Mik az indulatok? Valójában összetett gondolatok, melyekkel gyakran biokémiai reakció is együtt jár. A külvilágból az éntudat felé irányuló inger váltja ki őket, melyet az éntudat támadásként azonosít. Az agy védekezésképpen automatikusan elindít erre egy válaszreakciót: ez összetett gondolatokból áll, és hogy valódinak tűnjön, alátámasztásként hormontermelést is indít hozzá.
Minden indulatnak van iránya, célja és tárgya. Ebben az értelemben rajongani valamiért, félni valamitől, dühösnek lenni valakire – mind indulatok(!), nem valódi érzések. A szó latin megfelelője: emovere, mely 'kifelé mozgás'-t jelent.
Mindebből következik, hogy az indulatok és megnyilvánulásaik természetes jelenségek. Gondot az jelent, ha az indulatos magatartás hosszan tartó és ismétlődő.
Harag és indulatkitörés: az indulat két leggyakoribb arca. Magyar nyelvünk érdekes képet társít az embert érő indulatokhoz:
- „Nem tudom lenyelni, ami velem történt!”
- „Nem tudom megemészteni, amit mondtál!”
- „Gyomoridegem van!”
- „Felment a cukrom!”
Mindegyik mondat gasztroenteriális elváltozásokat jelöl, az ilyen tipusú betegségek kialakulása és a fékezhetetlen indulatok közötti szoros kapcsolat pedig klinikailag valóban igazolt.
A saját személyiségünk megismerése után rájöhetünk arra, hogy milyen helyzetek, szavak vagy életesemények azok, amelyek indulatossá tesznek. Íme két lehetőség a mindennapi indulatok eszköz nélküli kezelésére:
- ABCD mód
- 4 × 4-es légzéstechnika