Írópalánták a történelmi Magyarországról

Írópalánták a történelmi Magyarországról

Share this content.

Szöveg: Bartha István
Balassagyarmat – A Guttenberg Pál Népfőiskola és az Orpheusz Kiadó szervezésében 2018. augusztus 20–24-ig Balassagyarmaton, a Szabó József Tanulmányi Házban került megrendezésre a Csikófogat írótábor, amelyen Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról és Vajdaságból érkezett fiatalok képezhették magukat az irodalmi önkifejezésben.

A tizenöt résztvevőt több jelentkező közül, beküldött pályaműveik alapján válogatták ki a szervezők. A három legjobbnak ítélt írás szerzőit díjazták is. A Sepsiszentgyörgy környékéről érkezők tizenhat órányi utazást vállaltak azért, hogy tehetséges, szakmailag és olvasóközönségük által is elismert fiatal írók, költők: Csornyij Dávid, Kertész Dávid, Lőrincz P. Gabriella, Marcsák Gergely és Shrek Tímea mentori segítségével, munkacsoportokban mélyedjenek el az irodalom csodás világában. Marcsák Gergely nemcsak íróként és költőként, hanem zeneszerzőként és énekesként is ismert. Jelenleg a Debreceni Egyetem doktorandusza.

A mesterkurzusokat Rózsássy Barbara József Attila-díjas költő, Erős Kinga kritikus, az írószövetség titkára, a tábor főszervezője és mentora, valamint Kubik Anna Kossuth-díjas színművész vezette.

Nyilvános rendezvényre is sor került: a Balassagyarmatra már szinte hazaérkező Lázár Balázs és Tallián Mariann színművész házaspár Ember az embertelenségben című versszínházi előadását, melyet a nagy háború emlékére, a Nyugat költőinek műveiből állítottak össze, 21-én, kedden este figyelhette az érdeklődő közönség. Ady, Babits, Kosztolányi és mások örökbecsű, néha kevéssé, néha nagyon ismert sorai elevenedtek meg, nyertek új értelmet az érzékenyen és nagy átéléssel megnyilatkozó, avatott előadóknak köszönhetően.

A táborozók az egyik délután, immár hagyományosan, ellátogattak a világörökség részét képező Hollókőre, ahol a szemet gyönyörködtető és testet felüdítő kirándulás, valamint a szakmai program mellett kemencés vacsorában is részesültek. Természetesen időt szenteltek a balassagyarmati Palóc Múzeum megtekintésére is.

A tábor utolsó estéjén a parókia udvarán a tüzet körbeülve énekeltek saját szerzeményeket és ismert dalokat. Mielőtt nyugovóra tértek volna a nagy utazás előtt, vendéglátójuk, a helyi lelkész kérésére hajlandók voltak összeállni egy csoportképre a gyülekezeti teremben. Bár a fiatalok közt több első táborozó is volt, mégis többségük túl rövidnek érezte ezt a néhány napot, és szívesen meghosszabbították volna még egy héttel. Vigaszt nyújthat, hogy hamarosan megjelenik a résztvevők egy-egy művét tartalmazó antológia, amely mindnyájuk számára őrzi majd ennek az ígéretes kezdetnek az emlékét.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!