Negyedjére tartották meg az Evangélikus Diákparlamentet

Negyedjére tartották meg az Evangélikus Diákparlamentet

Share this content.

Szöveg és fotó: Majoros Luca
Piliscsaba – 2018. szeptember 21–23-ig került megrendezésre a IV. Evangélikus Diákparlament Piliscsabán. Az idei téma a közösség volt, így a közösségépítés, közösségszervezés és maga a közösség fogalma köré épült ez a pár nap. Az Evangélikus Pedagógiai Intézet (EPSZTI) szervezésében sikerült olyan előadókat meginvitálni, akik nagy örömmel vettek részt, átadva tudásukat a fiatalságnak.

A  diákparlamentet péntek délután Kézdy Péter áhítatával nyitották meg, majd dr. Halász Miklósné mondott köszöntőt. Ezután a diákok a Fébé Evangélikus Szeretetszolgálat intézményébe mentek, ahol Dávid István vezető kalauzolta őket az otthonban. Visszatérve szállásukra csatlakozott hozzájuk Varga Márta, a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodája Nevelési és Oktatási Osztályának vezetője.

Kis pihenőt tartva Cselovszky Ferenc esperes tartott előadást Gyülekezetből közösség címmel. Az este hangulatát fokozták Tarjánné Sólyom Ildikó (EPSZTI) logikai játékai, melyek során a gyerekek cukorkákkal licitálhattak a játékok kimenetelére, majd a fődíjakra, melyek szintén édességek voltak. Az elcsendesedést Gyóni Martin, az Evangélikus Hittudományi Egyetem hallgatója hozta meg esti áhítatával.

Szombaton reggeli után a napi lendületet is Gyóni Martin áhítata indította be, majd Bátori Mária és Meleg Gábor drámapedagógusok megtartották Hogyan építsünk közösséget? című előadásuk első részét. A fiataloknak különböző módszereket mutattak, hogyan lehet pár játékkal megismerni egymást és elérni, hogy számukra alig ismert emberekkel közösen, egy csapatként tudjanak dolgozni.

Kis pihenő után Gál Ferenc, a Teleki Blanka Gimnázium igazgatója a diákok iskolai érdekérvényesítéséről tájékoztatta előadásában a fiataloknak. A nap feléhez érve elérkezett az ebédidő. A diákok ebéd közben már arról beszéltek, mit fognak hazavinni, és hogyan fogják a tanultakat az iskolájukban vagy baráti társaságukban hasznosítani.

Ebéd után a drámapedagógusok második előadását hallgathatták, melyben arról volt szó, hogy a diákok miket tartanak fontosnak egy közösségben – mindezt persze csapatmunkában, közösen felderítve. Az előadók sorát Békési Tímea addiktológiai konzultáns zárta, aki az önsegítő csoportok erejéről mesélt a jelenlévőknek. Vacsora után az orosházi Voice of the Glory adott egy remek és jó hangulatú koncertet. A napot Gyóni Martin áhítata zárta.

Vasárnap reggel, miután mindenki beszerezte a napi koffeinmennyiségét, megérkezett Majorosné Lasányi Ágnes, az EPSZTI vezetője. A csapat ezután összeült, hogy köszönetet mondjon dr. Halász Miklósnénak és Valentinyi Erikának, akiknek szervezése és pártfogása nélkül nem valósulhatott volna meg mindez, és az EPSZTI-nek, hogy támogatását adta a diákparlamenthez. Csodás volt hallgatni a programról a pozítív visszajelzéseket a diákoktól és tanároktól, szembesülni azzal, hogy mennyi mindent vihetnek haza és kamatoztathatnak majd az otthoni közösségükben. A diákok sok mindent tanultak e pár nap alatt az iskolapadon kívül is. Közösen sikerült a jövő évi diákparlament tematikáját összerakni – de ezt már csak jövőre áruljuk el.

Útrakelésüket istentisztelet előzte meg a Piliscsabai Evangélikus Egyházközséggel közösen és Kézdy Péter lelkész szolgálatával, melyhez zenei kíséretet adott az orosházi Voice of the Glory mindenki nagy örömére.

Interjú Bódi Nikolett-tel, a Diák Tanács elnökével és Papp Dominika tanácstaggal

– Mi és ki által kerültetek ide? 

Bódi Nikoett: – A miskolci Kossuth Lajos Evangélikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Pedagógiai Szakgimnázium Diák Tanácsának elnökeként vagyok itt, mert kötelességemnek éreztem, hogy részt vegyek az idei diákparlamenten.

Papp Dominika: – Én ugyanezen intézmény Diák Tanácsának egy tagja vagyok, és önkéntes alapon vagyok itt.

– Mi a tapasztalatotok: mi az, amit haza tudtok vinni ? 

– Nagyon hasznosnak találtuk a drámapedagógiai módszereket, így ezeket szeretnénk felhasználni a jövő évi gólyatáborban, illetve az otthoni csapatépítés céljából. A közösségi feladatokat, játékokat sikerült elsajátítani e pár nap alatt, így ezeket haza tudjuk vinni, hogy a Diák Tanácsban is kamatoztatni tudjuk majd az itt megismert módszereket. A más iskolákban működő DÖK-ök [diákönkormányzatok – a szerk.] működésébe is beleláthattunk, illetve tőlük is tapasztalatokat és módszereket gyűjthettünk. 

– Milyen terveitek vannak a jövőre nézve az iskolátokban, illetve a Diák Tanácsban?

– Előttünk áll a zöldfülű nap, ahol a kilencedikes diákokat kell bevezetnünk a Kossuth mindennapi életébe. Az itt szerzett tapasztalatokat fel tudjuk használni arra, hogy megújítsuk és kiegészítsük a megszokott programokat. Célkitűzésünk pedig az, hogy minden hónap második hétfőjén csapatépítő tréninggel összekötött összegzést fogunk rendszeresíteni.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!