A világszövetség régióiból az alelnökök egy-egy delegáltat küldtek a hatévenként megrendezendő világméretű nagygyűlés szervezését segítő, istentiszteleteket és bibliai hátteret előkészítő bizottságba. Fabiny Tamás püspöknek, most leköszönt LVSZ-alelnöknek a választása rám esett.
Tizenkét fős csapatunkkal az elmúlt években bejártuk a világ egy részét, és a találkozóink során kialakult, hogy milyen bibliai, liturgiai és zenei tartalommal töltjük meg az LVSZ tizenkettedik nagygyűlésének istentiszteleteit. A találkozó igei vezérfonalát Pál apostol szavai nyomán választotta a szövetség: „Isten kegyelméből szabadon”, altémái pedig már jelenünk kérdéseit és problémáit tematizálják: a teremtés, az ember, az üdvösség nem eladó.
Olyan liturgiákat kellett kialakítanunk, melyek tömören, de mélyen viszik közel Isten igéjét az emberekhez, reggel, a tanácskozások előtt és persze este is, a fárasztó napok végén. Emellett szempontunk volt, hogy figyelembe vegyük, megjelenítsük az afrikai keresztények hagyományait és az LVSZ-t alkotó régiók zenei, liturgiai örökségét és gyakorlatát is. Fontos volt, hogy az evangé lium bibliai, énekelt és hirdetett formája megszólaljon a világ különböző nyelvein, az LVSZ négy hivatalos nyelve – angol, német, francia, spanyol – mellett törzsi, kis közösségben beszélt anyanyelveken is.
Az istentiszteletek liturgiájának cselekvői a delegáltak közül kerültek ki. A „kántorok” csodálatos emberek és remek zenészek voltak, nagyrészt Namíbiá ból, kiegészülve egyházi muzsikusokkal a világ minden tájáról. A karvezetők, énekesek lelkiismeretes munkájukkal megmozgatták a nyolcszáz fős delegációt, éneklésre, táncra, szívből jövő istendicséretre segítettek bennünket.
A kiscsoportos tanácskozások végén több ebéd is magyar asztali áldás éneklésével kezdődött, illetve az utolsó nap reggelén az ötfős magyarországi küldöttség vezetésével a „Paradicsomnak te szép élő fája” kezdetű énekünk is megszólalt, és csak egyre erősödött, ahogyan angolra váltottak a versszakok.
A világtalálkozón több alkalommal voltunk együtt úrvacsorai közösségben, istentiszteleteken csendben emlé keztünk, vagy éppen énekelve imádkoztunk a nemzetek közötti békéért, s így tapasztalhattuk meg Isten közelségét, Jézus Krisztus szeretetét.
A nagygyűlésen természetesen megemlékezett a lutheránus világ a reformá ció kezdetének ötszázadik évfordulójáról is. A többórás istentiszteleteken különbö ző régiók küldötteinek bizonyságtételeit hallhattuk. Zephania Kameeta namíbiai püspök hirdette Isten igéjét, százfős rézfúvószenekar és több száz fős kórus vezette az éneklést, illetve több mint száz lelkész adott úrvacsorát a mintegy nyolcezer fős gyülekezetnek.
Az evangélikusok ott a stadionban vagy az eseményt az interneten követők egyaránt rádöbbenhettek arra, hogy sokkal tágabb az egyház, mint eddig gondoltuk. De sokféleségünk és esendőségünk ellenére Isten megtart bennünket egy hatalmas gyülekezeti közösségben, amelynek ugyanúgy részei a Nógrád megyei kis falvak gyülekezetei, mint az óceániai szigetek evangélikus egyházai. Isten kegyelméből szabadok vagyunk, ezért felelősségünk, hogy ne bocsássuk áruba semmilyen formá ban a teremtett világot, az embert és az evangéliumot.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 22. számában jelent meg, 2017. június 4-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.