Mindketten Bayern München szurkolók, és nem mellékesen rajonganak a földrajzért. Stein Ármin és tanára, mentora, Gruber László hamar megtalálta a közös hangot. De még ezt megelőzően fedezte fel a tehetséget a Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium földrajz munkaközösség-vezetője ifjú tanítványában, és arra ösztönözte, hogy merüljön el jobban a tantárgyban. A pedagógus megérzései ezúttal sem csaltak: a tizedik osztályos diák azóta pazar eredményekkel büszkélkedhet.
A Less Nándor Országos Földrajzversenyen elért negyedik helyezéssel kezdődött a sikerszéria, négy évvel ezelőtt. Rá egy évre már aranyérmet szerzett a tudáspróbán, kilencedik évfolyamosként pedig ötödik helyen zárt. A Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzversenyen is megcsillantotta tehetségét, ezen kilencedik, míg a Lóczy Lajos Országos Középiskolai Földrajzi Versenyen tizedikként végzett az elmúlt tanévben.
Bár mindkét nívós megmérettetésen szép eredménynek számítanak ezek a helyezések, Ármin nem volt elégedett magával. Idén azonban kiköszörülte a csorbát, és megnyerte – a fociból vett hasonlattal élve – az El Clásicót-t, vagyis a „földrajzversenyek versenyét”, a Lóczy-t, és a plakett mellett két különdíjat is átvehetett a terepmunka során tanúsított szerepvállalásáért, valamint a legkiválóbb szóbeli feleletekért.
„Nagyon élveztem a versenyt, különösen a gyakorlati részét, izgalmas dolog térkép alapján tájékozódni, irányszöget mérni, vagy éppen felismerni egy műholdképet” – osztotta meg gondolatait Ármin, aki a rangos megmérettetést megnyerve – amelynek két kategóriában összesen 670 indulója volt – egy Montenegró-Albánia úttal is gazdagodott.
Azt is megtudtuk tőle, hogy a 2012/2013-as tanév hozta meg számára a legnagyobb sikert: beválogatták abba a három tagú csapatba, amely hazánkat képviselte Szentpétervárott, a XI. National Geographic Földrajzi Világversenyen. Mint fogalmazott, speciális felkészülést igényelt ez a feladat, de sikerrel vették az akadályokat. Ő Pakisztántól Zimbabwéig, több országból is felkészült. Végül a tizenegyedik helyet szerezte meg a magyar csapat a huszonhárom országot felvonultató világversenyen. Ugyancsak a közelmúlt krónikájához tartozik a Balázs Dénes Országos Földrajzi Emlékverseny, ahol gimnazista csapattársaival aranyérmet szereztek.
„Ármin már nyolcadik osztályosként Less-plakettet kapott, s néhány hete ezen a versenyen bronzérmet szerzett – vette át a szót Gruber László. – Szintén ebben a tanévben – folytatta – harmadik helyezést ért el egy nemzetközi magyar földrajzversenyen, amely „Kövesd a kutatókat!” címmel szerveződött, és a magyar Atacama-Ojos del Salado Expedícióról szólt. És – akárcsak tavaly – bejutott a Jakucs László Földrajzverseny döntőjébe is.”
A világutazó földrajztanár elmondta, ebben a félévben már 51 ötös osztályzatot adott Árminnak, aki roppant érdeklődő, igyekszik folyamatosan fejleszteni tudását háttéranyagok elolvasásával, kutatással. Meglátása szerint már most, 10. osztályosként annyi információval, tudással rendelkezik földrajzból, hogy bátran letehetné az emelt szintű érettségi vizsgát, s akár az OKTV-n is kiváló eredménnyel szerepelhetne.
Nyolcadikosként felsőfokú nyelvvizsgát tett németből
„A földrajz nagyon kedves hobbi számomra, de inkább a matematikával és a fizikával szeretnék tovább tanulni: mérnöki pályára készülök – tette világossá Ármin a beszélgetés végéhez közeledve. Mindenesetre arról biztosított, hogy a jövőben sem hagyja a polcon porosodni a földrajzi témájú köteteket, és a versenyeken is megméreti magát. Továbbá az iskolai Kvíz Klubban való részvételről sem mond le, mert nagyon szereti az elmetornának ezt a formáját is. Ha pedig aktív sportról van szó, akkor kizárólag a foci jöhet szóba” – részletezte a bonyhádi tehetség, aki már nyolcadik osztályos korában felsőfokú német nyelvvizsgával rendelkezett.