Nikolaus Schneider a Károli díszdoktora lett

Nikolaus Schneider a Károli díszdoktora lett

Share this content.

Budapest – A Magyarországi Református Egyház (MRE) vendégeként hazánkba látogatott Nikolaus Schneider, az MRE aktív partneregyházának, a Rajnai Protestáns Egyháznak a leköszönt lelkészi elnöke és a Német Protestáns Egyház (EKD) tanácsának elnöke, akit az egyetem díszdoktori címével tüntettek ki. A jeles egyházi vezető 2013. június 11-én kedden délelőtt 10 órától nyilvános előadást is tartott a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán. Előadásának címe „Állam és egyház: a kormányzók és kormányzottak felelőssége a Barmeni hitvallás fényében” volt. Szöveg: evangelikus.hu, fotó: Cselovszkyné dr. Tarr Klára

Dr. Zsengellér József, dékán fohászával és a 25. zsoltár 1-2. verseinek eléneklésével, majd igeolvasással és imádsággal kezdődött a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán rendezett díszdoktoravató ünnepség, amelynek keretében három díszdoktori címet is adományoztak. Az ünnepségen a testvéregyházak, így a Magyarországi Evangélikus Egyház képviselői, valamint közéleti vendégek, professzorok és oktatók is megjelentek.

Dr. Németh Dávid professzor, az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács elnöke hozzászólásában elmondta, hogy a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Fakultása Kari Tanácsának 2012. szeptember 21-i határozatával, illetve a Bölcsészettudományi Fakultás Kari Tanácsának 2012. november 28-i határozatával három jeles személyiséget kívánnak tiszteletbeli doktorrá avatni: dr. Nikolaus Schneider, dr. August Stahl professzor és dr. Martyn Charles Rady professzor kapja meg idén ezt a címet.

Dr. Balla Péter, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora ezután elmondta, hogy a kari tanácsok felterjesztését az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács támogatta. „A Szenátus 129/2012. (X. 10.) számú határozatával odaítélte a tiszteletbeli doktori címet dr. Nikolaus Schneider úrnak; 254/2012. (XII. 12.) számú határozatával dr. August Stahl úrnak, és 255/2012. (XII. 12.) számú határozatával dr. Martyn Charles Rady úrnak. Fentiekre tekintettel az avatás lefolytatására az engedélyt megadom” - zárta szavait.

Ezután a hivatalos laudációk hangzottak el. Dr. Balla Péter Nikolaus Schneiderét, dr. Czeglédy Anita August Stahlét, míg dr. Kurucz György Martyn Charles Rady-ét ismertette. Fogadalomtétel következett, majd dr. Balla Péter átadta a doktori okleveleket, és a karok képviselői is kezet fogtak a tiszteletbeli doktorokkal.

A teológia kórusának szolgálata után dr. Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinata lelkészi elnökének köszöntése következett, majd dr. Nikolaus Schneider előadását hallgatták meg. Ezután dr. August Stahl és dr. Martyn Charles Rady rövid beszéde következett.

Dr. Sepsi Enikő dékán asszony zárszavával, a 90. zsoltár 9. versének és a Himnusznak az eléneklésével ért véget az alkalom.

Az alábbiakban Nikolaus Schneider laudációját olvashatják

Nikolaus Schneider 1947. szeptember 3-án született Duisburgban. Teológiai tanulmányait a Wuppertal/Betheli Egyházi Főiskolán, majd a göttingeni és a münsteri egyetemen folytatta. Lelkésszé szentelésére 1976-ban került sor. Ettől az évtől Rheinhausenben először segédlelkészként, majd gyülekezeti lelkészként szolgált. 1984-től 1997-ig lelkészként tevékenykedett Moersban, miközben 1987-től a moersi egyházmegye esperesi tevékenységét is ellátta. A münsteri újtestamentumi szövegkutató intézet munkatársa volt, több teológiai tárgyú könyv szerzője, társszerzője. 1997-ben a Rajnai Protestáns Egyház alelnökévé, 2003-tól pedig lelkészi elnökké választották, amely hivatalából 2013 februárjában vonult vissza. Schneider úr 2003-tól a Németországi Protestáns Egyház, az EKD tanácsának tagja, 2010 óta pedig elnöke.

A Magyarországi Református Egyház aktív partneregyháza, a Rajnai Protestáns Egyház elnökeként és jelen hivatalában is szoros kapcsolatot ápol egyházunkkal. 2009 novemberében a Magyarországi Református Egyház és a Rajnai Protestáns Egyház együttműködési megállapodást kötött, amely szerint egyházaink a gyülekezeti és egyházmegyei szintű partneri kapcsolatok ápolása mellett megosztják egymással tapasztalataikat. Schneider úr megfogalmazásában az egyházaink közötti együttműködés célja, hogy „közös hagyatékunkat, a református sajátosságokat együtt ápoljuk és együtt képviseljük a lutheránus többségű európai protestáns ökumenikus fórumokon”.

Schneider úr lelkészként mindig is vallotta, hogy az emberek mint Isten teremtményei egyenlőségükből, istenképűségükből adódóan elhivatottak a rászorulókkal és idegenekkel szembeni elkötelezettségre. Jézus evangéliumi példája nyomán határozottan kiállt a szegények, a társadalom peremén élők mellett. Szívén viseli a szociális kérdéseket mint Isten emberszeretetének elidegeníthetetlen következményét. Számtalan előadást tartott; előadásaiban a szociálisan érzékeny, szolidáris és igazságos társadalom szükségességét vázolta, és az egyház szerepét hangsúlyozta napjaink társadalmi problémái, többek között a munkanélküliség és a gazdasági válság kezelésében. Pénzügyi kérdésekben az etikus eljárások jelentősége mellett tett hitet; óvott a csupán nyereséghajhászáson alapuló gazdaságtól, amely a szociális kapcsolatok elhidegüléséhez vezet. 

Schneider úr mindig kész a mai társadalom hitkérdéseinek nyitott vitájára. A kérdezést, a nyitott, őszinte kételkedést mint a társadalom számára hasznos, jobbító és előbbre vivő erőt értelmezi, és a hit megtartó erejét hangsúlyozza az élet nehézségei során. Nem zárkózik el természettudományi kérdések megvitatásától sem, amelyek során az Istentől kapott élet tisztelete és védelme vezérli. Életművének alapvető kérdése az ökumené; az egyházak és kultúrák közötti egyetértés, türelem és béke elérése iránti törekvés. Ferenc pápánál 2013 áprilisában tett látogatása is az ökumené jelentőségét és lehetőségét szolgálta.

Schneider úrnak jelentékeny egyházi tevékenysége alapján a Német Szakszervezeti Szövetség 1998-ban odaítélte a Hans-Böckler kitüntetést. 2012-ben elnyerte a Buber–Rosenzweig-érmet, 2009-ben az Észak-Rajna–Vesztfáliai Tartományi Érdemrenddel tüntették ki. A Wuppertal/Betheli Egyházi Főiskola 2011-ben tiszteletbeli doktorává avatta.

Schneider úr jelentékeny egyházi tevékenysége és nagy hatású teológiai életműve méltóvá teszi őt a Károli Gáspár Református Egyetem tiszteletbeli doktori címére, amellyel büszkén tüntetjük ki őt. Nikolaus Schneider elnök úr nős. A jelen ünnepségen szeretettel köszöntjük kedves feleségét, Anne Schneidert is. A házaspár három lánygyermeknek adott életet. Hadd említsem meg, hogy elnök úr és felesége elveszítették egyik felnőtt lányukat; ezt a tragédiát Isten színe előtt, hitben dolgozták fel, egy könyvet is készítettek erről. A szenvedés elhordozásának módja sokak számára erőt adó példát jelentett a német egyházban. E helyen is Isten vigasztalását kívánjuk egész családjuknak.

Egyetemünk számára nagy öröm, hogy Schneider urat tiszteletbeli doktoraink közé fogadhatjuk, remélve, hogy a jövőben is gazdagítja egyetemi életünket, egyházunk egész közösségét bibliás bölcsességével, teológiai látásával, másokért felelős, áldozatkész keresztyén élete példájával.

A mellékletben Nikolaus Schneider német nyelvű előadását olvashatják.

Csatolt állományok: 130611 Rede Budapest.pdf -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!