Zsidó vallású moziba járók New Yorkban, keresztények Arizona államban, egy szekuláris mozirajongó tábor pedig Kaliforniában nézhette meg a produkciót. A Hollywood Reporter publikációja szerint azonban a nézőket zavarta a Bibliától való súlyos eltérés. A 44 éves, zsidó származású Aronofsky, Noét egy katonai környezetvédő aktivistaként mutatja be, az özönvizet pedig a természet szétrombolása miatti büntetésként.
Mint ismeretes, az Ószövetségben (1Móz 6-9) Noé Isten parancsára épít egy bárkát, amelynek segítségével megmenekül családjával és az állatokkal az özönvíz elől, amelyet Isten az emberek gonoszsága miatt bocsátott a földre. A Hollywood Reporter értesülései szerint Aronofsky és Paramount összeveszett most egymással. A rendező nem teljesítette ugyanis azokat a követeléseket, amelyeket a stúdió kért tőle, és nem változtatott a 82 millió euróba kerülő művének vágásain.
Csalódott lesz, aki bibliai tartalomra vágyik
Brian Godawa keresztény filmproducer, aki látta a film tesztverzióját, a londoni The Timesnak így nyilatkozott: „Aki a legnagyobb tengerész történetének bibliahű elbeszélésére, az Isten iránti engedelmességre és az isteni megmentés hangsúlyozására vágyik, az csalódott lesz.”
A kereszény Movieguide magazin, amely rendszeresen elemzi a hollywoodi filmek családbarát voltát és értékeli azok kasszasikereit, utalt arra, hogy Aronofsky már korábban is foglalkozott spirituális témákkal. A The Fountain című filmje (2006) a vallások összemosásáról szól.
A szatírikus filmek tiltakozásokat váltottak ki
Bibliai anyagok hollywoodi feldolgozásai éles tiltakozásokat váltottak ki, mert a filmeket sokan istentkáromlásnak vélték. A leghíresebb talán Martin Scorcese Jézus utolsó megkísértése (1988) című alkotása, amelyben Jézus a kereszten megkérdőjelezi a vallást, a hitet és Mária Magdalénával házasságot köt.
További példa a Brian élete című film, amelyet az angol komikus csoport, a Monty Python készített. Az 1979-ben gyártott film Jézus életéről és haláláról viccként beszél. Viszont vannak olyan hollywoodi filmek is, mint például a Tízparancsolat (1956) vagy a Ben Hur (1959), amelyek kasszasikerek lettek.
A Biblia című film sem teljesen korrekt
Még ezen az őszön kerül az USA mozijaiba az A Biblia című film. Egy tévésorozatra épül, amelyet a History csatorna vetített le a Nagyhéten, hatalmas sikerrel. Ebben a filmben sem mutatják be teljesen korrekten Noé történetét. A bárkában sok kisgyerekeket látunk, míg a Biblia arról szól, hogy Noé az állatok mellett feleségével, fiaikkal és azok házastársaival ment fel a hajóra.
A legtöbbet megnézett: a Jézus-film
A legtöbben azt a Jézus filmet nézték meg, amely Lukács evangéliumára épül és 1979-ben Izraelben a bibliai helyszíneken forgatták. Kereken hat milliárd ember nézte ezt meg, összesen 1.100 nyelvre fordították le. A Jézus-film projekt adatai szerint pedig legalább 200 millióan ennek a fimnek a hatására lettek kereszténnyé. A film a Warner Brothers tulajdonát képezte, de később átvette ezt a Campus für Christus (Orlando/Florida/USA) nevű nemzetközi misszióstársaság és a világméretű terjesztésben részt vállalt. Németországban a Gießenben lévő székhelyű misszió forgalmazza ezt.