– Milyen díjakat kapott a múzeum?
– Három díjat adományozott az Evangélikus Országos Múzeumnak idei gyűlésén az International Counsil of Museums (ICOM) múzeumi filmekkel és digitális alkalmazásokkal foglalkozó szakbizottsága. Ezüstéremmel tüntették ki a Deák téren található, Evangélikus Országos Múzeum (EOM) állandó kiállításán látható, virtuális templomot bemutató alkalmazást. A múzeum egyéb, a Moholy Nagy Művészeti Egyetem közreműködésével kidolgozott digitális tartalmait különdíjjal jutalmazták, s mindezeken túl az evangélikus múzeumnak ítélték az ICOM szakbizottságának idei fődíját is. Ennek egyébként azért is van különös jelentősége, mert a szervezet 26 éves fennállása alatt magyar múzeum még soha nem kapta meg a fődíjat. A rangos nemzetközi mezőnyben egyébként a magyarok általában jól szerepeltek, ugyanis díjat nyert még a Magyarországi Református Egyház Bibliamúzeuma, a Csornai Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum sárospataki Rákóczi Múzeuma is.
– Ha valaki betér a Deák téri evangélikus múzeumba, milyen digitális alkalmazásokkal találkozhat?
– Luther Márton digitális applikáció formájában megjelenített végrendeletének nem csupán aláíróit, de az irat történetét is bemutatja az egyik alkalmazás. A „fent és lent” elnevezésű alkalmazás az egyház történetéből kiragadott pillanatokkal mutatja be, hogy a história soha nem egyoldalú, éppen úgy, mint ahogyan az éremnek is mindig két oldala van. Az album amicorum nevű applikációval az evangélikus hálózatosságot mutatjuk be. A digitális térképen érzékelhetik a látogatók, hogy a különböző történelmi korszakokban hogyan növekedett, illetve zsugorodott az egyház, s az alkalmazás segítségével mindenki megkeresheti a Kárpát-medencében a saját gyülekezetét is. A kiállított, digitálisan preparált orgonán ugyan nem lehet zeneműveket eljátszani, de a regiszterek váltásával más és más egyházzenei műveket lehet megszólaltatni. A virtuális templomnézegető pedig egy olyan érintőképernyős alkalmazás, amelynek segítségével a templom belsejében, illetve annak környezetében barangolhat a látogató. Érdemes még megemlíteni a múzeum bejáratánál megtekinthető, a Deák téri insula lutherana történetét bemutató animációs kisfilmet és a pincében található, evangélikus énekeket megszólaltató hangzuhanyt is. Ezek így, együtt érdemelték ki a fődíjat.
– Kik pályáztak még?
– Tíz országból, 34 pályázat érkezett a megmérettetésre. Mások mellett olyan jelentős intézmények is pályáztak idén, mint a moszkvai Tretyakov Képtár, illetve a Brazil Nemzeti Bank gyűjteménye.
– És miért éppen egy koronás szerecsen a fődíj?
– A szervezet éves közgyűlését a csehországi Uhersky Brodban tartották, ami azt jelenti, hogy Magyarfalva. A 18. század elején kurucok próbálták meg bevenni a kisvárost. Az egyik leleményes magyar vitéz feketére mázolta a képét, s úgy mászott át a városkapun. Az lett volna a feladata, hogy belülről nyissa ki a kaput, ám miközben lefelé ereszkedett, rossz kötélbe, egészen pontosan az őrtorony jelzőharangjának kötelébe kapaszkodott bele, így felármázta a lakosságot, a város védőit, s így a csel meghiúsult. Ennek emlékére Uhersky Brodban máig egy szurtos és persze szomorú képű szerecsen figura húzza a városháza órájának harangját.
– Mennyire emelik ezek a díjak a múzeum szakmai presztizsét?
– A díjak pénzjutalommal nem járnak, ugyanakkor a hazai és a nemzetközi múzeumi mezőny élvonalába helyezik az Evangélikus Országos Múzeumot. A hazai szakmán belül a kiállítás már eddig is jó néhány elismerést kivívott magának, de ezek a díjak most azt mutatják, hogy már a világ is felfigyelt rá.
– Hogyan fogadta a közönség ezeket az újszerű megoldásokat?
– Előzetes várakozásainkat is meghaladóan pozitívan! A napi gyakorlat alapján úgy látszik, sikerült megfelelni a látogatók igényeinek. A minap járt nálunk egy német lelkészekből álló csoport és azt mondták, az a jó, hogy a digitális alkalmazások kellő cselevési szabadságot adnak a felhasználónak és erőteljes jelenlétükkel sem dominálják túl a kiállítást.
– Hogyan alakul a múlt év novemberében újra megnyitott múzeum látogatottsága?
– Emelkedik, de persze ezen a téren még bőven van tennivalónk. Előbb inkább a nyugdíjas korosztály fedezte fel magának a kiállítást, de most más rendszeresen fogadunk szakmai, gyülekezeti és diákcsoportokat is. Ez utóbbi korosztály megszólítására éppen most dolgozunk ki egy múzeumpedagógiai programot. És azt kell mondanom, hogy a Reformáció 500 emlékévében mind gyakrabban érkeznek hozzánk református és katolikus érdeklődők is.
– Az állandó kiállítás mellett mit láthatnak még a múzeumban a látogatók?
– Jelenleg időszaki kiállításon mutatjuk be az evangélikus ünnepek népi tárgyait, de erre az évre még tervezünk egy molinó kiállítást, valamint grafikai és kortárs művészeti kiállításról is folynak tárgyalások.