A marsi biofizika sikert hozott a Kossuthnak

A marsi biofizika sikert hozott a Kossuthnak

Share this content.

Szöveg: Kecskeméti Zsuzsanna
Nyíregyháza – Egy marsi kolónia biofizikája című kísérleti és elméleti fizikai előadásával második helyet szerzett a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium csapata, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Intézet Innovációs és Tudásközpontja, valamint a Bay Zoltán Tudomány és Technikatörténeti alapítvány által szervezett Fizika mindenkinek országos versenyen.

Az előzetesen beküldött projektek alapján a gimnázium csapata a legjobb 12 közé jutva egy űrhajós szimulációval versenyzett. Az űrhajó legénysége, egy kommunikációs tiszt, egy kapitány-hajóorvos, és egy műszaki tiszt, a kilövés után bemutatja, milyen biofizikai hatása van az űrutazásnak és a Marson való tartózkodásnak az emberi testre. Részletezik a nyomásváltozás hatásai mellett az űrruhák fajtáinak előnyeit, hátrányait, a hőmérsékletváltozás és a súlytalanság nehézségeit. Kísérlettel modellezték a vér viselkedését a megváltozott körülmények között.

Munkájukkal az ezüstérmet hozták el, ezzel bekopogtattak a tudományos élet kutatói ajtaján, hiszen nevüket ezentúl a Buapesti Műszaki Egyetemen is jegyzik. A csapat tagjai Csicsák Roland végzős tanuló, aki az orvosi egyetemre készül. Fazekas Gergely 11. évfolyamos tanuló, aki műszaki, pályára készül és mérnök szeretne lenni. Szűcs Bernadett 11. évfolyamos tanuló, aki építészmérnök szeretne lenni, de biológia emelt szintű órát is hallgat. Mindhárman fizika orientációs tanulók, vagyis a fizikát már 9. évfolyamtól emelt szinten tanulják, az utolsó két évben heti 6 órában.

A második helyezés mellett Tóth Diána felkészítő tanár munkáját különdíjjal jutalmazta a neves zsűri, valamint dr. Kádár György, a verseny fővédnöke. Kiemelték a tanárnő átgondolt tantárgyi koncentrációját, vagyis a biológia és a fizika határterületének gondozását, valamint a témaválasztást és a versenykiírás legjobb adaptációját a középiskolai felkészítésre.

A tanulók jutalomból élőben láthatták a MASZAT-ot, az első magyar műholdat, betekinthettek a második magyar műhold a SZMOG gyártásának előkészületeibe és megtekinthették a BME tanreaktorát.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!