Elismerések a művészetoktatásban

Elismerések a művészetoktatásban

Share this content.

Forrás: mma.hu, fotó: Szöllősi Mátyás / MMA
Budapest – A Magyar Művészeti Akadémia évente elismerő oklevelet adományoz a művészetoktatásban kimagasló teljesítményt elért pedagógusok, művésztanárok, -képzők, közösségek, intézmények részére. A 2017. évi oktatási díjakat Vashegyi György, az MMA elnöke és Farkas Ádám, az MMA Oktatási, Képzési és Tudományos Bizottságának elnöke adta át a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadó Makovecz termében 2017. december 4-én.

A Magyar Művészeti Akadémia elismerő oklevelet adományozott pedagógus kategóriában Nyisztor Tinka részére a moldvai magyar közösség kulturális képviselete és a magyar nyelv használatának széles körű terjesztése és ismertetése érdekében tett példaértékű eredményeiért, fáradhatatlan munkásságáért.

Nyisztor Tinka a moldvai Pusztinából származó, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzett és doktorált etnográfus, egyetemi tanulmányai után visszatért szülőföldjére.

2000-ben a moldvai magyarok anyanyelvéért folytatott küzdelme támogatására létrehozta a Szent István Egyesületet, melynek segítségével oktatja a magyar nyelvet többek között gyermekek számára.

Ugyancsak az egyesület keretei között valósítják meg a hagyományőrző programokat, valamint az évi rendszeres zarándoklatokat Csíksomlyóra. Közbenjárására 2006-ban a pápai nuncius magyar nyelvű mise tartását engedélyezte az erre megjelölt feltételek megléte esetén szülőfalujában.

Kezdeményezésére 2014-ben emlékművet állítottak a madéfalvi veszedelem tiszteletére és Pusztina megalapításának 250. évfordulója alkalmából.

A Magyar Művészeti Akadémia elismerő oklevelet adományozott művésztanár kategóriában Richly Zsolt részére a hazai animációs filmművészet területén elért eredményeiért, valamint a fiatal művészek pályafutását elindító és meghatározó oktatói, valamint alkotói tevékenységének elismeréseként.

Richly Zsolt miután felvételt nyert a Magyar Iparművészeti Főiskola díszítő festő szakára, az egyszeri alkalommal indított animációs osztály tagjaként szerzett diplomát. Diplomamunkája az Indiában című animációs film volt, mely számos fesztiválsikert könyvelhetett el. A Pannónia Filmstúdió munkatársaként dolgozott nyugdíjba vonulásáig, generációk nőttek fel a Kockásfülű nyúl vagy Kíváncsi Fáncsi kalandjain. Richly Zsolt grafikusművészként is aktív alkotói életművet tudhat magáénak.

A Magyar Iparművészeti Főiskolán az animáció oktatásán keresztül a hazai animációs filmművészet számos generációját segítette. Napjainkban is az animáció meghatározó kreatív műhelyének és szellemi centrumának, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Animáció Tanszékének óraadó tanára. Az egyetem rektora alkotói tevékenységének elismeréséül 2008-ban címzetes egyetemi tanári címet adományozott részére.

Alkotásait, pályafutását Balázs Béla-díjjal, Érdemes Művész és Kiváló Művész kitüntetésekkel ismerték el.

A Magyar Művészeti Akadémia elismerő oklevelet adományozott képző kategóriában a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium részére a képzőművészet és iparművészet művészeti területen végzett oktatás, szakképzés és tehetséggondozás értékteremtő és kiemelkedő színvonalának elismeréseként.

Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium (Kis képző) tulajdonképpen az 1778-ban Mária Terézia Ratio Educationis rendelete nyomán alapított Budai Rajziskola és a később meginduló Pesti Rajziskola egyesítéséből származik. A képzés színvonaláról tanúskodik, hogy az iskola egykori diákja volt id. Markó Károly, Derkovits Gyula és Nagy Balog János is. Az iskola 1946-tól Szépmíves Líceummá szerveződött át, az oktatás célja ezzel már nem csak kézműiparosok képzése lett, hanem új, művészi igényű iparosnemzedék nevelése is. 1973-tól a Magyar Képzőművészeti Főiskola gyakorlóiskolája lett.

A Magyar Örökség Díjjal kitüntetett iskola a középiskolai követelményeken túl általános elméleti és gyakorlati vizuális képzést megalapozó tantárgyakkal működtet szakosztályokat a grafikától az üvegműves képzésen át a mozgókép-művészeti ágig bezáróan.

A Magyar Művészeti Akadémia elismerő oklevelet adományozott közösség kategóriában a Kós Károly Egyesülés részére a „szabad szellemi élet kibontakozása intézményes kereteinek" megteremtéséért, valamint az ennek méltó közegeként alapított építész mesteriskola megbecsüléseként.

Kós Károly Egyesülés 1989. december 10-én alakult Kaposváron, egyik alapítója Makovecz Imre volt. Az egyesülés célja, hogy a szabad szellemi élet kibontakozásának intézményes keretet biztosítson, ezért az intézmény egy építész mesteriskolát (Vándoriskolát) és egy szabadiskolát hozott létre. 1990-ben létrehozta a Kós Károly Alapítványt, amely kiadója és terjesztője az Országépítő című folyóiratnak. Az egyesülés egyik legfontosabb törekvése, hogy nyitott maradjon a társadalom minden polgára számára, hogy kapcsolat legyen a belső szellemi forrás és a nyilvánosság között.

A Magyar Művészeti Akadémia elismerő oklevelet adományozott intézmény kategóriában az Óbudai Népzenei Iskola részére mint a magyar népzeneoktatás legrégebben működő intézményének hagyományteremtő, példaértékű tevékenységének megbecsüléseként.

Az Óbudai Népzenei Iskola a magyarországi népzenetanítás legrégebben (s ilyen formában és szakmai specifikummal a mai napig az egyetlen) működő műhelye. Negyven esztendeje annak, hogy a III. kerületben Béres János furulyaművésznek, zenetanárnak köszönhetően – az országban elsőként  elindult a magyar népzene intézményes, zeneiskolai tanítása.

A tanítás módszere a személyes átadáson (a tanárok maguk is a népzene avatott előadói) és eredeti felvételek hallgatásán-elemzésén alapul, szem előtt tartva Bartók intelmeit: „a parasztzene után vágyódó zenésznek nem szabad azt halott gyűjteményekben múzeumi tárgyként megismernie. A dallam lejegyzésekor éppen az semmisül meg, ami a parasztzenét élményszerűvé teszi a zenész számára."

Az intézményt negyedszázadon át az MMA Népművészeti Tagozatának néhai vezetője, Kobzos Kiss Tamás igazgatta.

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!