Frankfurttól Berlinig
Frankfurt és az évszázadokon át a német császárok koronázótemplomaként szolgáló dóm a kiinduló- pontja a délnyugatra tartó ötödik útvonalnak. Az innen csupán hetven kilométerre lévő Wormsban, Németország egyik legrégebbi városában védte meg 95 tézisét Luther 1521 áprilisában V. Károly császár előtt, ezért áll itt a világ legnagyobb reformációs emlékműve is. A közeli Speyerben 1526–1529 között fontos birodalmi gyűléseket tartottak; a város azonban a világ legnagyobb, épségben fennmaradt román stílusú templomáról is híres.
Következő állomásunk Heidelberg, amely már Luther idejében Németország fontos egyetemi városa volt. A tézisek kiszegezése után, 1518-ban először az egyetem termeiben mutatta be nézeteit a reformátor. A város romantikus kastélyáról is híres, amely magasan, a háztetők felett pompázik, és a mai napig az ország egyik legismertebb látnivalója. Heidelbergi látogatását követően Luther Bajorországba utazott, az augsburgi karmelita kolostorban lakott, 1518-ban első alkalommal ott védte meg téziseit a rettegett Cajetan bíboros előtt. 1524-ben Nürnbergben megújították a reformátor ellen kimondott egyházi átkot, kevéssel később Nürnberg az első szabad birodalmi városként mégis bevezette a reformációt – Luther korai diadala volt ez. 1532-ben pedig itt kötötték meg a nürnbergi vallásbékét, amellyel fokozatosan megszűnt a birodalom területén élő protestánsok üldözése.
1530-ban Luther néhány hónapig Coburgban lakott, ahol ma is láthatók lakhelyei és tevékenységének helyszínei. Érdemes megtekinteni a várat is, amely Németország egyik legnagyobb és legjobb állapotban fennmaradt középkori várépítménye.
Türingiába visszatérve Schmalkalden favázas házakkal tarkított városába vezet az út, ahol 1531-ben megalapították a protestáns fejedelmek fontos közösségét, a schmalkaldeni szövetséget. Az ötödik útvonalon meglátogathatjuk a már korábban bemutatott Eisenachot és Wartburg várát, illetve Erfurtot is mint Luther életének egy-egy fontos állomását. Ezen az úton nem szabad kihagyni Weimart az egykori ferences kolostorral, a Cranach-oltárral és a városi kastéllyal, ahol Cranach híres Luther-portréja helyet kapott. Halle (Saale) városában meglátogathatjuk a piactéren álló templomot (Marktkirche), ahol Luther halotti maszkja és kézmása látható. Az út innen Wittenberg Luther-város mentén az utolsó állomásra, Berlinbe, a mindig élénk és izgalmas fővárosba vezet.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 41-42. számában jelent meg, 2017. október 22-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.