„Hiszen a prédikáló feladata a mennyet a földre lehozni, nem pedig a földit megpróbálni mennyeivé tenni és a politikai helyzetet égi tulajdonságokkal felruházni - hangsúlyozta.
Úgy tűnik, a transzcendens kevésbé fontos
Természetesen nem lehet általánosítani. „Mindenki, aki a pulpitusra fellép, igyekszik Istenről és a mennyről a maga módján a legmegfelelőbben beszélni. Ugyanakkor nem szabad elhárítani, hanem szükségképpen reflektálni kell azokra az egyre gyakrabban megfogalmazott kritikus visszajelzésekre, amelyek arra hívják fel a figyelmet, hogy maga a transzcendens mintha egy kissé megrövidült volna az utóbbi idők prédikációiban.”
Thies Grundlach a bizonytalanságok korában azt ajánlja a lelkészeknek, mérlegeljék pontosan, hogy prédikációjukba beépítenek-e politikai utalásokat. „Az egyháznak az lenne a feladata, hogy a túlfűtött viták alkalmával a tárgyilagosságot képviselje. Semmi szükség arra, hogy még mi is verjük a tamtamot” - mondta. Ez természetesen nem zárja ki, hogy meghúzzuk a határokat. „Ott, ahol embergyűlölettel találkozunk, az egyháznak állást kell foglalnia” - tette hozzá az alelnök.
Az egyházat szem előtt tartani
Gundlach a korra jellemzőnek nevezte azt a helyzetet, amelyben a viták és összetűzések egyre hangosabbakká és feszültebbekké válnak. „Mindenki érzi, hogy alapvető változások mennek végbe, de a jó megoldással még senki nem állt elő. Ez ugyanakkor odavezet, hogy mindenki kicsit emeltebb hangon közelít egy-egy szituációhoz” - foglalta össze Grundlach, hozzáfűzve: „Ebben a kontextusban az egyház még inkább fókuszba kerül, hiszen egy prédikációtól mindig elvárják az útmutatást, a bölcsek kövének felmutatását.”