„Ez az egyoldalú intézkedés a nemzetközi közösség hosszú ideje elfogadott álláspontjának ellentmond. Jeruzsálem ugyanis egy olyan város, ahol két nép és három vallás él együtt” – írták, majd kifejtették, mélységesen aggódnak amiatt, hogy egy ilyen lépés aláássa az izraeli-palesztin békét, és erőszakot fog terjeszteni a Közel-Keleten, valamint az egész világon. „A Közel-Keletnek és a világnak is békére van szüksége, nem pedig erőszakra” – magyarázták az LVSZ vezetői, akik elítélnek minden egyoldalú intézkedést, amely Jeruzsálem városának státuszát megváltoztatja és egyetlen állam fővárosaként értelmezi. „Isten bölcsességéért imádkozunk, hogy további megfontolás tárgyává teszi ezt az intézkedést, amely a Közel-Kelet fenntartható békéjét szolgálná.”
Bejelentés
A közleményen azonban alig száradt meg a tinta, Donald Trump magyar idő szerint szerda délután valóban bejelentette, hogy az izraeli nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe költözik, és elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosaként. Az elnök szavai szerint bejelentésével új fejezet kezdődik az izraeli-palesztin konfliktushoz való hozzáállásban. „Amikor elfoglaltam az elnöki széket, megígértem, hogy nyitott szemmel és friss gondolkodással fogok közelíteni a világ előtt álló kihívásokhoz. Nem tudjuk megoldani a problémáinkat, ha ugyanazokból a bukott feltételezésekből indulunk ki és a múlt bukott stratégiáit ismételjük" – mondta az elnök. Hozzátette, hogy továbbra is támogatna egy kétállami megoldást a konfliktusra, amennyiben arról mindkét fél megegyezik.
Reakciók
Trump már a bejelentés előtt tájékoztatót adott arról, hogy mire készül. Ezt a világ számos vezetője, szervezete kommentálta is. Benjámín Netanjáhú szerint történelmi jelentőségű a fordulat. „Trump bejelentése segíti a békét, és mindenkit a valóság talajához köt” – vélekedett az izraeli miniszterelnök. „Nincs olyan béke, amely ne tartalmazná Jeruzsálemet Izrael állam fővárosként” – tette hozzá Trumpot köszöntő szavaihoz.
Reuvén Rivlin államelnök Izrael hetvenedik születésnapjára adott csodálatos ajándéknak nevezte az amerikai elnöki bejelentést, és köszönetet mondott Trumpnak. „A jubileum, a város újraegyesítésének ötvenedik évfordulója után eljött az ideje, hogy nyugalom legyen Jeruzsálemben, és hogy a remény virágzását lássák Izrael fővárosában, azon a helyen, ahová a világ minden tájáról jönnek a zarándokok” – tette hozzá. „Jeruzsálemnek Izrael fővárosaként való elismerése és a nagykövetségek áttelepítése a városba a zsidó nép jogának elismerését jelenti ehhez a földhöz, egyben mérföldkő a békéhez vezető úton” – fogalmazott Rivlin.
Jeruzsálem polgármestere, Nir Barkat is dicséretesnek nevezte Donald Trump amerikai elnök lépését. „Ez a történelmi nyilatkozat egyértelmű üzenetet küld az egész világnak, hogy az Egyesült Államok a zsidó nép és Izrael mellett áll” – mondta Barkat.
„Nem félünk a fenyegetéstől” - nyilatkozta Gilad Erdan belbiztonsági miniszter. „A biztonsági erők és az izraeli rendőrség felkészült minden lehetséges eseményre” – tette hozzá.
„Jeruzsálem évezredek óta a zsidó nép szimbóluma” – mondta Avi Gabaj, az ellenzéki Munkapárt elnöke. „Örülök, hogy Izrael fennállása hetvenedik évfordulóján fontos barátunk, az Egyesült Államok elismeri Jeruzsálemet fővárosunknak, és felkészül a nagykövetség átadására” – hangsúlyozta.
Ezzel szemben a Békét most mozgalom a béke kilátásait romboló, egyoldalú lépésnek nevezte Donald Trump szerdai bejelentését, ahogy a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) szerint is lerombolta a kétállami megoldást. Az Európai Unió is aggódásáról tájékoztatott, így külön az egyes nemzetek képviselői, a franciák, angolok, németek, oroszok és a törökök is elítélték a lépést. A Lutheránus Világszövetség vezetőinek sajnos igazuk volt. Azóta is feszült a helyzet a térségben.
Iszmáíl Hanije, a radikális iszlamista Hamász szervezet Gázában élő politikai vezetője hadüzenetnek nevezte csütörtökön Donald Trump amerikai elnök döntését, ezért bejelentette, hogy péntektől újabb intifádát, vagyis palesztin felkelést hirdet. Az izraeli hadsereg szóvivője közben arról tájékoztatott, hogy Ciszjordániába vezényelnek több további zászlóaljat, más egységeket pedig készenlétbe helyeznek. Az intézkedések azt szolgálják, hogy az izraeli haderő „készen álljon minden eshetőségre”. Kisebb összecsapások már most történtek, és több palesztin politikai csoport tiltakozó mentekre hívott fel a déli imát követően a nagyobb ciszjordániai városokban, ahol az üzletek is bezártak, mert a szerdán még csak iskolákra meghirdetett sztrájk csütörtökre általános munkabeszüntetéssé szélesedett.
Frissítés:
Ferenc pápa a palesztinokkal egyeztetett
Ferenc pápa és Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke telefonon egyeztetett egymással Donald Trump amerikai elnök Abbásznak tett bejelentését követően, miszerint Jeruzsálemet kívánja elismerni Izrael fővárosaként, és Tel-Avivból Jeruzsálembe kívánja áthelyezni az amerikai nagykövetséget - közölte a szentszéki szóvivő.
Greg Burke a Vatikáni Rádióban elmondta, hogy a katolikus egyházfő és a Palesztin Hatóság vezetője kedden beszélt egymással az Egyesült Államok izraeli nagykövetségének tervezett áthelyezéséről. A szóvivő hozzátette, hogy a telefonos egyeztetést Mahmúd Abbász kezdeményezte. Ferenc pápa szerda reggel húszfős palesztin delegációval találkozott, akik a vallásközi párbeszédért felelős vatikáni hivatalban tesznek látogatást.
A pápa köszönetét fejezte ki a Palesztin Hatóságnak és személyesen Mahmúd Abbásznak a palesztin területeken élő keresztény közösség iránti figyelemért. Ferenc pápa kijelentette, hogy a közel-keleti térségben, éppúgy mint a palesztin társadalomban, békét csakis a párbeszéd teremthet, valamint egymás kölcsönös megismerése és elismerése.
Az egyházfő hangsúlyozta, hogy a Szentföld a keresztények számára Isten és az emberiség közötti párbeszéd kivételezett helyszíne. Ferenc pápa legutóbb idén januárban fogadta a Vatikánban Mahmúd Abbászt, amikor a Palesztin Hatóság Rómában megnyitotta szentszéki nagykövetségét.
A katolikus egyházfő már az amerikai elnökválasztási kampány során bírálta Donald Trumpot egyebek között migrációs politikai terveiért.
A pápa és az amerikai elnök májusban találkozott a Vatikánban. Donald Trump a hét elején arról tájékoztatott több arab vezetőt, hogy Tel-Avivból Jeruzsálembe akarja áthelyezni az amerikai nagykövetséget, és Jeruzsálemet elismerné Izrael fővárosaként. Erről több hívott fél számolt be a sajtónak, köztük Abbász.
A Mazsihisz békét szeretne
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) reménykedik abban, hogy Jeruzsálem minden közösség számára a vallási béke fővárosává válik. A Mazsihisz a honlapjára feltett, az MTI-hez is eljuttatott közleményében arra reagálva közölte ezt, hogy Donald Trump amerikai elnök szerdán Washingtonban bejelentette: az Egyesült Államok Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának, egyúttal közölte, hogy az amerikai nagykövetséget átköltöztetik Tel-Avivból Jeruzsálembe.
A Heisler András, a Mazsihisz elnöke és Frölich Róbert országos főrabbi által aláírt állásfoglalásban arra hívták fel a figyelmet, hogy a világ zsidóságának szívében Jeruzsálem mindig központi helyet foglalt el. Mint írták, a két szentély pusztulása óta eltelt évezredek alatt „szüntelenül fohászkodtunk a városért”, és ez így lesz azután is, hogy Jeruzsálemet hivatalosan is a zsidó állam fővárosának tekinti az Egyesült Államok.
Emlékeztettek: amikor idén júniusban Benjámin Netanjahu izraeli és Orbán Viktor magyar miniszterelnök látogatást tett a Dohány utcai zsinagógában, kifejezték azon óhajukat, hogy Magyarország ismerje el Izrael fővárosaként a három monoteista világvallásnak otthont adó Jeruzsálemet. Úgy fogalmaztak: „reménykedünk benne, hogy Jeruzsálem minden közösség számára a vallási béke fővárosává válik”.
Köves Slomó szerint a magyar kormánynak is el kellene ismernie Jeruzsálemet Izrael fővárosaként
Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija szerint a magyar kormánynak érdemes megfontolnia, hogy támogassa Donald Trump döntését, és ismerje el Jeruzsálemet mint Izrael állam fővárosát, elsőként az Európai Unió tagállamai közül - közölte a szervezet kommunikációs szolgálata csütörtökön az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint Köves Slomó levélben fordult Orbán Viktorhoz; kifejti: „Magyarország számára is komoly lehetőséget jelentene az Amerikai Egyesült Államok döntésének támogatása”.
Azt írta: „Izrael a zsidó nép őshazája, a zsidó-keresztény értékvilág bölcsője, Jeruzsálem pedig 3700 éve ennek a kultúrának a szimbóluma. A 2000 éven át tartó száműzetés során a zsidó szívekben mindvégig, majd közel 70 éve már a mindennapi valóságban is Izrael állam fővárosa Jeruzsálem. Ennek ellenére a világ csaknem 70 éve ragaszkodik mást mondani, mint a valóság”.
Donald Trump „ennek a kognitív disszonanciának vetett véget tegnap”, és az "amerikai elnök kiállását követően az EMIH meggyőződése szerint csak idő kérdése, hogy a valósághoz igazodjon a politika és a diplomácia" - tette hozzá.
Köves Slomó Orbán Viktornak írt levelében úgy fogalmazott: „Meggyőződésem szerint történelmi lehetőség ez Magyarország számára is. Lehetőség szimbolikus lépések és nagyon is kézzel fogható szövetségek megkötésére és megerősítésére.”
Az Egyesült Államok által megtett lépéshez első európai uniós országként csatlakozva Magyarország a fenti értékek őszinte megvallását tudná ismételten deklarálni, és ezzel - nem először - „élére állni térségünkben egy fontos, világpolitikai léptékű pozitív folyamatnak, melynek végén Jeruzsálem valóban a béke városává válhat egyszer” - írta az EMIH vezető rabbija.