Ázsiai, afrikai és latin-amerikai egyházi vezetők csatlakoztak a Böjt az Éghajlatvédelemért elnevezésű kezdeményezéshez. A minden hónap első napján tartott böjt az imádság és spirituális elmélkedés rendszere alkalma, amelynek keretében a böjtölők kifejezik szolidaritásukat az éghajlatváltozás következményei által leginkább fenyegetett embertársaik felé.
A kezdeményezést a Lutheránus Világszövetség (LWF) a tavaly Varsóban megrendezett éghajlat-változási konferencián (COP19) részt vevő delegációja indította útjára más globális szervezetekkel közösen 2014. január 1-jén. A javaslatot kidolgozó küldöttség a világszövetség minden régióját képviselő fiatalokból állt.
Az LWF tagegyházainak vezetői a Finn Evangélikus Egyházzal folytatott Partnerségi Konzultáció alkalmával ebédidőben böjtöltek és ezzel csatlakoztak az eseménysorozathoz. Hogy mi is sarkallta őket a programban való részvételre? „Tajvanban a klímaváltozás hatásai egyértelműen érezhetőek" – mondta Chen Shu-Cheng Selma, a Tajvani Evangélikus Egyház elnöke. Hozzátette, hogy ezt sokan nem ismerik fel, hiszen a modernkori társadalom számára elérhető technikai eszközök elfedik a klímaváltozás valódi hatásait. „Azonban a mi egyházunknak kötelessége, hogy valamit tegyen ebben az ügyben" – zárta mondandóját Chen Shu-Cheng Selma.
Mabel Madingát, a Malawi Evangélikus Egyház főtitkárát a hazájában tapasztalható változások ösztönözték a részvételre. „Malawi lakosai érzik az éghajlatváltozás hatásait szélsőséges időjárási jelenségek formájában" – mondta. Majd megjegyezte, hogy míg korábban előre tudták mikor is várható esős évszak, manapság ezt már nem lehet megmondani. „Annak tudatában, hogy a templomba járó embereket is sújtják a klímaváltozás hatásai, az egyházaknak vezető szerepet kell vállalniuk ebben a küzdelemben" – vonta le a következtetést a lelkésznő.
„Légy te is a kezdeményezés részese – legalább havi egy alkalommal!"
Eduardo Martinez a Kolumbiai Evangélikus Egyház püspöke a kezdeményezés spirituális hatásait emelte ki. A püspök kifejtette, hogy a böjtölés lehetőséget teremt arra, hogy saját szükségleteinket ideiglenesen háttérbe szorítva nagyobb figyelemmel forduljunk embertársaink felé. Megítélése szerint a böjt segítség abban, hogy változtassunk szokásainkon, és olyan gazdasági rend kialakításán fáradozzunk, ami „a bolygónk fennmaradását és a rajta élő emberek mindennapi életét helyezi előtérbe, ahelyett hogy vagyonteremtésre és –felhalmozásra összpontosítana".
Shekatumba Nambala, a Namíbiai Evangélikus Egyház püspöke szintén bekapcsolódott a programba. Kifejtette, hogy az éghajlatváltozás a földgolyó minden területére hatással van. Megbontja a természeti egyensúlyt, emellett befolyással van az emberi közösségre is. „Mindenkit szeretnénk bátorítani, hogy világunk bármelyik vidékén is él, bármilyen hitet is követ, legyen részese a böjtsorozatnak – legalább egyszer egy hónapban!"