A hangszerek. A Magyarországi Evangélikus Egyház háromszáz ötvennél több orgonájának mintegy harmada történeti értékű műemlék hangszer. Egyházunk vezetősége a rendszerváltást követően és a 2003–2005-ben végzett országos felmérés adatainak birtokában felismerte orgonáink leromlott állapotát, és támogatta értékes hangszereink felújítását.
A felvételre kiválasztott nyolc hangszer közül három pozitív (pedál nélküli kisorgona): Nagyvázsony, Nemesleányfalu és Torvaj. Domony és Hegyeshalom hangszere egymanuálos és pedálos, Kismányoké kétmanuálos, függesztett pedállal. Mezőberényben kétmanuálos, Szarvason hárommanuálos nagyorgona található.
Mivel minden orgonának egyedi a sorsa, lássuk most a hangszerek rövid történetét.
Nagyvázsony: Sachs János komáromi orgonaépítő 1833-ban – egy korábbi barokk pozitív felújításával – készült hangszerét 2015-ben rekonstruálták és restaurálták.
Nemesleányfalu: A gyülekezet 1860-ban használt orgonát vásárolt, amely eredetileg az 1700-as évek első feléből származik, készítője ismeretlen. A romos hangszert 2012-ben állították helyre.
Torvaj: A gyülekezet 1860 körül vásárolta orgonáját. Stílus jegyek alapján e kis pozitív a 18. század közepén készülhetett, építője ismeretlen. A barokk hangszer különleges értéke, hogy Magyarország egyetlen szószékorgonája; restaurálására 2013-ban került sor.
Domony: 1890-ben, ifj. Bakos Károly ceglédi mester munkájaként készült el a gyülekezet ma is használt orgonája. Többszöri javítás és kisebb átalakítások után 2013–2014-ben restaurálták.
Hegyeshalom: Az orgonát 1852-ben avatták fel, de élete viszontagságosan indult, mert az építésével megbízott Klöchner Károly pozsonyi mester nem megfelelően végezte el a munkát. A 2012-es restaurálása során az átadáskor szakértőnek felkért bécsi szakember, Fritz Ullmann által megállapított diszpozíciót állították helyre.
Kismányok: Az orgona építését Joseph Roth bonyhádi mester halála után Joseph Marschall fejezte be 1808-ban. Javítások és rekvirálások után 2001–2002-ben restaurálták.
Mezőberény, szlovák templom: Az orgona 1862-re készült el Kutzky Mihály csabai orgonista tervei alapján, Saskó Márton brezovai mester műhelyében. Majdnem eredeti állapotában ma is kiválóan működik.
Szarvas-Ótemplom: Joseph Heroteck pesti orgonaépítő 1805-ben készítette a hangszert, amely harminc regiszterével saját korának egyik legnagyobb evangélikus templomi orgonája volt. Az 1930-as években Borgulya Endre tervei alapján hárommanuálosra és harminchat regiszteresre bővítették, majd 2013-ban restaurálták a hangszert.
Az album kísérőfüzete tartalmazza az orgonák diszpozícióját (regisztereit) is.
Az előadók. Az orgonák bemutatásának igen érdekes feladatára három kiváló muzsikust sikerült megnyerni. Pétery Dóra nem csak orgonán, hanem klavikordon és csembalón is koncertezik szólistaként és kamarazenészként egyaránt. Repertoárja a kora reneszánsztól napjaink zenéjéig terjed; számos ősbemutató is fűződik nevéhez. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egy házzene Tanszékének tanára, a csillaghegyi evangélikus templom orgonistája.
Szilágyi Gyula hollandiai tanulmányok után Spanyolország ban élt, tanított és hangversenyezett, valamint orgonarestaurálásokban is részt vett. 2015-ben a budapest-gazdagréti Szent Angyalok-plébániatemplomban épült 18. századi kasztíliai or gonakópia elkészítésében kamatoztatta tapasztalatait. A Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetének adjunktusa, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának orgonatanára.
Fassang László generációjának egyik legsokoldalúbb orgonaművésze. Improvizátorként és billentyűs játékosként érdeklő dése a csembalótól a fortepianón és a zongorán keresztül egészen a Hammond-orgonáig terjed. A Műpa orgonakoncertjeinek művészeti vezetője; a Zeneakadémia és a párizsi Conservatoire tanára; Liszt-díjas érdemes művész.
A művek. A hangszerek jellege meghatározza, hogy milyen műve ket lehet rajtuk hitelesen eljátszani. Így a három kisorgona leginkább a reneszánsz és a barokk repertoár előadását inspirálta. Az ismertebb komponisták – W. Byrd, J. J. Froberger, J. P. Sweelinck, G. Böhm, J. S. Bach – mellett olyan szerzők is szerepelnek a nagy vázsonyi és nemesleányfalui felvételeken, akiknek a nevét a szakma is kevésbé ismeri: az ibériai F. Correa de Arauxo, a francia E. Du Caurroy, a német J. U. Steigleder és a lengyel J. Lublin. A torvaji orgonán összetalálkozik a régi és az új: egy középkori kódex két tétele és most született improvizációk.
A nagyobb orgonákon leleményes válogatásban hangzik fel a 17–19. század irodalma. Apa és fia: J. S. Bach és C. Ph. E. Bach; a két nagy barokk kortárs: D. Scarlatti és G. F. Händel. G. Frescobaldi és B. Galuppi Itália, J. Stanley Anglia, S. de Lange sr. Hollandia képviseletében. A néhány évig Győrben is tevékenykedő J. G. Albrechtsberger, a híres bécsi zongoraiskola- alapító C. Czerny (akinek többnyire csak az etűdjeit ismerjük) és a Bachot újra felfedező F. Mendelssohn Bartholdy. E műcsoportot Göncz Zoltán barokkot idéző kompozíciói egészítik ki.
A repertoár híven tükrözi, milyen megtermékenyítő módon hatott az orgonára írt műfajokra a korál. A barokk korálfughetták, orgonakorálok, fantáziák és többtételes korálvariációk mellett azt is megtapasztalhatjuk, hogyan vált egy-egy gyülekezeti ének nagyszabású romantikus szonáták témájává.
Korunk hangja Fassang László sokféle karaktert és zsánert megelevenítő improvizációiban szólal meg. Hallhatunk ezek között klasszikus formákat (prelúdium, toccata, partita), de természet ihlette muzsikákat (Afrika hangjai, Napkeletről, Hajnaltól délig – ez utóbbi Debussyre reflektál) és hangszínjátékot is (Mix- túra-tánc). Az Ébred a hajnal korálelőjáték személyes tisztelgés a nagyapa, Fasang Árpád emléke előtt (aki az ének dallamát írta).
Az Evangélikus történeti orgonák című válogatás sokrétű élményt ígér: az egyháztörténet, az orgonaépítészet, a zenetörté net és az előadó-művészet irányából is megközelíthető. Ajánljuk ezért minden érdeklődő embertársunknak!
Az album bemutatójára október 14-én, vasárnap 18 órakor került sor a Deák téri evangélikus templomban, orgonazenés áhítat keretében.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 83. évfolyam, 39–40. számában jelent meg 2018. október 7-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.