Marx bíboros, az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottsága (COMECE) elnöke, és Christopher Hill, az Európai Egyházak Konferenciájának (CEC) elnöke közös nyilatkozatot fogalmazott meg Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökével való találkozójuk alkalmából. Március 31-én találkozott a COMECE elnöke és a CEC elnöke, hogy erősítsék az egyházak ökumenikus elkötelezettségét az európai projektben, keresve célravezető új utakat a jelenlegi kihívások közepette, és ugyanezen a napon Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is fogadta a két egyházi személyt, az Európai Unió működéséről szóló szerződés 17. cikkelyében megfogalmazott az Európai Unió és az egyházak közötti nyílt, átlátható és rendszeres párbeszéd részeként. A találkozást követően közös nyilatkozatot adtak ki:
„A Római Szerződések 60. évfordulója új lehetőséget kínál, hogy európai történelmünkön és a kontinens jövőjéről elgondolkodjunk. Az Európai Unió és elődintézményeinek alapítása óta eltelt évtizedekben az európaiak sokat profitáltak a béke történelmi korszakaiból, a demokrácia a kontinensen történő kiterjedéséből és a munkához, utazáshoz valamint a tanuláshoz való szabadság növekedéséből.
Ma, a példátlan kihívások követelik a békéért, igazságért és szolidaritásért való munka megerősítését. Jobban hiszünk az európai közös munkában, mint valaha, és hisszük, hogy egy közös értékeken nyugvó út a legjobb út. Egy egyesült Európa békét hoz egy olyan világba, ahol a békét nem tekinthetjük biztosnak. Összefogva Európa szembe tud nézni a globalizáció társadalmi és gazdasági kihívásaival, beleértve a határain belüli társadalmi egyenlőtlenségeket is.
Ferenc pápa 2014 novemberében, az Európai Parlamentben tartott beszédében Európát az egész emberiség számára értékes vonatkozási pontnak nevezte és arra szólította fel a kontinenst, hogy fogadja el és töltse be küldetését. Tehát azt kell keresnünk, ami egyesít bennünket és a békét szolgálja.
Tekintettel az Európa egészét érintő többszörös és egymással összefüggő válságokra az Európai Egyházak Konferenciája egy széleskörű egyeztetést indított tagegyházai között Európa jövőjéről. A Milyen jövőt szánunk Európának? című nyílt levélben a CEC felvázolta Európáról szóló elképzelését, és az együttműködés, a társadalmi befogadás és a szolidaritás értékeihez való visszatérésre hívja, amely annak alapítóit is inspirálták.
A Római Szerződések 60. évfordulójára való megemlékezésre, a COMECE és a Szentszék október 27. és 29. között kongresszust szervez a Vatikánban, Európa újragondolása címmel. A COMECE ezzel lehetőséget kínál a párbeszédre és a közös gondolkodásra püspökök, magas-rangú politikai képviselők és további egyházi képviselők között Ferenc pápával közösen. Ezzel is nyílt jelét adva a Katolikus Egyház erős elkötelezettségének a kontinensen való közös együttélés új formáinak megtalálása iránt.
Az Ökumenikus Chartában megfogalmazott alapelvek és annak az Európai Egyházakhoz intézett felhívása a párbeszédre, az egységre és a közös cselekvésre, bátorítanak bennünket. Újra elkötelezzük magunkat a védtelenek megvédésért, a teremtés megóvásáért, és a más vallásokkal és világnézetekkel való párbeszéd előmozdításáért végzett munkára. Ebben a szellemben reménykedünk egy olyan jövőben, ahol Európa érvényesíti, sőt tovább is viszi a 60 évvel ezelőtt megfogalmazott elképzeléseket.”
Christopher Hill, a CEC elnöke és Marx bíboros, a COMECE elnöke
Brüsszel, 2017. március 31.
Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) 115 ortodox, protestáns, anglikán és ó-katolikus egyház, valamint 40 nemzeti ökumenikus tanács és együttműködő szervezet Európa valamennyi országára kiterjedő közössége. A szervezetet 1959-ben alapították, irodái Brüsszelben és Strasbourgban vannak.