember eltervez” - mondta Obama visszetekintve a csak részben végrehajtott amerikai egészségügyi reformra. De Obama büszke volt még így is az elvégzett munkájára.
Obama a menekült emberekkel kapcsolatban Merkel oldalára állt. A világközösségnek szolidárisnak kell lennie ilyen időszakokban, még akkor is, ha a saját államának tartalékai szűkösnek bizonyulnak. Merkel azonban gyorsan meg is jegyezte ezzel összefüggésben azt, hogy nem minden menekült maradhat Németországban. „Ez a kancellárságom egyik legnehezebb témája” - állította.
Obama és Merkel is fontosnak tartotta a fiatalok megszólítását. „A fiataloknak manapság egészen más lehetőségeik vannak, mint Angelának és nekem voltak akkor, amikor megszülettünk” - mondta Obama.
Az egyes emberek szabadsága, a vallásszabadság és a sajtószabadság manapság már magától értetődik a fiatalok számára. Merkel azonban arra kérte a fiatalokat, hogy olyan dolgokért is harcoljanak, amelyek ma még lehetetlennek tűnnek.
„Amikor a Fal felépült, iskolába mentem. Azt gondoltam, hogy először majd valamikor nyugdíjas koromban fogok eljutni Amerikába. De mégis korábban megtörtént ez” - mondta a kancellár asszony.
Előre tekintett Barack Obama is, aki az EKD vezetőjének, Heinrich Bedford-Strohmnak a kérdésre elmondta, hogy amióta leköszönt elnöki tisztségéből, szeretne minél több időt eltölteni feleségével Michellel és lányaikkal, valamint a barátaikkal.
Christina aus der Au szerette volna tudni, milyen a két politikus vallási nézete.
Amerika sokvallású ország. Világos, hogy mindenki csak egy részét láthatja az igazságnak és egy demokráciában lehetséges az, hogy különböző nézeteink és vallási irányultságaink vannak. „Saját hitemben pedig mindig kételkedem kicsit” - magyarázta Obama.
Merkel ehhez hozzátette, hogy a keresztény hit valami olyasmi, ami fölötte áll az embernek és ami segít a hibákat korrigálni: „Tudom, hogy sokszor hibákat követek el. De bátorságot ad a hit abban, hogy hozzá tudjak nyúlni a dolgokhoz és megpróbáljam kihozni a rám bízottakból a lehető legjobbat.”
A fiatalok is kérdezhettek a beszélgetés végén. A lugwigshafeni Filiz-Marleen Kuyucu szociális munkás azt szerette volna megtudni, mit tehetnek a politikusok azért, hogy megakadályozzák a további áldozatokat a Földközi-tengeren menekülők között. Merkel azonban kitért a konkrét válasz elől, a Törökországgal kötött egyezményre és az embercsempészek elleni küzdelemre utalt.
„Sajnos a szenvedést egy éjszaka alatt nem lehet enyhíteni. Az ilyen krízishelyzeteket okozó jövőbeli konfliktusokat kell először is megakadályoznunk” - mondta Obama.
A chicagói tanárnő, Sierra Sims szerette volna a képzési rendszerek különbségeiről kérdezni a vezetőket, akik elismerték, hogy mindkét országban van még mit tenni ezen a területen.
Obama fellépése a Brandenburgi Kapunál magabiztosságot sugárzott, bár a válaszokban nem sok újdonságot kaphattak az érdeklődők, mégis sokan a Kirchentag kiemelt eseményeként tartották számon a vendégekkel való találkozást. Még a magyar sajtósokat vendégül látó család helyi gyülekezetében is azt a választ kaptuk, hogy a Kirchentag csúcspontja a Barack Obamával folytatott beszélgetés volt - a tévé készülék előtt ülve is.