A német nácik miatt a romáknak börtönbe kellett kerülniük, és ki is végezték őket. Ezek a népirtási események a romák hosszú távú európai üldöztetése közé tartoznak. Manapság a romák továbbra is diszkriminációt és marginalizálódást tapasztalnak a kontinensen. A gyűlöletbeszédek, a bűnözés áldozatai, és gyakran igazságtalan bánásmódban részesülnek, nem utolsósorban a munkaerőpiacon.
„A múlt bűneire és igazságtalanságára való emlékezés békéltetéshez vezethet. A méltóságot és az igazságosságot a romák számára egész Európában meg kell teremteni” - jegyezte meg Doris Peschke, a CCME főtitkára. A CCME együttműködik a cigányellenességgel szemben álló szövetséggel, így segít a romákat ért sérelmek leküzdésében és a társadalmi integrációban.
„Több mint hetven évvel a Porajmos, a roma holokauszt után Európában még mindig sújtott kihívások előtt állnak a romák és szenvedniük kell a hátrányos megkülönböztetéstől - jelentette ki Heikki Huttunen, a CEC főtitkára. - Tudatában kell lennünk az egész Európára kiterjedő rasszista igazságtalanságnak és annak a szégyenletes ténynek, hogy milyen nehéz volt számunkra felismerni a Porajmost.”
Ebben az időben, amikor új és régi előítéletek kerülnek előtérbe, és a gyűlöletbeszéd gyakran helyettesíti az érvelést és a gondolkodást, akkor az egyházakban mindenképpen aktívabbnak kell lennünk, mint valaha, hogy előmozdítsuk a romák méltóságát és emberi jogait. Küldetésünk az, hogy olyan Európáért dolgozzunk, amely biztonságos és megtartó otthona lehet összes lakosa számára - áll továbbá a közleményben.