Bach zenéjével készülnek a reformáció 500 éves évfordulójára a keszthelyi evangélikusok

Bach zenéjével készülnek a reformáció 500 éves évfordulójára a keszthelyi evangélikusok

Share this content.

Forrás: Keszthelyi TV, szöveg: Regman Karola
Keszthely – Johann Sebastian Bach zenéjével készülnek a reformáció 500 éves évfordulójára a keszthelyi evangélikus gyülekezet tagjai. A Festetics György Zeneiskola kamarazenekara Bence Gábor vezényletével adott koncertet vasárnap, ahol a barokk zeneszerző zenekari kíséretes fuvola művei szólaltak meg.

A reformáció közelgő, 500. évfordulója alkalmából tartottak komolyzenei koncertet a keszthelyi evangélikus templomban. A nagy érdeklődésre számot tartó eseményen Johann Sebastian Bach h-moll szvitje és fuvolára-hegedűre-zongorára írt hármas versenye csendült fel a Festetics György Zeneiskola kamarazenekarának előadásában.

Azért jöttem el, mert nagyon szeretem a koncertet és Bach zenéjét” – mondta Némethné Iza.

Bach 1723-tól haláláig a lipcsei Tamás-templom kántoraként tevékenykedett, emellett pedig iskolát igazgatott és rengeteget komponált. A barokk zeneszerző nem csak az egyetemes, de a protestáns zenetörténet egyik legnagyobb alakja, világi műveire is jellemző az egyházi zene összetettsége.

A vasárnapi koncertet a Fővárosi Protestáns Kántorátus vezetője, Bence Gábor vezényelte. A zenész elmondta: „Ez a hármas verseny, amit itt játszunk, egy olyan összetett szerkezetű darab, ami miatt sokan nem is szeretik ezt annyira játszani, mert talán kicsit túl összetett is. Nagy hármas fúgával fejeződik be, nagyon izgalmas nyitótétele van, amelyik kihasználja a zenekarnak, a két szólistának és a különleges szerepet kapó zongorának a lehetőségeit. Úgyhogy ez az összetettség inkább az egyházi zenére jellemző általában, mint a világira.”

Honthegyi Zsolt, az evangélikus gyülekezet lelkésze tartott áhítatot az egybegyűlteknek. Hangsúlyozta: a lutheri tanítás leképezhető úgy is, hogy a zene Istennek egy olyan csodálatos adománya, amely megmutatja magát az Urat. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Luther reformációja alapvetően nem a gondolat szabadságáról, hanem az Isten szeretetéről szól.

A reformáció tulajdonképpen az a fajta felismerés, amit Luther a Bibliában talál meg, hogy az Isten szereti az embert. Itt van tulajdonképpen egy hatalmas nagy, gyökeres változás az akkori kor gondolkodásához képest, hiszen addig egy olyan istenkép él az emberekben, hogy az Isten elvárásokat közvetít, az Isten tulajdonképpen szabályokat és törvényeket hajt és hajtat végre az emberekkel” – nyilatkozta a lelkész.

A Keszthelyi Televízió felvétele itt tekinthető meg.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!