Emellett természetesen számos támogatója van a projektnek, így a Magyarországi Evangélikus Egyház, az egyház Országos Irodájának Diakóniai Osztálya, a Bajor Diakónia, a Johanniter Hilfsgemeinschaft Oberschwaben, a Stephanus-Stiftung valamint a Linzi Evangélikus Gyülekezet, hogy a legnagyobbakat említsük. Az új épület terveit Krizsán András építész tervezte.
A megható pillanatokban bővelkedő alkalmon először a németországi harsonák csendültek fel, majd Sztojanovics András intézményvezető köszöntésére került sor:
Ezután Fabiny Tamás püspök prédikációját hallgathatták meg:
Buda Annamária, diakóniai osztályvezető felolvasta az alapkőokiratot, majd sor került az alapkőletételre:
A Miatyánk, majd az ároni áldás után a Sarepta lakóinak, dolgozóinak kórusa énekelte el a Szeretet-éneket:
Szalay Krisztina színművésznő ezután Juhász Endre lakó visszaemlékezéseit olvasta fel:
Az alkalmon ezután köszöntésekre került sor.
Képek diavetítéssel:
Az MTI cikke az alkalomról:
Új épülettel bővül a Sarepta Budai Evangélikus Szeretetotthon
Budapest - Letették a Sarepta Budai Evangélikus Szeretetotthon új épületének alapkövét vasárnap Budapesten. Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője, helyettes külügyi államtitkár az ünnepélyen hangsúlyozta, kellő bátorsággal kell az emberek közé menni, és vállalni kell a Szentírás hirdetését.
Rámutatott, ha méltó körülmények között élnek majd a szeretetotthon lakói, az a „szemüket is kinyitja" a helybéli, máriaremetei lakosságra, valamint közelebb hozhatja egymáshoz az egyházon belüli és kívüli embereket is.
Prőhle Gergely kiemelte, „sokszor gondoljuk azt, hogy minket külföldről mindig csak támadnak", pedig ez véleménye szerint „nem így van, figyelnek ránk, odafordulnak hozzánk, szeretnek minket és segítenek", ahogy ezt eddig is tették, a szeretetotthon alapkövének letétele pedig "az összefogás kiváló, jeles alkalma".
Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke, volt nemzeti erőforrás miniszter köszöntőjében felhívta a figyelmet arra, hogy az embereknek a békére kell törekedniük, a haragot pedig „el kell hagyniuk".
Hangsúlyozta, az adakozásnak mindennapi életünk részévé kell válnia, de az idejükből is kell áldozniuk az embereknek egymásra.
Fabiny Tamás evangélikus püspök az ünnepi istentiszteleten tartott igehirdetésében rámutatott: a Sarepta szeretetotthont Sztehlo Gábor evangélikus lelkész alapította, aki több ezer zsidó gyermeket mentett meg a vészkorszak idején, majd 1945 után az akkori korszak üldözöttjeinek gyermekeit karolta fel a Gaudiopolis nevű intézményben. Miután a pártállam ezt ellehetetlenítette, megalapította a Sarepta szeretetotthont, ahol fogyatékossággal élők gondozásával foglalkoztak - tette hozzá.
A püspök úgy fogalmazott: a Sarepta szeretetotthon a remény és a vigasz jelképe azoknak, „akik úgy érzik, hogy a körülmények következtében halálra vannak ítélve". Az ószövetségi sareptai történet is arról szól, hogy „senkinek az életéről nem szabad lemondani", a vakok, az özvegyek, a kerekes székes emberek életét pedig meg lehet tölteni tartalommal, mert ők „nem emberi roncsok, hanem Isten képmásai" - fogalmazott.
Fabiny Tamás annak a meggyőződésének adott hangot, hogy mindazok, akik idősek vagy fogyatékossággal élnek, „a túláradó kegyelem hordozói, akiknek az élet lehet az osztályrészük" és "nem a fogyatékosságuk határozza meg a sorsukat", hanem részesülnek a kegyelemben. Reményét fejezte ki, hogy a lakóknak a majdani új szeretetotthonban jobb lesz az életük.
Sztojanovics András, a jelenleg több mint 100 gondozottat - időseket, illetve fogyatékkal élőket - befogadó szeretetotthon intézményvezető lelkésze köszöntőjében elmondta: sokan részt vettek az építkezés elindítását megelőző „közös gondolkodásban", amíg eljött „a várva várt nap", amikor elkezdik építeni az 50 fogyatékossággal élő ember otthonát. Terveik szerint másfél év múlva végeznek az építkezéssel, noha egyelőre a költségvetés 80 százaléka áll csak a rendelkezésükre - tette hozzá.
Az eseményen felszólalt továbbá mások mellett Láng Zsolt, a II. kerület fideszes polgármestere, valamint a szeretetotthont támogató, berlini szociális és oktatási intézményeket fenntartó Stephanus Alapítvány, továbbá a Johannita Lovagrend és a Johannita Segítő Szolgálat németországi képviselői. Az ünnepélyen fellépő német evangélikus zenekar egyik tagja pedig átadott az intézményvezetőnek egy 12 500 euróról szóló jelképes csekket a szeretetotthon támogatására.
Az eseményen jelen volt Schmittné Makray Katalin, a volt köztársasági elnök felesége és Asztalosné Zsupcsán Erika szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár.