Időpont: 2018. november 11., 15 óra
Helyszín: Budapest, Deák téri evangélikus templom
Az ünnepség keretében három fontos esemény zajlik:
- Dr. Tüske László, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója átadja a közel hetven éve letétként őrzött könyvritkaságokat, köztük az úgynevezett Balassa-kódexet.
- Az üldözött iraki keresztények számára meghirdetett gyűjtés eredményét Fabiny Tamás elnök-püspök átadja a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálatnak.
- Prőhle Gergely, az evangélikus egyház országos felügyelője átadja az egyház legmagasabb rangú kitüntetéseit, az Ordass Lajos- és a Prónay Sándor-díjat.
A Radvánszky család könyvtára és az evangélikus egyház
Az evangélikus Radvánszky család a 17. század óta ápolta a Balassi-kultuszt. A magyar történelem és az ősök tisztelete generációkon át öröklődött tovább a 20. századra.
Az 1863-ban alapított sajókazai Radvánszky-könyvtár mintegy tizenötezer kötete között őrizték többek között a Thuróczy-krónika első, brünni és augsburgi kiadásait, Balassi Bálint és Rimay János istenes énekeinek különböző kiadásait, az evangélikus Rimay János és Madách Gáspár verseit tartalmazó kéziratot. 1924-től a könyvtár legféltettebb kincsének a Balassa-kódexet tarthatjuk. A magyar kultúra számára ugyanis egyetlen forrásként ez a kézirat őrizte meg Balassi Bálint költészetének túlnyomó többségét!
A művelődéstörténész Radvánszky Béla (1849–1906) által alapított könyvtárat fia, a tragikus sorsú Kálmán 1949-ben az evangélikus egyháznak ajándékozta. A legféltettebb kötetek a Magyarországi Evangélikus Egyház letétjeként az Országos Széchényi Könyvtárba kerültek. A Balassa-kódex és a többi kötet most végleges őrzési helyére, az Evangélikus Országos Gyűjtemény – Evangélikus Országos Könyvtárba kerül. Köszönet illeti az Országos Széchényi Könyvtár munkatársait, hogy közel hetven évig hűségesen megóvták őket.