Európai Unió

Egyházi szervezetek az Európai Unió jövőjéről egyeztettek

Brüsszel – Sokéves hagyományt követve az európai egyházi szervezetek megbeszélést folytattak az EU Tanácsának soros elnökségét betöltő Portugália képviselőivel. Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) és az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottsága (COMECE) részvételével november 28-án tartottak online tanácskozást a következő hat hónap kiemelt céljairól Nuno Brito nagykövettel, Portugália Európai Unió melletti állandó képviseletének vezetőjével.

Az EU-csúcs előtt: az egyházak kritizálták a bizottság klímacélját

Brüsszel – Berlin – A decemberi EU-csúcsra reflektálva Németország mindkét nagy egyháza kritikával illette az EU-bizottság által javasolt 2030-as klímacélt. „A kilátásba helyezett csökkentés nem elegendő ahhoz, hogy a párizsi klímaszerződést be lehessen tartani" - magyarázta a katolikus főpap, Karl Jüsten és a protestáns prelátus, Martin Dutzmann Berlinben. A kritika szerint a cél sem transzparens, és félrevezető lehet az ipar számára is.

Egyházak és az EU párbeszéde – Ökumenikus delegáció és a német soros EU-elnökség online találkozója

Berlin – Az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottsága (COMECE), az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) és a Német Protestáns Egyház (EKD) ökumenikus delegációja 2020. október 27-én Michael Roth európai ügyekért felelős külügyi államtitkárral tanácskozott online a német EU-elnökség prioritásairól.

A német EU-elnökséggel egyeztettek az európai egyházak

Az Európai Unió (EU) Tanácsa soros német elnökségének prioritásairól egyeztetett az Európai Egyházak Konferenciáját (CEC) és az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottságát (COMECE) képviselő küldöttség július 7-én Brüsszelben, ahol Michael Clauss nagykövettel, Németország állandó uniós képviseletének vezetőjével is tanácskozott az ökumenikus delegáció.

„Európai egyházak vagyunk, és a jövőben is azok leszünk”

London – Küszöbön a brexit: most pénteken megszűnik az Egyesült Királyság európai uniós tagsága. Habár országuk 2020. január 31-én elhagyja az EU-t, ők nem hagyják el Európát – üzenik nekünk nyílt levelükben az Egyesült Királyság egyházai.

A horvát EU-elnökséggel egyeztettek az európai egyházak

Zágráb – Az Európai Unió (EU) Tanácsának soros horvát elnöksége prioritásokról egyeztetett az Európai Egyházak Konferenciáját (CEC) és az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottságát (COMECE) képviselő küldöttség január 20-án Zágrábban Andrej Plankovic horvát miniszterelnökkel.

Európai választások – út a megbékéléshez

Bécs – Az Európai Protestáns Egyházak Közösségének Tanácsa (GEKE) nyilatkozatot adott ki, amelyben az európai parlamenti választásokon való részvételre buzdítja a kontinens állampolgárait.

Józan tárgyilagossággal a közös Európáért

Budapest – Debrecen – Az alábbi állásfoglalást a MEÖT (Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa) Szociáletikai Bizottságának tagjai teszik közzé az erkölcsi véleményformálás iránti elkötelezettségük jegyében. Mint egyházaink felelős tanítói, illetve teológiai tanárai valljuk: társadalometikai kérdésekben nem egyszerűen magánvéleményünknek adunk hangot. Jogállásunk, szolgálatra való felhatalmazásunk, a tudományos teológia művelésének terén elért eredményeink, valamint a lelkiismeret parancsa arra köteleznek, hogy segítséget és tájékozódást próbáljunk nyújtani azok számára, akik szeretnék megérteni a korunkat meghatározó társadalmi, gazdasági és politikai összefüggéseket és szabadon kívánnak erkölcsi véleményt formálni a közéletet érintő kérdésekben. Valljuk, ez a hang (is) egyházaink hangja.

Egyházi párbeszéd az EU Tanácsának román elnökségével

Bukarest – Európai egyházak delegációja találkozott január 28-án Bukarestben Teodor-Viorel Meleșcanuval, Románia külügyminiszterével, hogy egyeztessenek az Európai Unió Tanácsa román elnökségének prioritásairól.

Egy német püspök fájlalja az egyre növekvő EU-ellenességet

Újvidék – Petra Bosse-Huber, a németországi protestáns egyház külügyekért felelős püspöke az Európai Egyházak Konferenciájának (CEC) Újvidéken, (Novi Sad, Szerbia) tartott nagygyűlésén arról beszélt, hogy Európára mint békeprojektre már nem lehet tekinteni, mert ahhoz talán épp a megszokottá vált, békés hétköznapok és az egyre inkább érzékelhető szétszakítottság miatt már nincs elegendő ereje. A szakadások több területen, például a Brexit és az EU-reformok körüli viták, valamint a populizmus és nacionalizmus kapcsán figyelhetők meg – derült ki Bosse-Hubernek a franciaországi Emmanuel ortodox metropolitával és Justin Welby canterburyi érsekkel Európa jövőjéről szóló vitájából.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Európai Unió csatornájára