Átadták a Reformáció Emlékforrást a budai Várban

Átadták a Reformáció Emlékforrást a budai Várban

Share this content.

Forrás: Budapest I. kerület Budavári Önkormányzat, fotó: Kiss Tamás
Budapest – Különleges jellel, egy emlékforrással gazdagodott az I. kerület a Reformáció ötszázadik emlékévének alkalmából. A Reformáció Emlékbizottság támogatásából megvalósuló emlékhelyet a budai Várban, az Anjou sétányon adták át 2017. október 22-én.

Az emlékforrás egyszerű jelzés a reformáció kezdetének ötszáz éves évfordulóján. Arra figyelmeztet, hogy az embernek – egyénnek és közösségnek – újra meg újra vissza kell térnie a tiszta forráshoz, hogy felüdülve, erőt merítve végezhesse küldetését a maga helyén, a maga idejében.

Az emlékkút a Magyarország Kormánya által felállított Reformáció Emlékbizottság támogatásával és a Budavári Önkormányzat közreműködésével jött létre, Kovács Miklós építész tervei alapján. A kormány százmillió forint vissza nem térítendő támogatást biztosított az emlékhely létrehozására.

A Reformáció Emlékbizottság nem kívánt monumentális emlékművet állítani, helyette inkább egy beszédes jelet akart hagyni az utókornak.

Az emlékhely kialakításával párhuzamosan a Budavári Önkormányzat méltó környezetet alakított ki a Reformáció Emlékforrásnak. A teret egy speciális prágai kövezettel burkolták le, amely testvérvárosi segítséggel érkezett a cseh fővárosból. Ilyen járókövek díszítik Prága városát is. 2008-ban, a Bécsi kapu téri evangélikus templom előtti terület burkolatának felújításakor, a Prágából érkező fehér és rózsaszín köveket a cseh fővárosra jellemző speciális technikával, a prágai DAP-cég szakemberei tették le, Kovács Miklós tervei alapján. Az emlékforrás körüli díszburkolatot a Budavári Önkormányzat meghívására szintén a DAP-cég szakemberei készítették el. 

Az emlékforrás az északi várfalon lévő Anjou sétányon, a Murad Pasa bástyáján található, amely a budai Vár egy jól megközelíthető, de mégis csöndes részén fekszik.

Az I. kerület vezetése ezzel az emlékhellyel nem csak a turisztikai látnivalókat bővítette a Várban, hanem egy olyan találkozási pontnak is otthont adott, amely a reformáció eszméire emlékezteti az arra járókat.

A Reformáció Emlékforrást ünnepélyes keretek között Magyarország Kormánya nevében Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter adta át. Köszöntőt mondott Illés Dávid református esperes, dr. Nagy Gábor Tamás, Budavár polgármestere és dr. Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság miniszteri biztosa is. Az ünnepélyes átadó végén Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke osztott áldást.

Megnyílt a Reformáció 500 elnevezésű busz a budavári városháza előtt, a Reformáció Emlékbizottság kiállítása. A teljesen átalakított busz fő célja, hogy az egész országot végigjárva, a legkisebb falvakba is eljuttassa a reformáció történetét és értékeit. A mozgó kiállítás lehetővé teszi, hogy a legfiatalabbaktól a legidősebb korosztályig bárki megtekinthesse a tárlatot. Az előzetes tervek szerint az útba eső településeken egy-egy napot fog állni a reformáció történetét bemutató Reformáció 500 busz.

Ötszáz évvel ezelőtt, 1517-ben Luther Márton kitűzte 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára és ezzel reformok sorozatát indította el. A fél évezredes évforduló alkalmából hirdették meg a Reformáció 500 emlékévet.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!