A koronavírus-járvány tovább nehezítette az otthontalanok életét. A táborok és a menekültszállások túlzsúfoltak, így fizikai távoltartásra nincs lehetőség. A kijárási korlátozások pedig a humanitárius segítségnyújtást nehezítették. Ráadásul a járvány elvonta a figyelmet és az anyagi forrásokat is a nagy menekültválságoktól.
Evangélikus egyházvezetők állnak ki a menekültek védelméért
Az egyházaknak és vallási közösségeknek aktívan segíteniük kell a menekülteket. Minden tett számít. Erre hívják fel a figyelmet az evangélikus egyházak vezetői szerte a világon. „Amikor szolidárisak vagyunk a menekültekkel és bevándorlókkal, akkor Urunk parancsát teljesítjük, aki az idegenek befogadására és szolgálatára hívta követőit” – mondta Elizabeth Eaton, az Amerikai Evangélikus Egyház (ELCA) elnök-püspöke, egyben a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) észak-amerikai régiójának alelnöke.
„Újra és újra elcsodálkozom azon, hogy az afrikai szegényebb országok több millió menekültet fogadnak be” – teszi hozzá Heinrich Bedford-Strohm bajor püspök. „Közben szégyenkezve látom, hogy a gazdag európai országoknak micsoda problémát okoz néhány ezer ember átvétele.”
„Alig-alig jutott be a hírekbe az, hogy idén már közel 80 millió menekült él otthonától távol” – nyilatkozta Maria Immonen, az LVSZ menekültekkel is foglalkozó Világszolgálati Osztályának igazgatója. Ez a valaha feljegyzett legnagyobb szám, a 2010-es adatok majdnem duplája.
„A menekültválság az egész világon egyre növekvő mértékben zajlik. Nem hagyhatjuk magukra ezeket a könnyen sebezhető és traumatizált csoportokat. Ha a COVID-19-járvány kapcsán is megállapítható, hogy ezekre az emberekre nemcsak érintettségük miatt, de a járvány megállításának szempontjából is különös figyelmet kell fordítani a nemzeti védekezési intézkedések során” – mondta Immonen.
A vallási közösségek fontos szerepet játszanak
Az LVSZ a kezdetektől fogva segíti a menekülteket, ez a munka a szervezet küldetésének egyik fő eleme. Az LVSZ 1947-es alapításakor a II. világháború utáni európai menekültválság miatt vált szükségessé a támogatás. Mára az LVSZ 25 országban közel 2,25 millió embert szolgál humanitárius és fejlesztési részlegén, a Világszolgálati Osztályon keresztül.
Az LVSZ jelen van Venezuelában, Mianmarban, Szíriában, Dél-Szudánban, Irakban és Kolumbiában. Ezen kívül közreműködik az ENSZ menekültügyi szervezete (UNHCR) által koordinált programok helyi megvalósításában többek között Kakuma, Dadaab, Észak-Uganda, Zaatari és Cox Bazaar menekülttáboraiban.
„A vallási vezetők, szervezetek és közösségek jelentős szerepet tudnak betölteni a menekültek közösségi integrációja során, a konfliktusok csökkentésében és a mindenüket elvesztett emberek támogatásában” – mondta Dr. Sivin Kit, az LVSZ nyilvános teológiáért és vallásközi kapcsolatokért felelős programigazgatója. „A jelenlegi koronavírus járvány során a Világegészségügyi Szervezet (WHO) külön megkereste az LVSZ-t és a hasonló vallási szervezeteket, hogy segítségüket kérje a fontos információk és iránymutatások továbbadásában. Ezeket az emberek jobban elfogadják egy vallási közösségtől, mint más forrásokból. Az LVSZ közösségének tagegyházai pedig mindenhol igyekeztek lelkipásztori támaszt nyújtani a vészhelyzet idején és képviselni a veszélyeztetett népességcsoportok érdekeit.”