Találkozóra gyűltek össze a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerületben tanító pedagógusok – Kiosztották a Gyurátz Ferenc-díjakat

Találkozóra gyűltek össze a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerületben tanító pedagógusok – Kiosztották a Gyurátz Ferenc-díjakat

Share this content.

Sopron – A Nyugati (Dunántúli) Egyházkerületben tanító pedagógusok hagyományos találkozójára idén a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium Szakképző Iskola és Kollégium szervezésében került sor, 2013. október 4. és 5. között. Pénteken este interaktív előadást hallgathattak meg a jelenlévők „Epochális oktatás – kapcsolódási pontok a művészetek és a teológia között” címmel. A szombati napot a több, mint száz résztvevő Fertőrákoson és környékén töltötte. Forrás: nyugat.lutheran.hu

Többek között megtekintették a páneurópai pikniknek emléket állító parkot, ellátogattak a határ közelében álló római kori Mithras-szentélyhez, majd lehetőségük nyílt egy helyi borász borainak megkóstolására is.

Ebéd után a fertőrákosi római katolikus templomban ökumenikus áhítatra gyűltek össze a pedagógusok, melyen Szemerei János, a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület püspöke hirdette Isten igéjét. A liturgiában Butsy Lajos helyi plébános működött közre.

A püspök Mt 28,18-20 alapján tartott prédikációjában arról beszélt, hogy a tanítás, a tanítvánnyá tétel mindannyiunk küldetése, nemcsak a lelkészeké.

Az istentisztelet keretében adta át Szemerei János a kerületi Gyurátz Ferenc-díjakat is, amellyel évente általában két olyan evangélikus pedagógust tüntetnek ki, akik hitükkel, életükkel és szakmai munkájukkal példát mutatnak kollégáik számára.

Idén Vikár Tibor Miklós tanár, helytörténész, a zalaistvándi gyülekezet felügyelője, illetve a győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ tanára, Miklósné Jancsó Hanna kapta meg az elismerést. Sajnos továbbképzés miatt egyikük sem tudott személyesen jelen lenni. Miklósné Jancsó Hanna emlékplakettjét édesanyja, Jancsó Kálmánné Cserháti Hanna vette át. A kitüntetettek rövid méltatása alább olvasható.

Az ünnepséget követően, a konferencia zárásaként Zacher Gábor toxikológus tartott jó hangulatú előadást a fertőrákosi római katolikus püspöki palota dísztermében.

A Gyurátz Ferenc-díj 2013. évi kitüntetettjei:

Miklósné Jancsó Hanna az intézmény újraindulása, 1992 óta tagja a győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ tantestületének. Elkötelezett; szakmailag kiválóan felkészült, szilárd erkölcsű, példás életvitelű, evangélikus vallású pedagógus. Osztályfőnöki munkáját, majd 2000-től osztályfőnöki munkaközösség-vezetői szolgálatát nagy odaadással, példamutatóan végzi. Minden megszólalása, véleményformálása a gyermekek, a kollégák, illetve a szülők körében bölcsességet, higgadtságot, felkészültséget tükröz. A rábízott feladatokat alázattal, szeretettel és odaadással végzi. Ő volt az, aki a legelső beszerzésektől a könyvek katalogizálásáig elvégezte az iskolai könyvtár megszervezését. Éveken át volt a tanítás mellett az intézmény könyvtárosa. Az iskola pedagógiai programjának, házirendjének alakításában, bölcs és átgondolt ötleteivel folyamatosan részt vesz. Férje elvesztése óta egyedül neveli három gyermekét. Családi élete, példamutató keresztyén életvitele hitelessé teszi őt környezete számára. Külön erőssége az elesettek, rászorulók, krízishelyzetben lévők iránti empátiája és az értük végzett szolgálat. 2012-től a Semmelweis Orvostudományi Egyetem mentálhigiénés szakjának hallgatója. A gyülekezet számára felajánlotta gyász-csoport indítását és vezetését. Ez irányú szakmai és lelkigondozói tevékenységét a gyermekvédelemmel foglalkozó szolgálatok is igénybe veszik. Éveken át az evangélikus iskolák országos tantárgygondozója volt magyar nyelv-és irodalom szakterületen, később osztályfőnöki tantárgygondozó, ezt a feladatot egyéb elfoglaltsága és felsőfokú tanulmányai miatt 2013 szeptemberétől lemondta. ​

Vikár Tibor Miklós a kajárpéci gyülekezetben nevelkedett, majd családalapítása után a zalaistvándi gyülekezet tagja lett. Feleségével három gyermeket nevelnek. Tanár, helytörténész, több, mint 20 éve pedagógus, gyermekkora óta foglalkozik helytörténeti kutatásokkal, a népi hagyományok ápolásával és megismertetésével. Példaképe, Kovács József kajárpéci tanító nyomdokain halad: fontosnak tartja a múlt, a történelmi gyökerek tiszteletét, ápolását és megőrzését. Gyerekek és felnőttek számára gyakran tart honismereti foglalkozásokat, előadásokat. Az ő világa elsősorban a Zala-völgyének helytörténeti kutatásához kötődik. Gyakran kirándul gyerekekkel, felnőttekkel a Zalai dombság apró falvaiba. Közösen fedezik fel a rejtőzködő népi értékeket, hagyományokat. Kutatómunkájának eredményét több múzeumi kiállítás, helytörténeti kiadvány útján ismerteti meg az érdeklődőkkel. Lelkes részvevője, szervezője a nyári honismereti táboroknak, kirándulásoknak. Fő tevékenységi területe Zalaistvánd, Pókaszepetk, Kemendollár, Zalabér és szülőfaluja, Kajárpéc községek. Munkálkodásában a helytörténet mellett ápolja a lengyel-magyar barátságot. A Zalaistvándi Evangélikus Egyházközségnek 2012. óta felügyelője. Családjával rendszeresen részt vesz a gyülekezet alkalmain, a lelkésznek jó munkatársa, szolgálatát alázattal és gondossággal végzi.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!