Mától a nyári időszámítás szerint telnek a mindennapok. Hajnali kettőkor egy órával előbbre kellett állítani az órákat hajnali háromra, ennyivel korábban ért minket a reggel.
A faliórákat manuálisan kell átállítani ilyenkor, de a legtöbb eszközön automatikusan elvégzi helyettünk a rendszer. Nincs ez másként az orosházi evangélikus és katolikus templomoknál sem.
„Nincs sok dolgom vele – kezdte mosolyogva Iványi László, esperes plébános – Vasárnap reggel, amikor bejövök a templomba csak fel kell néznem, hogy átállt-e az óra A rendszer teljesen automata, a rádiójeleket Németországból kapja” – tette hozzá.
A NÉMETORSZÁGI ATOMÓRÁHOZ IGAZODIK A TEMPLOMI IDŐMÉRŐ, MINDEN NAP HAJNALI 4 ÓRA 5 PERCKOR MÉRI FEL A SZERKEZET, HOGY VAN-E ELTÉRÉS. HA VAN, AKKOR BEÁLLÍTJA A HELYES IDŐT.
Ördög Endre evangélikus igazgatólelkésztől megtudtuk, hogy hasonló elven működik az evangélikus templomtoronyban található óra is.
„Körülbelül egy évtizede van a jelenlegi rendszer működésben. Egy jel szabályoz, tehát az óra mindig a pontos, korrekt időt mutatja. Volt olyan időszak, amikor az óra nem üzemelt, azt megelőzően egy mechanikus szerkezet dolgozott. A felhúzó súlyt egy gép mozgatta, és ez a súly leereszkedve működtette az eszközt” – mesélte Ördög Endre.
Magyarországon 1954 és 1957 között az elektromos kapacitási nehézségek miatt alkalmazták az óraállítást, majd 1958 és 1979 között szünetelt a nyári időszámítás. Az Európai Unióban évek óta tárgyalják, hogy megszűnjön az állandó váltás, de az ügy a jelenlegi vírusos helyzetben a háttérbe szorult.