Az irodalom- és zenetörténet számára évtizedek óta nélkülözhetetlen forrásanyag a Régi Magyar Dallamok Tárának két kötete. Az 1958-ban megjelent első kötet – Csomasz Tóth Kálmán református lelkész, himnológus munkájaként – a 16. század dallamait gyűjtötte össze. Több mint fél évszázad után viszont már nem lehetett tovább halasztani az új kutatási eredmények bemutatását, így szükségessé vált egy második, bővített kiadás elkészítése. E hatalmas munkára Ferenczi Ilona, a Zenetudományi Intézet tudományos főmunkatársa vállalkozott.
Az ünnepi alkalmon Richter Pál, a ZTI igazgatója a kötet meglehetősen összetett szerkezetét mutatta be. Farkas Zoltán, a Reformáció Emlékbizottság zenei tanácsadója az emlékév nagyobb összefüggéseibe helyezte bele a kiadványt, és elmondta, hogy a könyv megjelenését a bizottság ötmillió forinttal támogatta.
Pomázi Gyöngyi, az Akadémiai Kiadó Zrt. szerkesztőségi igazgatója bejelentette, hogy e nagyszabású gyűjtemény az interneten kutatható formában is elérhető lesz. Szentmártoni Szabó Géza irodalomtörténész Csomasz Tóth Kálmánhoz fűződő személyes élményeit is megosztotta a nagyszámú hallgatósággal. Végül Turczi Gyuláné, Csomasz Tóth Kálmán leánya mondott köszönetet mindenkinek, aki részt vett a munkában.
Ferenczi Ilona a kötet legérdekesebb dallamait, azok különböző variánsait tárta az érdeklődők elé. Az énekek megszólaltatásában a Megmaradás kórus – vezényelt Tarnóczyné Varga Csenge –, a ZTI munkatársai, valamint a közönség is részt vett.
De miért érinti ez a hír az evangélikus honlap olvasóit?
Azért, mert ez az impozáns gyűjtemény tartalmazza mindazokat a gyönyörű régi magyar dallamokat, amelyek ma is megtalálhatók az Evangélikus énekeskönyvben (például Jövel, Szentlélek Úristen, lelkünknek vigassága; Ne hagyj elesnem, felséges Isten, keserűségemben).
Csomasz Tóth Kálmán: A XVI. század magyar dallamai I–II. (RMDT I.)
2. átdolgozott, bővített kiadás
Szerkesztette és sajtó alá rendezte: Ferenczi Ilona
Akadémiai Kiadó, Budapest, 2017
9800 Ft
https://akademiai.hu/2181/tudomany/zenetudomany/a_xvi_szazad_magyar_dallamai_i_ii