– Jelen helyzetben, amikor Nagyszentmiklóson is vörös járványügyi forgatókönyv van érvényben, március 25-én, csütörtökön a Pro Bartók Társaság nevében koszorúkat helyeztünk el Bartók Béla nagyszentmiklósi szobrainál, Jecza Péter és Aurel Ardelean szobrászművészek alkotásainál. A korlátozások miatt csak ketten vehettünk részt a koszorúzásokon, Papp Miklós alapító tag és jómagam.
– Mi lett volna a kerek évfordulós megemlékezés eredeti terve?
– A nagyszentmiklósi Bartók Béla Kulturális Központ alapkőletétele lett volna az ünnepség központi eseménye. A Pro Bartók Társaság önerőből megvásárolta az elárvult nagyszentmiklósi evangélikus ingatlant, azzal a céllal, hogy a templomkertben Bartók Béla Kulturális Központot építhessen. Az adásvételi szerződésben azt is vállaltuk, hogy a templomot felújítjuk, és ingyenesen a református egyház használatára bocsátjuk. A tervek elkészítésére a sepsiszentgyörgyi Ybl- és Kós Károly-díjas műépítészt, Zakariás Attilát kértük fel, aki lelkesen vállalta a feladatot, a Kulturális Központ látványterve már elkészült. A megvalósításra uniós forrásokat szeretnénk felhasználni, de számítunk a Magyar Kormány, a Román Kormány és Nagyszentmiklós Városi Tanácsa támogatására is. Ennek az épületnek az alapkőletételével szerettük volna megünnepelni Bartók Béla születésének a 140-dik évfordulóját.
– Milyen zenei meglepetéssel készültek a kerek évfordulóra?
– Megkerestem a budapesti Muzsikás együttesnek a vezetőjét, Hamar Dánielt és ő szeretettel viszonyult a felkéréshez. Szabadtéri zenélésről lett volna szó, a templomkertben Bartók-népdalfeldolgozásokat játszott volna a Muzsikás együttes, ezt elméleti szinten tárgyaltuk, de a megvalósítást a vírushelyzet megakadályozta. A születésnapi ünnepséget blokkolta a járványhelyzet, most elnapoljuk a kerek évforduló megünneplését, de egész évben Bartók-év van, természetesen 2021-ben is sor fog kerülni a méltó megemlékezésre.