Az ötletet a vándortól kaptam, akit egy német magazinban láttam meg. A fotón magas, vékony fiatalember mosolygott a lencsébe, széles karimájú kalapot viselt, térd alá érő, bő zsákruhát, a kezében vándorbotot tartott. Mint kiderült, informatikus, de minden évben kivesz két hónap szabadságot, és akkor középkori minta nyomán készült, echte zarándokszerelésben gyalogol végig Németország számtalan tradicionális útvonalának valamelyikén. Középkori elődeitől pedig annyiban különbözik, hogy az iszákjában magával cipeli a laptopját, és mihelyt hotspothoz ér, azon nyomban feltölti az élményeit internetes blogjára.
Ebből a cikkből tudtam meg, hogy Európában távolról sem a felkapott El Camino az egyetlen zarándokút. A kontinenst, de főleg Németországot jó néhány spirituális ösvény szeli át, a Szent Márton-úttól a Via Regián és a Via Nován át a bajor Benediktwegig. Amikor életemnek egy különösen stresszes pillanatában elhatároztam, hogy követni szeretném a vándorbotos modern zarándok példáját, két dolgot azonnal tudtam: hogy úti célnak a számomra gyerekkorom óta kedves Közép-Németországon áthaladó Lutherutat választom, és hogy egyedül megyek.
A magányos utazás életem egyik legjobb döntésének bizonyult. Miközben Luther útmutatását követve eljutottam életének közismert állomásai, Eisleben, Lipcse, Erfurt vagy Wittenberg mellett olyan kevésbé ismert helyekre is, mint Torgau választófejedelmi kastélya vagy Grimma kolostortemploma, sorra idéződtek fel és nyertek értelmet az emlékeim. És rájöttem: egy történelmi alakhoz akkor kerülhetünk igazán közel érzelmileg, ha felismerjük a párhuzamosságokat az ő sorsa és a sajátunk között. Egyébként az illető csak távoli nagy ember marad, aki három méter magas bronzszobor formájában áll a főtéren, és szigorú arccal szorítja magához a Bibliáját.
Amióta megjelent A papagájos ablak, sokan kérdezték, melyik helyszín jelentette számomra a legmeghatározóbb élményt. Egyértelműen az erfurti Ágoston-rendi kolostor, ennek a templomá- ban láttam egyébként a könyv címét adó gyönyörű gótikus üvegablakot is, amelynek fehér rózsamintái a Luther-rózsát is ihlették. Az Augustinerkloster egy része ma négycsillagos hotelként szolgál, így ha nem is ugyanabban a szobában laktam, mint Luther, de ugyanabban a szárnyban, ahol őt helyezték el szerzetes korában.
A szobám a kolostor kertjére nézett, és szívesen képzeltem azt, hogy ha kikönyökölt az ablakon, ő is ugyanazt látta, amit én. A nyírott bukszusokat, középen az orgonabokrokat és a gyógynövény-ágyást, tele levendulával, kakukkfűvel, rozmaringgal, máriatövissel, mögötte a fűben ugráló fekete rigókat, jobbról a magas falat, tövében mohos kőpadokkal, pink színű mályvákkal és fehér hortenziákkal, baloldalt a káptalanterem boltíveit, szemben a templom kőcsipkés, gótikus ablakait. Úgy éreztem, ha nap mint nap ez a látvány tárulna a szemem elé, egészen biztosan elrendeződnének a stresszoldással kapcsolatos problémáim. Tavasszal virágba borulna az ablakom alatt álló vadalmafa, majd apró, piros gyümölcsöket hozna, aztán elsárgulnának és lehullanának a levelei, én pedig csak innen tudnám, hogy megint véget ért egy év, mert különben az időnkívüliség felszabadító állapotában élnék.
Az útnak a könyvben is megörökített élményeken túl egy váratlan felfedezést is köszönhetek. Éppen a Luther-útnak a hainichi őserdőn átvezető szakaszán sétáltam, amikor megpillantottam egy útjelző táblát: Volkenroda kolostor jobbra. Az 1990 után egy ökumenikus evangélikus alapítvány jóvoltából új életre kelt egykori ciszterci kolostor most menedéket kínál bárkinek, aki nyugalomra vágyik; azóta már engem is befogadtak egy időre. Volkenroda egyébként a kiindulópontja a Via Portának, amelynek másik végpontja a bajor Waldsassen kolostora. Újabb úti cél, újabb végigjárható zarándokút.
Éljen át 500 év reformációt! Nem itt szólt Luther Márton a szószékről? Nem itt visszhangzottak a kalapácsütések, amikor 95 tézisét kiszögezte a Wittenbergi Vártemplom kapujára? A Luther-helyszíneken szinte érezheti a nagy reformátor szellemét. Kövesse Luther Márton nyomát Németország-szerte: www.germany.travel/luther
A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 31-32. számában jelent meg, 2017. augusztus 13-án.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.